Napastnik AC Milan został przez Szwajcarów wyceniony na 79,2 milionów euro i znalazł się na 44. miejscu zestawienia CIES. Piątek o osiem pozycji wyprzedził kapitana reprezentacji Polski - Roberta Lewandowskiego, którego wartość określono na 75,5 milionów. To o tyle zaskakujące, że zawodnik Bayernu w tym sezonie nie tylko strzelił więcej bramek, ale również zdobył dwa trofea - mistrzostwo i Puchar Niemiec. Podczas gdy rossoneri i Piątek zakończyli rozgrywki z pustymi rękoma.

CIES wartość piłkarzy określa jednak według własnych wyliczeń, które uwzględniają między innymi wiek piłkarza i perspektywy jego rozwoju. Szwajcarzy uznali najwyraźniej, że 24 letni Piątek w futbolu ma większą przyszłość niż 31 letni Lewandowski. Przed młodszym kolegą jednak daleka droga by wyrównać osiągnięcia - wciąż będącego w świetnej formie - Roberta. Dla porównania w reprezentacji ich bilans strzelonych goli na dzień dzisiejszy wynosi 57 do 4 na korzyść Lewandowskiego.

Najbardziej wartościowy polski piłkarz według CIES to Krzysztof Piątek

W zestawieniu CIES w pierwszej setce znaleźli się także Piotr Zieliński - wyceniony na 68,9 mln eur i 68. miejsce. Na 96. miejscu umieszczono jego kolegę z Napoli - Arkadiusza Milika, którego wartość określono na 61,5 mln.

Olbrzymią utratę wartości odnotowano przy nazwisku Neymara, którego trapią ostatnio kontuzje, brak sukcesów sportowych i... oskarżenia o gwałt. Brazylijczyk, który z Barcelony przeszedł do PSG za rekordowe 222 mln eur jest według Szwajcarów obecnie wart "jedynie" 124 mln. Dla porównania najwyżej sklasyfikowany w zestawieniu Mbappe wyceniony został na 252 miliony.

Czołówka zestawienia CIES