Gdańsk królował w... Rzymie

Gdańsk / fot. Pixabay

  

Gdańsk - jego historia jako kolebki wolności i solidarności, sztuka, muzyka i największe atrakcje turystyczne - to tematy przewodnie zakończonej w niedzielę w Rzymie 17. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Serię imprez zorganizował Instytut Polski.

Festiwalowi pod hasłem "Gdańsk - wolne miasto", odbywającemu się w różnych punktach stolicy Włoch, towarzyszyły zorganizowane w siedzibie Instytutu nad Tybrem wystawy fotograficzne: "1989. Polska była pierwsza" - przypominająca wydarzenia począwszy od wyborów 4 czerwca, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie, oraz „Solidarnie ku wolności”, przygotowane przez MSZ we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności i Ośrodkiem Karta. Jednym z elementów ekspozycji był zrealizowany na czerwcowe wybory słynny plakat "W samo południe", który został wydrukowany wówczas we Włoszech. Ostatnim punktem przeglądu był w niedzielny wieczór wykład o historii Gdańska, wygłoszony przez profesora Wojciecha Morawskiego. Twórczość urodzonego w tym mieście w XVIII wieku klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga zaprezentowała Alina Ratkowska. Tegoroczną edycję przeglądu rozpoczął koncert przedstawicieli gdańskiej sceny muzycznej z Tomasz Chyła Quintet w prestiżowym rzymskim klubie Casa del Jazz.

W galerii Interzone do końca czerwca otwarta jest wystawa fotograficzna Michała Szlagi, który od lat fotografuje Stocznię Gdańską. Duże zainteresowanie wywołała projekcja filmu dokumentalnego „Robotnicy '80” Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego, prezentującego przebieg akcji strajkowej i negocjacji Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami komisji rządowej.

Odbyły się też projekcje filmów „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy oraz "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna. W ramach prezentacji twórczości teatralnej na scenie w Villa Torlonia wystawiono spektakl „Kometa”, inspirowany życiem i twórczością Brunona Schulza. Sztukę wyreżyserowali Teresa i Andrzej Wełmin´scy. Tam również odbył się spektakl „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi.

Jedną z najciekawszych imprez tegorocznego Corso Polonia była turystyczna prezentacja Gdańska, połączona ze spotkaniem poświęconym "złotu" tego miasta, czyli bursztynowi. Na żywo odbył się pokaz jego obróbki. W Instytucie zorganizowano też wystawę biżuterii z bursztynu zaprojektowanej przez Dorotę Cenecką. Wystąpiło perkusyjne Trio Per Ka.

Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, który zorganizował Corso Polonia, powiedział PAP: "Tegoroczną edycję poświęciliśmy Gdańskowi jako miastu wolności i solidarności, kluczowemu miejscu na mapie Europy i świata w XX wieku".

Szczególnym zainteresowaniem publiczności cieszył się pokaz filmu "Do widzenia, do jutra" z okazji obchodzonej pod auspicjami UNESCO 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy

- dodał szef polskiej placówki nad Tybrem.

Zauważył, że tradycyjnie w ramach Corso Polonia w parku Villa Borghese odbyła się impreza dla dzieci, czyli warsztaty artystyczne i lektura gdańskich legend.Łukasz Paprotny dodał, że w siedzibie Instytutu Polskiego nadal można zobaczyć dwie wystawy: „Solidarnie ku wolności” oraz „1989. Polska była pierwsza”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagroda dla policjanta, który uratował trójkę tonących dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Statuetkę Bursztynowego Gryfa otrzymał we wtorek asp. Rafał Dąbrowski, który w czerwcu uratował tonącą trójkę rodzeństwa i ich dziadka. Wręczona po raz pierwszy podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Gdańsku nagroda będzie przyznawana co roku szczególnie zasłużonym policjantom z regionu.

W pomorskich obchodach Święta Policji, które odbyły się we wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski. Podczas uroczystości kilkudziesięciu funkcjonariuszom wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe. Policjantom i pracownikom cywilnym wręczone zostały także odznaczenia państwowe i resortowe, wyróżnienia oraz inne nagrody. W trakcie obchodów po raz pierwszy została przyznana statuetka Bursztynowego Gryfa, którą otrzymał asp. Rafał Dąbrowski, dzielnicowy z sopockiej policji.

Jak poinformował kom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, asp. Rafał Dąbrowski w czerwcu na gdańskiej plaży w Sobieszewie uratował tonącą trójkę rodzeństwa oraz ich dziadka.

Wręczając nagrodę Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski zapowiedział, że będzie ona przyznawana policjantom, którzy "w szczególny sposób z narażeniem życia i zdrowia" przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Polski. "Rozpoczęliśmy to w stulecie naszej formacji" – dodał Rzymkowski.

Kom. Michał Sienkiewicz poinformował, że statuetka Bursztynowego Gryfa, będzie wręczana corocznie, w dniu Święta Policji.

W trakcie obchodów pomorskim policjantom zostały również przekazane cztery samochody BMW serii 3, w tym trzy oznakowane i jeden nieoznakowany. "Samochody zostały zakupione ze środków programu modernizacji Policji. Od środy samochody te trafią do służby" - poinformował  kom. Michał Sienkiewicz.

Podczas uroczystości zainicjowano również wspólną wakacyjną akcję Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, polegającą na wręczaniu przez pomorskich policjantów pieszym białoczerwonych opasek odblaskowych, podczas np. akcji edukacyjnych.

Policja Państwowa została powołana ustawą z 24 lipca 1919 r. Policja na pamiątkę tego wydarzenia 24 lipca obchodzi swoje święto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl