Śpiewająco weszli na teren Polski. Pogranicznicy przecierali oczy ze zdumienia [WIDEO]

Zdjęcie ilustracyjne / facebook. com

  

Ukraińscy chórzyści z Charkowa wyjechali na gościnne występy do Belgii. W długą, trwającą 37 godzin podróż wybrali się autobusem. W czasie jej trwania artyści nie próżnowali szlifując swe umiejętności, nawet podczas... kontroli paszportowej. Polscy pogranicznicy byli zszokowani i jednocześnie zachwyceni zachowaniem ukraińskich chórzystów.

Ukraińcy po wejściu do budynku, gdzie dokonuje się odprawy celnej i paszportowej, rozpoczęli przepiękny chóralny śpiew. Ku zdziwieniu polskich pograniczników nie przestawali śpiewać nawet wtedy, kiedy legitymowali się paszportami. 

Po zakończeniu brawurowo wykonanej pieśni chórzyści zostali nagrodzeni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej gromkimi brawami.

Sześćdziesięcioosobowa belgijska orkiestra La Passione i pięćdziesięciu ukraińskich chórzystów z filharmonii w Charkowie pokaże swój artystyczny kunszt w opactwie Villers-La-Ville, prezentując belgijskiej publiczności XIII-wieczny zbiór utworów poetyckich "Carmina Burana".

W spektaklach wezmą także udział soliści i tancerze pod kierunkiem francuskiego choreografa Johana Nussa.

Ich interpretacja będzie wspierana przez współczesne techniki wizualne. W pierwszej części koncert skrzypcowy E-dur op. 35 Czajkowskiego będzie interpretowała skrzypaczka „Bogdana Piwnenko, nosząca przydomek ukraińskiej Paganini .

Carmina jest  jednym z najpopularniejszych utworów w repertuarze klasycznym, uważanym za idealną symbiozę między orkiestrą a wielkim chórem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Polska i Litwa idą w jednym kierunku". Będą wspólne wydatki na obronność?

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Kancelaria Premiera

  

Dziękuję premierowi Sauliusowi Skvernelisowi za zaproszenie i owocne rozmowy. Poruszyliśmy wiele tematów, które łączą nas i powodują, że Polska i Litwa idą w jednym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z udziałem szefa litewskiego rządu w Wilnie.

Cieszę się bardzo, że we wzajemnych relacjach uwzględniane są wrażliwości historyczne, społeczne i one były przez nas omówione. Pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe

- mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu powiedział, że rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem między innymi na temat "wspólnych zakupów obronnych i o bezpieczeństwie energetycznym".

Cieszę się, że te więzy gospodarcze i biznesowe są spójne

- zaznaczył.

Dziękuję za propozycję konsultacji międzyrządowych, które doprowadzą do tego, że nasza współpraca będzie jeszcze lepsza, abyśmy mogli wspólnie reprezentować nasze stanowiska w Europie

- dodał premier.

"Tutaj, w tym kontekście warto poruszyć rosnące bezpieczeństwo strategiczne Polski, ponieważ mamy coraz lepiej zdywersyfikowane źródła dostaw gazu i przez to jesteśmy też stabilnym punktem bezpieczeństwa gazowego i energetycznego w tej części Europy i wspieramy w ten sposób również bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich"

- mówił polski premier.

Dodał, że poruszone zostały też kwestie związane z wyzwaniami w Europie, takimi jak wieloletnie ramy finansowe. "Tu praktycznie Polska i Litwa ma bardzo podobne - jeśli nie prawie że identyczne - stanowiska dotyczące negocjacji budżetowych na kolejne 7 lat w perspektywie budżetowej" - podkreślił Morawiecki.

Poruszaliśmy także - zaznaczył premier - tematykę rolnictwa związaną z tym, że Polska otrzymała tekę komisarza ds. rolnictwa w przyszłej Komisji Europejskiej.

"Cieszę się, że te więzy gospodarcze i biznesowe są nie tylko bliskie, ale stają się coraz bliższe, bo to powoduje, że mamy bardzo podobne patrzenie na wiele spraw w Europie"

- dodał Morawiecki.

Podczas wspólnej konferencji premier Litwy Saulius Skvernelis podkreślił, że nigdy nie było takich dobrych stosunków międzyrządowych jak w chwili obecnej. "I to jest bez żadnej wątpliwości też osobisty wkład pana premiera" - powiedział Skvernelis.

Dodał, że omówił z Morawieckim i delegacjami wiele różnych ważnych kwestii.

"Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy"

- powiedział litewski premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl