120-lecie urodzin Rokickiego z Grupy Berneńskiej

Polskie władze, ocaleni z Zagłady oraz członkowie polskiej i żydowskiej diaspory w Szwajcarii uczcili 120-lecie urodzin Konstantego Rokickiego, polskiego konsula w Bernie w latach 1939-45, który ratował Żydów w czasie Zagłady. Rokicki był członkiem tzw. grupy berneńskiej, zwanej też „grupą Ładosia”, w której w latach 1941–1943 przygotowywał fałszywe paszporty krajów Ameryki Południowej. Dzięki tym paszportom setki Żydów z gett uniknęło wywiezienia do obozów zagłady, wielu doczekało końca wojny. Grupę, która z narażeniem życia ratowała Żydów, tworzyli ambasador Aleksander Ładoś, konsul Konstanty Rokicki, adwokat i działacz syjonistyczny oraz przedwojenny poseł na Sejm Abraham Silberschein, Chaim Eiss, kupiec oraz działacz organizacji Agudat Israel z Zurychu, radca ambasady Stefan Ryniewicz i attaché polskiego poselstwa Juliusz Kühl.

ipn.gov.pl

Konstanty Rokicki urodził się 16 czerwca 1899 w Warszawie. Był podporucznikiem kawalerii w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a później urzędnikiem konsularnym. Odmówił służby komunistycznym władzom. Zmarł 18 lipca 1958 w Lucernie, a ostatnie lata przeżył jako uchodźca polityczny w przytułkach dla ubogich. Jak pisał ambasador Kumoch:

W połowie lipca 1958 r. dwie gazety w szwajcarskiej Lucernie zamieszczają drobne ogłoszenie, które nawet przy najlepszych chęciach nie może być nazwane nekrologiem. Rubryka nazywa się zresztą „Zgony". Nikt w niej nie informuje „z głębokim żalem" ani nikt nikogo nie opłakuje. Suche fakty:

Konstanty Rokicki, zawód: urzędnik konsularny, obywatel polski, urodzony 1899, Flüelen, kanton Uri, pogrzeb w poniedziałek, 10.00.

Dwa dni później Rokicki zostanie zakopany w sekcji dla ubogich na cmentarzu w Lucernie. Nic nie wskazuje na to, by ktokolwiek był obecny na jego pogrzebie. Dwadzieścia lat później usypany z ziemi kopiec przestanie istnieć, następnie nagrobki zmienione zostaną w trawnik.

Dziś sytuacja wygląda inaczej; m.in. dzięki staraniom ambasadora zlokalizowano miejsce pochówku Rokickiego i w ubiegłym roku wystawiono mu nowy nagrobek, z należnymi honorami. W tym roku uznany został za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Źródło: ipn.gov.pl

#Konstanty Rokicki #rocznica urodzin #Grupa Berneńska #Grupa Ładosia #Polacy ratujący Żydów

Magdalena Łysiak
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo