Wyrok dla Arabskiego - nieadekwatny. "Powinien mieć zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych"

/ PrtSc/ Republika

  

- To jest symboliczny wyrok. I nieadekwatny. Dopuszczono do tego, że zginęli najważniejsi politycy w Polsce - stwierdził w "Politycznej kawie" Tomasza Sakiewicza Jarosław Sachajko (Kukiz'15). Podkreślił też, że Arabski powinien usłyszeć bardziej namacalny wyrok, np. aby nie mógł zajmować więcej stanowisk kierowniczych albo pracować w administracji publicznej. 

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o skazaniu Tomasza Arabskiego, byłego szefa KPRM na na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata w procesie dot. organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Wraz z Arabskim wyrok usłyszało czworo innych urzędników.
Urzędniczka KPRM Monika B. skazana została na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok w procesie ws. organizacji lotu z 10 kwietnia 2010 r. Troje urzędników uniewinniono

Oskarżeni w sprawie to - poza byłym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z lat 2007-2013 Tomaszem Arabskim - dwoje urzędników kancelarii premiera - Monika B. i Miłosław K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C.

W maju w mowach końcowych w tym procesie prokurator zawnioskował o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Arabskiego. Kar w zawieszeniu zażądał także dla pozostałych oskarżonych. Większość pełnomocników wniosła o uznanie winy pięciorga oskarżonych pozostawiając do uznania sądu rozstrzygnięcie o karach.

Wyrok komentowali goście "Politycznej kawy" Tomasza Sakiewicza.

Jak wykazywał Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, "istotną sprawą jest to, że faktycznie skazano winnego, że ktoś w ogóle został uznany winnym".

Tu przynajmniej wskazano, że po pierwsze ktoś się dopuścił zaniedbań na tyle poważnych, że można było orzec sankcję karną, po drugie, że uznano, iż to miało wpływ na to, co się wydarzyło w Smoleńsku 10 kwietnia. Sam wymiar kary w zawieszeniu uważam za dalece nieadekwatny

- mówił.

Podobnego zdania jest Jarosław Sachajko (Kukiz'15):

Najpierw prokuratura 6 lat badała i stwierdziła, że nie ma przestępstwa. Nie słyszymy, czy wyciągnięto konsekwencje z tego powodu. To już jest 9 lat. Wyrok powinien być adekwatny i tutaj takim nie jest (...) Dopuszczono do tego, że zginęli najważniejsi politycy w Polsce. Ten wyrok jest nieadekwatny również z innego powodu: urzędnik nie bierze odpowiedzialności za to, co robi. Mamy przyznanie się wprost pana Arabskiego, że podpisał, ale nie czytał.  To pokazuje, że była bardzo zła klasa polityczna. To jest symboliczny wyrok

- stwierdził Sachajko i podkreślił, że Arabski powinien usłyszeć bardziej namacalny wyrok, np. aby nie mógł zajmować więcej stanowisk kierowniczych albo pracować w administracji publicznej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii

/ babtiste heschung

  

Przedterminowe wybory do Izby Gmin rozpoczęły się dzisiaj rano w Wielkiej Brytanii. Od ich wyniku zależy nie tylko, kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.

Faworytem wyborów jest rządząca od 2010 roku Partia Konserwatywna. W ostatnich sondażach miała ona od 5 do 12 punktów przewagi nad Partią Pracy, co najprawdopodobniej da jej samodzielną większość w Izbie Gmin, której w poprzedniej kadencji nie miała.

Premier Boris Johnson zapowiada, że jeśli konserwatyści zdobędą większość, Wielka Brytania wyjdzie z UE w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 stycznia 2020 roku. Tak naprawdę nie zakończy to jednak procesu brexitu, bo Londyn i Bruksela będą musiały jeszcze wynegocjować umowę o przyszłych relacjach handlowych.

Opozycyjna Partia Pracy chce w przypadku zwycięstwa renegocjować porozumienie z UE, tak aby Wielka Brytania pozostała w unii celnej z UE, a następnie poddać je pod referendum. Z kolei Liberalni Demokraci mówili, że w przypadku zwycięstwa natychmiast wycofają wniosek o wyjście z UE.

Obok brexitu, drugim najważniejszym tematem w kampanii był stan publicznej opieki zdrowotnej NHS. W szczególności debatę na ten temat próbowali prowadzić laburzyści, którzy oskarżali Johnsona, że zamierza sprywatyzować NHS oraz że jest to temat rozmów handlowych z USA. Wszystkie partie zapowiadały znaczące dofinansowanie NHS.

Wybory potrwają do godz. 23:00 czasu polskiego. Po ich zakończeniu podane zostaną wyniki sondażowe, zaś dokładne rezultaty z poszczególnych okręgów będą spływać w nocy z czwartku na piątek. Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu zapowiedziano na wtorek 17 grudnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl