Stałe bazy USA w Polsce - zapewnione. Co z wizami? Muszą być, by "sojusz miał realny wymiar"

/ PrtSc/ Republika

  

W "Politycznej kawie" Tomasza Sakiewicza o postanowieniach zawartych podczas wizyty prezydenta Andrzeja Duda w USA mówili jego goście. Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, stwierdził, że "jeżeli mamy traktować się partnersko i sojusz ma mieć realny wymiar - nawet ten symboliczny - bardzo istotne byłoby dopuszczenie dla ruchu bezwizowego".

Zgodnie z deklaracją podpisaną w środę w Waszyngtonie przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, USA planują zwiększyć w najbliższej przyszłości swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą obecnie ok. 4,5 tys. rotujących się członków personelu wojskowego, o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

Zgodnie z deklaracją, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych polsko-amerykańskich projektów, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Ponadto, podczas środowego spotkania, Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała".

M.in. o tych postanowieniach oraz o  samej wizycie prezydenta RP w USA mówili w "Politycznej kawie" Tomasza Sakiewicza jego goście.

Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, stwierdził, że "jeżeli mamy traktować się partnersko i sojusz ma mieć realny wymiar - nawet ten symboliczny - dopuszczenie dla ruchu bezwizowego byłoby bardzo istotne".

Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zaznaczył zaś, iż "przemówienie prezydenta Dudy oglądali ambasadorowie z całego świata i ważni przywódcy państw".

Ważne jest, że wizerunek Polski jest dużo lepszy 

- stwierdził.

Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" stwierdził, że "ta wizyta była sukcesem - skoro słyszymy 'wycie' w Moskwie".

Zapowiedź wiz jest istotna

- powiedział.

W kontekście ustaleń w USA dotyczących gazu Radosław Fogiel zaznaczył, że należy podkreślić dwie sprawy: "mamy ambicje, żeby nie tylko sobie zapewnić niezależność energetyczną, zwłaszcza od Rosji, ale pomóc naszym sąsiadom".

Podczas wizyty w gazoporcie Sabine Pass prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrem energii USA Rickiem Perry'm. Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent wskazywał, że Cheniere podpisała z PGNiG umowę na dostawy gazu skroplonego do Polski. „Już niedługo stąd odpłyną pierwsze gazowce, po to, aby zasilić terminal w Świnoujściu i zasilić naszą część europejskiej sieci gazowej” – mówił Duda.

Możemy być otwarciem drzwi na niezależność energetyczną. To, że teraz możemy kupować gaz od Ameryki, to efekt podjętej decyzji forsowanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego o budowie Gazoportu

- stwierdził zastępca rzecznika PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tokio: psy będą pomagać antyterrorystom

/ prettysleepy

  

Specjalnie przeszkolone psy ras labrador i beagle będą podczas przyszłorocznych igrzysk w Tokio pomagać antyterrorystom w wykrywaniu ewentualnych niebezpieczeństw, w tym podejrzanych przedmiotów i materiałów wybuchowych.

W stolicy Japonii na jednej ze stacji metra przeprowadzono ćwiczenia z czworonogami. Oprócz psów oraz ludzi nad zapewnieniem bezpieczeństwa kibicom i mieszkańcom stolicy podczas igrzysk czuwać będzie także najnowsza technologia – skanery ciała zainstalowane na stacjach metra i kolei naziemnej oraz roboty – poinformował "New York Times".

Większość osób, które stały się mimowolnymi uczestnikami testów bezpieczeństwa w metrze, nie narzekała na utrudnienia z tego powodu.

"Podobne środki bezpieczeństwa obowiązują na lotniskach, więc nie ma w tym nic dziwnego. Każde podjęte działania służące bezpieczeństwu to dobry i wartościowy pomysł"

- powiedział mieszkaniec Tokio Sayaka Ito.

Codziennie z transportu publicznego w tokijskiej metropolii korzysta 20 mln ludzi. Eksperci szacują, że podczas igrzysk do Tokio przyjedzie ponad 600 tysięcy kibiców z całego świata. Pierwsze testy z udziałem skanningu ciała przeprowadzono w marcu. Wszystkie działania prowadzone przez władze miasta i organizatorów mają na celu wzmocnienia bezpieczeństwa w stolicy Japonii w miejscach w publicznych podczas zmagań olimpijskich.

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia 2020, zaś paraolimpiada potrwa od 25 sierpnia do 6 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl