Matka Boska Jana III Sobieskiego i inne pamiątki z bitwy pod Wiedniem

Obraz Matki Boskiej spod Wiednia, I poł. XVII w., własność prywatna / nieborow.art.pl

  

Najcenniejsze pamiątki rodziny Radziwiłłów związane z bitwą wiedeńską 1683 roku – m.in. otaczany kultem obraz Matki Boskiej, przez Jana III Sobieskiego uznany za symbol zwycięstwa nad Turkami – można oglądać na wystawie w pałacu w Nieborowie.

Zdaniem kuratorki wystawy Moniki Antczak, zorganizowana przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundację Trzy Trąby ekspozycja pozwoli zwiedzającym na poznanie niezwykle cennych historycznych pamiątek, związanych z bitwą wiedeńską 1683 roku oraz wielowiekową historią rodziny Radziwiłłów; większość z nich na co dzień przechowywana jest w prywatnych kolekcjach, niedostępnych dla szerszej publiczności.

Najcenniejszym eksponatem, wokół którego poprowadzono narrację całej wystawy, jest wizerunek Matki Boskiej należący niegdyś do Jana III Sobieskiego; on sam uznał ten obraz za symbol zwycięstwa nad siłami tureckimi i otoczył go wraz z rodziną kultem. Przeświadczenie króla o boskiej opiece pod Wiedniem, spotęgowały napisy w banderolach trzymanych przez anioły. Odnoszą się one do jego imienia In hac Imagine Mariae Victor ero Ioannnes W tym obrazie Maryi ja Jan będę zwycięzcą oraz In hac Imagine Mariae Vinces Ioannes – W tym obrazie Maryi zwyciężysz Janie.

Zaprezentujemy także dwie kopie tego obrazu. Jedną sprowadziliśmy z sanktuarium w Loreto we Włoszech – to kopia wykonana na polecenie królowej Marii Kazimiery i złożona tam przez nią w darze. Po raz pierwszy po 320 latach te dwa wizerunki staną obok siebie. Trzecia kopia została wykonana przez rodzinę Radziwiłłów w połowie XIX wieku z przeznaczeniem do pałacu w Połoneczce. 

– podkreśliła kuratorka.

Obok cennych obrazów zgromadzono eksponaty związane z odsieczą wiedeńską. Są wśród nich trofea spod Wiednia złożone na Jasnej Górze, siodło hetmana Jabłonowskiego oraz liczne portrety Sobieskich i Radziwiłłów.

Nie wszyscy wiedzą, że w żyłach Radziwiłłów i Sobieskich płynie ta sama krew; dlatego właśnie obraz Matki Boskiej trafił pod opiekę Radziwiłłów. Gdy to się stało, pierwszy przedstawiciel tej rodziny, na odwrocie obrazu zapisał dedykację dla kolejnych pokoleń, że jest to najcenniejsza pamiątka rodu i każdy kolejny Radziwiłł ma otaczać ją najwyższą czcią i chronić. 

– wyjaśniła Antczak.

Po śmierci wnuczki Jana III Sobieskiego w 1740 roku, spuściznę Sobieskich odziedziczył wnuk siostry króla – Michał Kazimierz Radziwiłł, zwany Rybeńko. Urządził on w Nieświeżu kaplicę dla obrazu, który zyskał miano Matki Boskiej Nieświeskiej lub Radziwiłłowskiej. Obraz był w niej przechowywany do 1939 roku; wówczas uratowała go opiekunka ostatniego nieświeskiego ordynata – Leona Radziwiłła, a tuż po wojnie zwróciła rodzinie.

Obraz w każdym pokoleniu miał swoich strażników – obecnymi są Maria Anna Radziwiłł i Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby. Publicznie był prezentowany tylko dwa razy – m.in. z okazji wystawy poświęconej bitwie pod Wiedniem organizowanej w Krakowie w 1883 roku – wcześniej na swoim obrazie Sobieski pod Wiedniem umieścił go Jan Matejko, a potem - również z okazji wystawy o victorii wiedeńskiej - w 1983 roku.

Nie wiemy, kiedy pojawi się kolejna okazja do obejrzenia obrazu, który na co dzień przechowywany jest w domu prywatnym jednego z Radziwiłłów, gdzie wisi na honorowym miejscu w salonie i stanowi największe sacrum. Nie bez znaczenia jest fakt, że Sala Biała pałacu w Nieborowie, gdzie pokazujemy Matkę Boską Nieświeską, jest konsekrowana – to pałacowa kaplica.

 – opowiadała Monika Antczak.

Organizatorzy podkreślają, że wystawa jest wielowątkowa; każdy z prezentowanych strażników obrazu to interesująca postać historyczna i związane z nią niezwykłe pamiątki.

Jedną z nich są chorągwie z okresu konfederacji barskiej, które należały do Karola Stanisława Radziwiłła zwanego Panie Kochanku. W zbiorach muzealnych w kraju próżno szukać chorągwi z tego okresu, a dla Radziwiłłów jest to szczególnie cenna pamiątka, bo gdy któryś z członków rodu umiera, chorągwie te ozdabiają jego trumnę. 

– dodała Antczak.

Radziwiłłowie przez ponad 170 lat byli właścicielami Nieborowa, w którym obecnie działa muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku i muzeum majoliki. Pałac był ich własnością od 1774 r.; stworzyli m.in. otaczający go kompleks parkowy Arkadia, a pod koniec XIX wieku Manufakturę Majoliki. Po drugiej wojnie światowej Nieborów, w ramach nacjonalizacji, odebrano rodzinie Radziwiłłów, a pałac stał się oddziałem Muzeum Narodowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaskakująca teoria Pytla. Politycy Platformy bez foto-skandali? To spójrzcie na te ZDJĘCIA!

Zdjęcie ilustracyjne / Fotomag/Gazeta Polska; twitter.com

  

"Za poprzednich rządów każdy minister dbał, by nie doszło do przypadkowego kontaktu z osobami, które są podejrzane o prowadzenie działalności przestępczej, są skompromitowane w ten czy inny sposób" - powiedział były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel. Słowo się rzekło, więc czas na sprawdzenie jego tezy.

W sobotę telewizja TVN w programie "Superwizjer" wyemitowała reportaż "Naziol, kibol, bandyta" o Olgierdzie L. - jednym z przywódców klubu motocyklowego o nazwie Bad Company, do którego - jak informują autorzy reportażu - należą między innymi recydywiści i neonaziści. W materiale sugerowano kontakty byłej premier z gangsterami. Sama była premier zaznaczyła, że spotkanie, które uwieczniono na nagraniach, było przypadkowe i zapowiedziała kroki prawne przeciwko autorom pomówień.

Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i były funkcjonariusz ABW - wokół którego narodziło się w przeszłości wiele kontrowersji - postanowił skomentować materiał Superwizjera TVN.

- Za poprzednich rządów każdy minister dbał, by nie doszło do przypadkowego kontaktu z osobami, które są podejrzane o prowadzenie działalności przestępczej, są skompromitowane w ten czy inny sposób

- powiedział w rozmowie z Gazeta.pl

[polecam:https://niezalezna.pl/211334-gazeta-polska-ujawnia-rosyjskie-kontakty-bylych-szefow-skw]

Portal Niezalezna.pl postanowił sprawdzić, jak to rzeczywiście było z tym unikaniem kontaktów z osobami podejrzanymi o przestępstwa czy skompromitowanymi "w ten czy inny sposób".

1. Bronisław Komorowski i Piotr P., z którym "nigdy się nie spotykał"

W czasie kampanii prezydenckiej w 2015 roku najwięcej emocji wzbudzały kontakty prezydenta Bronisława Komorowskiego z WSI i panami Piotrem P. i Mariuszem G. ze SKOK Wołomin.

"Dziś są oni podejrzani o gigantyczne oszustwa, Piotr P. o wyłudzenie 360 milionów złotych, a Mariusz G. (wraz z kompanem Mateusze G.) wyłudzenie blisko pół miliarda złotych. Piotr P. jest też podejrzany o pobicia wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. W ostatnim czasie wrócił również temat relacji jakie łączą Piotra P. z synem Bronisława Komorowskiego, Tadeuszem Komorowskim"

- pisał Samuel Pereira w tekście, który możecie przeczytać na niezalezna.pl.

[polecam:https://niezalezna.pl/65322-klamstwo-obnazone-jest-zdjecie-ze-spotkania-komorowskiego-z-aferzystami-z-wolomina]

- Pan prezydent nie spotykał się nigdy i nie zna pana Piotra P.

- zarzekała się rzeczniczka Bronisława Komorowskiego, Joanna Trzaska-Wieczorek.

A tymczasem... pamiątkowa fotografia:

2. Grzegorz Schetyna i słynny burmistrz z Warszawy

We wtorek, 29 października tego roku, Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób uwikłanych w korupcyjny proceder. Jedną z nich był burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. Samorządowiec - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tys. złotych. Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B., a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

[polecam:https://niezalezna.pl/295735-tajemnice-artura-w-codzienna-ujawnia-powiazania-burmistrza-zatrzymanego-przez-cba]

Jak się okazuje, W. również został uchwycony na wspólnej fotografii z ważną osobistością Platformy Obywatelskiej - samym jej szefem Grzegorzem Schetyną. I to na kilka miesięcy przed skandalicznymi wydarzeniami!

3. Bronisław Komorowski i "Matka"

O Andrzeju Hadaczu cała Polska usłyszała po raz pierwszy w 2010 roku, gdy "bronił krzyża" przed Pałacem Prezydenckim. Słynny okrzyk "Gdzie jest krzyż?" stał się nawet częścią popkultury, powstawały z nim różne montaże słowno-muzyczne. W 2011 roku Platforma Obywatelska umieściła go w swoim spocie wyborczym: "Oni pójdą na wybory, a Ty?" - pytano.

Gdy już Platforma wybory wygrała, prawda wyszła na jaw. Hadacz brał udział w kontrowersyjnych imprezach, krytykował Andrzeja Dudę, popierał Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich, a później uczestniczył w marszach Komitetu Obrony Demokracji. Do tego media podały, że urodził się pod nazwiskiem Dobosz i był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Matka".

[polecam:https://niezalezna.pl/94568-hadacz-jako-tw-matka-moze-byc-gigantyczna-afera-na-styku-sluzb-i-politykow-po]

Dla potomnych zostały fotografie z uścisków z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, który najwyraźniej "miał szczęście" do tego typu postaci:

4. Była radna PO i Zbigniew S. "Niemiec"

Zbigniew S. pseudonim "Niemiec" S. był aktywnym uczestnikiem wydarzeń z 2010 roku przed Pałacem Prezydenckim. Pojawiał się regularnie wśród atakujących osoby gromadzące się przy krzyżu ustawionym na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie smoleńskiej. Jego "wyczyny" możecie zobaczyć chociażby na poniższym filmie:

[polecam:http://niezalezna.pl/209320-ulga-dla-pozywajacego-wydawce-gpc-zadymiarz-z-krakowskiego-przedmiescia-nie-zaplaci]

A na zdjęciu z Anną Muchą - ktoś powie: aktorką, celebrytką. Zgadza się, ale również byłą radną Platformy Obywatelskiej gminy Warszawa-Centrum.

5. Mateusz Kijowski i plejada politycznych gwiazd

Mateusz Kijowski to twórca Komitetu Obrony Demokracji, który po wyborach parlamentarnych w 2015 roku wyprowadzał ludzi na uliczne protesty. Znany jest również opinii publicznej z innych niż działalność społeczna "aktywności". Był on oskarżony o fałszowanie faktur i przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórek KOD, a także nie wywiązywał się jak należy z obowiązku płacenia alimentów.

Gdyby wymienić wszystkich polityków dzisiejszej opozycji, z którymi fotografował się były lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, przeczytanie tego tekstu wraz z przejrzeniem zdjęć mogłoby zająć kilka godzin. Tusk, Kosiniak-Kamysz, Petru, Nowacka - prawdziwa plejada politycznych gwiazd, która zapewniła Kijowskiemu wiele pamiątek w albumach. Zobaczcie sami:

6. Tusk, Kopacz, Arłukowicz i... radny-pedofil

Jeszcze parę lat temu Rafał P. był ważnym działaczem lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Kierował młodzieżówką tej partii w Gnieźnie, a wcześniej był nawet asystentem posła i senatora PO. Należał też do współpracowników Jerzego Owsiaka, szefował miejscowemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego polityczna kariera legła w gruzach, gdy został zatrzymany pod zarzutem molestowania chłopca, który w chwili spotkania nie miał ukończonych 15 lat. Co prawda Rafał P. przyznał się do kontaktów z chłopcami, ale w trakcie procesu nie okazał skruchy. Przekonywał, że wszystko odbywało się za zgodą ofiar.

Sprawę ujawniła "Gazeta Polska Codziennie".

[polecam:https://niezalezna.pl/272811-kim-jest-skazany-za-pedofilie-rafal-p-to-jeden-z-dzialaczy-po-opisywanych-przez-codzienna]

Okazuje się, że "pamiątki" z Rafałem P. mają m.in. Ewa Kopacz, Donald Tusk czy Bartosz Arłukowicz:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl