Tusk w końcu znajdzie czas dla komisji śledczej? Przesłuchanie "króla Europy" już w poniedziałek

Były premier Donald Tusk ma w poniedziałek zeznawać przed sejmową komisją ds. VAT. To już drugie podejście do przesłuchania "króla Europy". Na pierwszy termin nie udało mu się znaleźć czasu. Wiceszef komisji Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział, że chce spytać byłego premiera między innymi o wyłudzenia VAT, o których miały wiedzę służby przez niego kontrolowane. W komisji znalazł się też obrońca Tuska - Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział, że chce przypomnieć o... działaniach uszczelniających ściągalność VAT wprowadzanych przez koalicję PO-PSL.

Donald Tusk
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział, że komisja ma informacje, że były premier w poniedziałek przed południem stawi się na przesłuchaniu.

Mamy informacje od pełnomocnika (mec. Romana Giertycha), że Donald Tusk stawi się, ale zobaczymy. Póki się nie stawi, to na razie możemy też tylko teoretycznie uznawać, że będzie. Przesłuchanie rozpocznie się o godz. 11 

- poinformował.

Smoliński dodał, że ma "mnóstwo" pytań do Tuska.

Na ile premier miał wiedzę o tym, o czym wszystkie służby dookoła miały wiedzę - o wyłudzeniach – a był okres, kiedy premier nadzorował służby. Zobaczymy co potwierdzi 

- dodał.

Chodzi o kwestię braku rozwiązań uszczelniających system ściągalności podatków - ich było, albo bardzo mało, albo wprowadzano je z dużymi opóźnieniami. Dokumenty stwierdzają to jednoznacznie. Najwyższa Izba Kontroli też wielokrotnie oceniała, że administracja źle działa – chodziło nie tylko o same działania legislacyjne, ale także funkcjonowanie administracji skarbowej. Mówiono o tym, że ma być konsolidacja – dopiero myśmy połączyli służby celne i skarbowe w Krajową Administrację Skarbową (KAS). Wcześniej między nimi nie było żadnego przepływu informacji 

- ocenił Smoliński.

Członek komisji ds. VAT Zbigniew Konwiński (PO-KO) stwierdził, że podczas przesłuchania Donalda Tuska przypomni... o działaniach ws. VAT wprowadzonych przez rząd PO-PSL.

Na pewno przypomnimy działania uszczelniające, które wprowadzał rząd Donalda Tuska i parlament: odwrócony VAT m.in. na gazy cieplarniane i złom - ten pierwszy w 2011 r. Tego rozwiązania – przypomnę – PiS nie popierał. Odwrócony VAT z 2013 r. na pręty stalowe – bardzo pozytywnie oceniane przez branżę, przez uczciwych przedsiębiorców. I na koniec wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego - bardzo pozytywnie ocenionego przez obecne kierownictwo ministerstwa finansów z 2015 r. 

- powiedział.

To już drugi termin przesłuchania szefa Rady Europejskiej. W środę 29 maja br. przed południem odbyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. VAT, która - zgodnie z ustalonym harmonogramem - miała przesłuchać Donalda Tuska. Wcześniej przewodniczący komisji Marcin Horała informował, że rano do sekretariatu komisji wpłynęło pismo od pełnomocnika Tuska, mecenasa Romana Giertycha dot. niestawienia się szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przesłuchanie przed komisją.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#VAT #komisja #przesłuchanie #Donald Tusk

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo