Wyrok dla Arabskiego - nieadekwatny. "Powinien mieć zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych"

/ PrtSc/ Republika

  

- To jest symboliczny wyrok. I nieadekwatny. Dopuszczono do tego, że zginęli najważniejsi politycy w Polsce - stwierdził w "Politycznej kawie" Tomasza Sakiewicza Jarosław Sachajko (Kukiz'15). Podkreślił też, że Arabski powinien usłyszeć bardziej namacalny wyrok, np. aby nie mógł zajmować więcej stanowisk kierowniczych albo pracować w administracji publicznej. 

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o skazaniu Tomasza Arabskiego, byłego szefa KPRM na na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata w procesie dot. organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Wraz z Arabskim wyrok usłyszało czworo innych urzędników.
Urzędniczka KPRM Monika B. skazana została na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok w procesie ws. organizacji lotu z 10 kwietnia 2010 r. Troje urzędników uniewinniono

Oskarżeni w sprawie to - poza byłym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z lat 2007-2013 Tomaszem Arabskim - dwoje urzędników kancelarii premiera - Monika B. i Miłosław K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C.

W maju w mowach końcowych w tym procesie prokurator zawnioskował o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Arabskiego. Kar w zawieszeniu zażądał także dla pozostałych oskarżonych. Większość pełnomocników wniosła o uznanie winy pięciorga oskarżonych pozostawiając do uznania sądu rozstrzygnięcie o karach.

Wyrok komentowali goście "Politycznej kawy" Tomasza Sakiewicza.

Jak wykazywał Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, "istotną sprawą jest to, że faktycznie skazano winnego, że ktoś w ogóle został uznany winnym".

Tu przynajmniej wskazano, że po pierwsze ktoś się dopuścił zaniedbań na tyle poważnych, że można było orzec sankcję karną, po drugie, że uznano, iż to miało wpływ na to, co się wydarzyło w Smoleńsku 10 kwietnia. Sam wymiar kary w zawieszeniu uważam za dalece nieadekwatny

- mówił.

Podobnego zdania jest Jarosław Sachajko (Kukiz'15):

Najpierw prokuratura 6 lat badała i stwierdziła, że nie ma przestępstwa. Nie słyszymy, czy wyciągnięto konsekwencje z tego powodu. To już jest 9 lat. Wyrok powinien być adekwatny i tutaj takim nie jest (...) Dopuszczono do tego, że zginęli najważniejsi politycy w Polsce. Ten wyrok jest nieadekwatny również z innego powodu: urzędnik nie bierze odpowiedzialności za to, co robi. Mamy przyznanie się wprost pana Arabskiego, że podpisał, ale nie czytał.  To pokazuje, że była bardzo zła klasa polityczna. To jest symboliczny wyrok

- stwierdził Sachajko i podkreślił, że Arabski powinien usłyszeć bardziej namacalny wyrok, np. aby nie mógł zajmować więcej stanowisk kierowniczych albo pracować w administracji publicznej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl