Śpiewająco weszli na teren Polski. Pogranicznicy przecierali oczy ze zdumienia [WIDEO]

Zdjęcie ilustracyjne / facebook. com

  

Ukraińscy chórzyści z Charkowa wyjechali na gościnne występy do Belgii. W długą, trwającą 37 godzin podróż wybrali się autobusem. W czasie jej trwania artyści nie próżnowali szlifując swe umiejętności, nawet podczas... kontroli paszportowej. Polscy pogranicznicy byli zszokowani i jednocześnie zachwyceni zachowaniem ukraińskich chórzystów.

Ukraińcy po wejściu do budynku, gdzie dokonuje się odprawy celnej i paszportowej, rozpoczęli przepiękny chóralny śpiew. Ku zdziwieniu polskich pograniczników nie przestawali śpiewać nawet wtedy, kiedy legitymowali się paszportami. 

Po zakończeniu brawurowo wykonanej pieśni chórzyści zostali nagrodzeni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej gromkimi brawami.

Sześćdziesięcioosobowa belgijska orkiestra La Passione i pięćdziesięciu ukraińskich chórzystów z filharmonii w Charkowie pokaże swój artystyczny kunszt w opactwie Villers-La-Ville, prezentując belgijskiej publiczności XIII-wieczny zbiór utworów poetyckich "Carmina Burana".

W spektaklach wezmą także udział soliści i tancerze pod kierunkiem francuskiego choreografa Johana Nussa.

Ich interpretacja będzie wspierana przez współczesne techniki wizualne. W pierwszej części koncert skrzypcowy E-dur op. 35 Czajkowskiego będzie interpretowała skrzypaczka „Bogdana Piwnenko, nosząca przydomek ukraińskiej Paganini .

Carmina jest  jednym z najpopularniejszych utworów w repertuarze klasycznym, uważanym za idealną symbiozę między orkiestrą a wielkim chórem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wlk. Brytania złożyła skargę na Iran

zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Blondinrikard Fröberg/CC BY-SA 2.0

  

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

"Nie dążymy do konfrontacji z Iranem - napisał w liście zastępca brytyjskiego ambasadora przy ONZ Jonathan Allen. - Ale nieakceptowalne jest (...) grożenie jednostce, która prowadzi legalną działalność w uznawanych międzynarodowo korytarzach".

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

W liście Allen podkreślił, że Iran "twierdzi", iż statek wpłynął do cieśniny Ormuz torem wodnym dla jednostek opuszczających zatokę i nie odpowiadał na ostrzeżenia Teheranu, a także miał wyłączony system automatycznej identyfikacji. "To nieprawda" - zastrzegł Brytyjczyk.

W kontekście informacji o kolizji z łodzią rybacką Allen napisał, że "nie ma na to żadnego dowodu, a nawet jeśli do tego doszło, przebywanie Steny Impero na wodach terytorialnych Omanu oznaczało, że Iran nie miał prawa jej przechwycić" - dodał brytyjski dyplomata. Wzywał również do uwolnienia jednostki.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Po sobotnim posiedzeniu brytyjskiego rządowego sztabu kryzysowego COBRA szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zapowiedział, że w poniedziałek w parlamencie w Londynie zostanie wydane oświadczenie o kolejnych krokach, jakie podejmie Zjednoczone Królestwo w tej sprawie.

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

O uwolnienie Steny Impero poza Wielką Brytanią apelowała m.in. Unia Europejska, Francja i Niemcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl