XIV Zjazd Klubów Gazety Polskiej. Szefernaker krytycznie o pomyśle PO: "Prowadzą do destabilizacji"

Paweł Szefernaker / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker jest jednym z gości na XIV Zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale. W porannym panelu dyskusyjnym uczestnicy zjazdu mogli wysłuchać, co minister ma do powiedzenia, na temat najnowszych propozycji Platformy Obywatelskiej.

Politycy PO w ostatnim czasie często używają argumentów o tzw. decentralizacji państwa, a więc o zwiększeniu siły sprawczej samorządów.

"Dziś bardzo często w opinii publicznej pojawiają się informacje narzucone przez drugą stronę sceny politycznej. Są to nowe tezy, które mają prowadzić Polskę do tego, żeby było więcej władzy w samorządach. Tymczasem są to tezy, które de facto prowadzą do osłabienia Polski, do podziału Polski na 16 regionów. Wszystkie środowiska, które są środowiskami patriotycznymi, dla których Polska jest najważniejsza, którzy znają historię Polski i wiedzą, że była ona silnym państwem kiedy była jedna, jedyna, Rzeczpospolita, nie podzielona - powinni się przeciwstawić działaniom, do których prowadzą samorządowcy Platformy"

- powiedział Szefernaker.

Co może oznaczać wprowadzenie takiego prawa, o jakie postulują politycy PO? Paweł Szefernaker nie ma wątpliwości.

"Część polityków PO oddaniem władzy samorządom. W wielu miejscach będzie to oddanie władzy tym, którzy wszyscy, co było na miejscu sprywatyzowali, rozgrabili. Dziś wiemy, że dzięki rządom PiS wiele działań takich, których nie można w samorządzie powstrzymać, zostało powstrzymanych w ramach władzy centralnej. Ja jestem za tym, żeby była niezależność samorządów, by samorządy miały władzę, jaką wprowadziły ustawy samorządowe z lat 90., ale nie można doprowadzić do tego, aby był pozytywny wydźwięk tych tez, które były zaprezentowane przez samorządów w Gdańsku. One prowadzą do destabilizacji państwa polskiego"

- wyraźnie stwierdził.

XIV Zjazd Klubów Gazety Polskiej potrwa do niedzieli. W programie znajdziemy m.in. ciekawe prelekcje i wręczenie Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości. Gościem specjalnym zjazdu będzie premier Mateusz Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izrael wciąż bez rządu

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/krystianwin

  

Fiaskiem zakończyły się w Izraelu wysiłki na rzecz utworzenia rządu po wrześniowych wyborach parlamentarnych. W środę tuż przed północą czasu miejscowego minął termin sformowania koalicji rządowej. Jak poinformował parlament, nowe wybory odbędą się w marcu.

Po raz pierwszy w historii Izraela będą to trzecie wybory parlamentarne w tym kraju w ciągu niespełna roku.

Według wcześniejszych sondaży kolejne głosowanie zakończy się takim samym wynikiem, jak ostatnie wybory z września, co doprowadzi zapewne do kolejnych wielu miesięcy koalicyjnych negocjacji.

W historii Izraela jeszcze żadna partia nie uzyskała w wyborach większości pozwalającej na samodzielne utworzenie rządu, dlatego gabinety koalicyjne są w tym kraju normą.

Wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Benny'ego Gantza Niebiesko-Biali, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie, a centroprawicowy Likud Netanjahu wywalczył 32 mandaty.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył 23 października Gantzowi, byłemu szefowi sztabu generalnego izraelskiej armii, misję utworzenia gabinetu. Ten jednak nie zdołał sformować koalicyjnego rządu. Fiaskiem zakończyła się także podjęta przez premiera Benjamina Netanjahu próba nakłonienia swego politycznego rywala, Benny'ego Gantza, do utworzenia rządu jedności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl