Echa szczytu prezydentów USA i Polski. Ustalenia są komentowane na całym świecie

prezydent RP Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump / Jakub Szymczuk/KPRP

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność. Historia polskiego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie – powiedział prezydent USA Donald Trump w czasie uroczystego przyjęcia zorganizowanego z okazji wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Waszyngtonie. Ustalenia, jakie podjęli obaj przywódcy w czasie rozmów w Białym Domu, są szeroko komentowane na całym świecie.

W trakcie przyjęcia w Białym Domu Donald Trump wskazał, że Amerykanie polskiego pochodzenia stworzyli w Stanach Zjednoczonych „kwitnącą społeczność”.

Wzmacniają oni nasz naród, pomagają utrzymać dziedzictwo, zachować wolność i bronią wielkiej amerykańskiej flagi. Dziękuję za to.
- zwrócił się Trump do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przypomniał także o polskiej historii i o tym, że Polacy wiele razy musieli przelać krew za wolność.

Nigdy tego nie zapomnimy. Historia polskiego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie.
- dodał prezydent USA.

W trakcie uroczystości przypomniano, że w tym roku przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, a także 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 40. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny.

W Polsce mamy świadomość, że jest pan naszym wielkim przyjacielem. I właśnie w tym miejscu, w sercu Stanów Zjednoczonych, chcę bardzo mocno podkreślić, że doceniamy pańskie relacje z pracowitą i lojalną wobec naszych stosunków amerykańską Polonią.
- odparł Andrzej Duda.

Przemawiając w środę w Białym Domu, polski prezydent przypomniał, że w piątek Donald Trump będzie świętował 73. urodziny. Po zaintonowaniu przez prezydenta RP utworu „Happy birthday” zgromadzeni goście wstali i odśpiewali, już w języku polskim, „Sto lat”.

Ważnym momentem środowej wizyty w Waszyngtonie było również spotkanie Andrzeja Dudy ze zgromadzoną przed Białym Domem Polonią, która manifestowała swoje poparcie dla działań zwiększających bezpieczeństwo Polski.

W wiecu wzięli udział przedstawiciele różnych organizacji polonijnych, a przede wszystkim klubów „Gazety Polskiej”, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Komitetu Smoleńskiego – powiedział współorganizator manifestacji Maciej Rusiński.

Dziękuję za wspieranie Rzeczypospolitej i jej interesów przez wszystkie dziesięciolecia.
- zwrócił się prezydent do zgromadzonych.

Od wczoraj polski prezydent wraz z małżonką przebywa w Houston. Spotkał się tam z władzami stanowymi, a także z miejscową Polonią. Dziś odbędzie m.in. rozmowę z amerykańskim sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym.

Tymczasem w światowej prasie szeroko komentowana jest deklaracja obronna, jaką prezydenci Polski i USA podpisali w Waszyngtonie. Zakłada ona m.in. przerzucenie do naszego kraju tysiąca żołnierzy US Army, a także utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, wspólnego Centrum Bojowego w Drawsku Pomorskim i rozbudowę infrastruktury wojskowo-logistycznej.

„Wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich” – pisze na swoich łamach dziennik „Washington Post”. Z kolei „Wall Street Journal” odnotował, że Trump pochwalił Polskę za wzorowe wypełnianie zobowiązań w ramach NATO. „Trump okazał jednoznaczne poparcie Andrzejowi Dudzie” – relacjonuje „New York Times”.

W Niemczech sporo miejsca poświęcono krytyce, jaką Trump skierował wobec tego kraju za zbyt małe wydatki na armię i budowę gazociągu Nord Stream 2. Spekuluje się, że wspomniany tysiąc żołnierzy może zostać przerzucony do Polski właśnie z Niemiec. „To nie przypadek. Prezydent USA wielokrotnie narzekał w przeszłości, że Niemcy zbyt mało przeznaczają na obronność” – napisał „Bild”. Z kolei „Süddeutsche Zeitung” obawia się poważnych konsekwencji dla Berlina w związku z budową Nord Streamu 2. „Donald Trump rozważa sankcje z powodu planowanego gazociągu z Rosji do Niemiec” – ostrzegają dziennikarze.

Szczyt w Waszyngtonie skomentował również Kreml.

Polska może być celem uderzenia odwetowego w razie ataku na Rosję.
- powiedział deputowany rosyjskiego parlamentu Władimir Dżabarow.

Rosja ma do dyspozycji szeroki arsenał działań, które może podjąć w odpowiedzi na rozmieszczenie w Polsce eskadry statków powietrznych MQ-9.
- dodał inny deputowany Władimir Szamanow.

Z kolei prezydent FR Władimir Putin w rozmowie z telewizją Mir wskazał, że relacje z USA „są złe i jeszcze bardziej będą się pogarszały”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Von der Leyen: oczkujemy zakończenia ratyfikacji porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE do stycznia

Ursula von der Leyen / By © European Union 2019 – Source: EP, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji po szczycie UE w Brukseli, ze oczekuje, iż proces ratyfikacji umowy dotyczącej brexitu zakończy się do stycznia. Dodała, ze kolejnym krokiem po brexicie będzie wynegocjowanie umowy handlowej, a czasu na to będzie niewiele.

"Gratuluje premierowi Borisowi Johnsonowi zwycięstwa w wyborach. Oczkujemy zakończenia ratyfikacji    porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE do stycznia. Jesteśmy gotowi, aby przejść do następnego etapu jeśli chodzi o nasze relacje. Chcemy, aby nasze przyszłe stosunki były tak bliskie, jak to możliwe"

- powiedziała von der Leyen.

Von der Leyen podkreśliła, że pozostało bardzo mało czasu, aby podpisać umowę dotyczącą przyszłych stosunków UE z Wielką Brytanią przed końcem 2020 roku. Wskazała, że strony będą miały 11 miesięcy na wynegocjowanie umowy handlowej, ale także innych porozumień dotyczących takich sektorów, jak edukacja, transport czy rybołówstwo.

Obecny na konferencji przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE nie zamierza zawrzeć umowy handlowej z Wielką Brytanią "za każdą cenę". Jego zdaniem taka umowa musi być "zbilansowana".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl