Ciężki mecz polskich siatkarzy w Iranie

/ fivb

  

Polscy siatkarze - grając bez największych gwiazd - w Iranie przegrali z gospodarzami, którzy przed spotkaniem byli liderami rozgrywek Ligi Narodów. Mecz - mimo wielu obaw związanych z wypowiedzią Michała Kubiaka o Irańczykach - toczył się w sportowej atmosferze. Gwizdy kibiców natomiast nasi siatkarze uciszyli znakomitą grą, która jednak nie wystarczyła do pokonania mocnego rywala.

Polacy w Iranie zagrali po raz kolejny w mocno zmienionym składzie. Sytuację kadrową naszego zespołu dodatkowo utrudniła kontuzja Grzegorza Łomacza we wczorajszym spotkaniu z Rosją. Vital Heynen na rozegraniu miał zatem do dyspozycji wyłącznie niedoświadczonego Marcina Janusza. Gracz Trefla Gdańsk udźwignął jednak presję i rozegrał dobre zawody.

W wyjściowej szóstce towarzyszył mu libero Jędrzej Gruszczyński, który w kadrze zagrał po raz drugi w życiu. Na przyjęciu wystąpili Tomasz Fornal i Aleksander Śliwka, a w ataku Łukasz Kaczmarek. Skuteczność siatkarza ZAKSY w meczu z Rosjanami wyniosła zaledwie 27 procent, ale z Iranem dostał kolejną szansę i zaprezentował się lepiej. Chociaż trzeba przyznać, że w decydujących momentach meczu zepsuł kilka zagrań pakując piłkę w siatkę.

Kaczmarek pokazał, że w ataku ma niesamowity potencjał

Iran wystawił natomiast przeciwko Polakom swoje największe gwiazdy z Maroufem (przez wielu uznawanym za najlepszego rozgrywającego na świecie), Ghafourem czy Ebadipourem. To doświadczenie przeważyło szalę zwycięstwa w pierwszym secie na korzyść naszych rywali, którzy byli przed spotkaniem zdecydowanym faworytem. Od stanu 16:14 dla Polski, Iran zaczął grać niesamowicie skutecznie. Gospodarze świetnie bronili i kończyli znakomicie swoje kontry - to ostatecznie dało im zwycięstwo w tej partii do 20.

Belgijski trener biało-czerwonych mieszał cały czas w ustawieniu, a Polacy od początku drugiego seta złapali właściwy rytm i wypracowali sobie kilkupunktową przewagę, której nie oddali do końca. Dobra gra biało-czerwonych zaowocowała wygraną 25:21. Swoją znakomitą momentami grę drużyna Heynena kontynuowała w kolejnym secie. Wspaniale grał Bartosz Kwolek - 22 letni przyjmujący, który pojawił się na parkiecie z kwadratu dla rezerwowych, prezentował się na tle rywali jak profesor. Grał inteligentnie i skutecznie.

Polacy grali znakomicie i zasłużenie prowadzili z faworytami 2:1

W czwartym secie niesieni dopingiem fanatycznych kibiców Irańczycy nie dali jednak Polakom szans. Biało-czerwoni nie podnieśli się także w tie-breaku. Pomimo porażki był to dobry występ podopiecznych Heynena, tym bardziej godny docenienia, że na gorącym terenie graliśmy w eksperymentalnym składzie. Dziś rywale byli po prostu od nas lepsi.

Szkoda jedynie, że do wysokiego poziomu gry siatkarzy nie dostosowali się sędziowie, którzy popełniali kompromitujące błędy w ilościach wręcz hurtowych. Dzięki Bogu za wideo challange, bo wynik sportowej rywalizacji mógłby zostać wypaczony.

Iran - Polska 3:2 (25:20, 21:25, 18:25, 25:17, 15:8)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samorządy "wolne od ideologii LGBT" pod lupą Bodnara. Pierwsze skargi trafiły już do sądów!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się kwestią uchwał, którymi niektóre samorządy sprzeciwiły się ideologii LGBT. Według Adama Bodnara, jest to niezgodne z prawem i oparte na "uprzedzeniach i stereotypach". Uchwały zostały zaskarżone do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Uchwały "anty-LGBT" w tym roku podjęło ponad 50 samorządów różnego szczebla, m.in. sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jak się okazuje, nie podobają się one Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Zapowiedział on stanowcze działania.

- Wszystkie uchwały - w tym określane jako stanowiska, deklaracje i inne formy wypowiedzi - organów władzy publicznej, które ingerują w prawa i wolności człowieka, zapowiadając "przeciwdziałanie ideologii LGBT+, są w ocenie Rzecznika niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem

- podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodano, że Adam Bodnar "stanowczo sprzeciwia się podejmowaniu działań - zwłaszcza przez organy władzy publicznej - nakierowanych na piętnowanie i wykluczanie osób".

[polecam:https://niezalezna.pl/284884-kolejny-samorzad-mowi-nie-ideologii-lgbt-radni-powiatu-kieleckiego-przyjeli-uchwale]

Jak podało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, skargi dotyczą uchwał gmin: Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie), Niebylec (woj. podkarpackie). Trafiły one do wojewódzkich sądów administracyjnych - odpowiednio w Gliwicach, Krakowie, Warszawie, Lublinie i Rzeszowie.

- Rzecznik Praw Obywatelskich jest bowiem przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach

- zaznaczono, uzasadniając złożenie skarg.

Jak podkreślono, Rzecznik Praw Obywatelskich ma ustawowy obowiązek działania na rzecz równego traktowania.

- Ma też odpowiednie uprawnienia - jako konstytucyjny organ stojący na straży praw i wolności człowieka i obywatela ma kompetencję do wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie dotyczącej interesu ogólnego

- dodano.

[polecam:https://niezalezna.pl/281014-rpo-zaskarzy-uchwaly-dotyczace-lgbt]

Tymczasem - w ocenie Adama Bodnara - zaskarżone uchwały, podjęte przez rady gmin od kwietnia do września tego roku, są sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Ponadto według Bodnara zaskarżone uchwały... "dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej" oraz w sposób bezprawny ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

- Rzecznik wyraża nadzieję, że jeśli sądy uwzględnią jego skargi i rozstrzygną o nieważności wybranych uchwał, będzie to wyraźny sygnał dla pozostałych organów władzy, że w polskim porządku prawnym nie ma przyzwolenia na akty naruszające podstawowe prawa i wolności człowieka

- podkreślono.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl