Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Proste komponowanie posiłków

Dobrze jest poznać zasady diety, których będziemy się trzymać a także pozbyć się z domu wszystkich produktów nieprzewidzianych w diecie. Im mniej pokus, tym lepiej! Należy wybrać swoje ulubione zdrowe potrawy, dzięki temu dieta będzie się pozytywnie kojarzyła.

RitaE

Planowanie z wyprzedzeniem daje dobre rezultaty podobnie jak unormowanie liczby posiłków. Wszystko, co spożywamy, niezależnie od ilości, organizm traktuje jako posiłek. Zrezygnujmy zatem z podjadania, bo może się okazać, że dziennie zjadamy 10 posiłków. Jeżeli pijemy soki lub koktajle, to także traktujmy je jako posiłek lub przekąskę. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” zachęca do samodzielnego komponowania posiłków. Jak ułożyć samodzielnie jadłospis? Czego należy się trzymać?

Zasady komponowania posiłków:    

Białko
Białko jest jednym z niezbędnych składników odżywczych. Pozwala odbudować zużyte komórki, reguluje wiele procesów życiowych. Brak wartościowego białka przyczynia się do szybszego starzenia organizmu. Ponadto białko świetnie syci. Dodatek białka do posiłku sprawi, że szybciej się najemy, a uczucie sytości pozostanie na dłużej. Gdzie znajdziemy wartościowe białka? W jajkach, drobiu, rybach, roślinach strączkowych, orzechach i pestkach, nabiale. Bardzo dobrym uzupełnieniem białka są również zielone warzywa i produkty pełnoziarniste.

Węglowodany
Węglowodany złożone są to cukry, które organizm musi przetrawić aby pozyskać z nich glukozę, która może posłużyć jako paliwo. Czas rozkładu węglowodanów na cukry proste nazwany jest indeksem glikemicznym (IG). To tak jak palenie w piecu. Produkty z wysokim IG przypominają siano, które bardzo szybko się spala, daje duży zastrzyk energii, ale zanim zdążymy dobrze domknąć drzwiczki, w piecu ogień już dogasa. Natomiast wartościowe węglowodany o niskim IG są jak grube szczapy drewna. Palą się wolniej, dając równomierne ciepło przez długi czas. Możemy dołożyć kilka szczap, dzięki czemu wiemy, że przez najbliższe kilka godzin mamy spokój z dokładaniem do pieca. Dla naszego organizmu zdecydowanie lepsze są wolno palące się węglowodany o niskim IG i to one powinny stanowić podstawę diety. Produkty zalecane w diecie MIND mają niski indeks glikemiczny. Palenie w piecu sianem sprawia, że bardzo szybko możemy zatkać komin! Ta sytuacja perfekcyjnie odzwierciedla stan naszych naczyń krwionośnych. Żywiąc się produktami o wysokim IG, sprawimy, że nasze żyły szybko zaczną się zwężać, efektem czego może być zawał.

Zadbać o wartościowy tłuszcz
Pod względem energetycznym tłuszcz możemy porównać do węgla kamiennego. Jest to skondensowane źródło energii, które pali się wolno. Jednakże tłuszcz to nie tylko źródło energii, jest to także materiał budulcowy – mózg ludzki składa się z komórek, których błony wykonane są z cząsteczek tłuszczów i białka. A co ważniejsze, reguluje gospodarkę hormonalną w naszym organizmie.
Możemy włączyć do diety tłuste ryby morskie oraz orzechy i nasiona, które zawierają cenne tłuszcze! Zdrowy tłuszcz poprawia stan skory, włosów i paznokci. Powinno jednak wystrzegać się tłuszczów złej jakości, a szczególnie margaryn (tłuszcze utwardzone) i oczyszczonych olei roślinnych, bez smaku i aromatu. Należy ograniczyć źródła tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. Nie spożywać smażonych produktów na niezdrowym tłuszczu! Gdy zjemy smażoną potrawę, toksyczne składniki zaczną odkładać się w żyłach, zwężając je i podnosząc ciśnienie krwi. 

Warzywa
Warzywa powinniśmy jeść przynajmniej trzy razy dziennie. Ich właściwości są nieocenione, a pozytywne działanie na organizm jest jednym z niewielu pewników w dietetyce. Najważniejsze składniki warzyw to witaminy, minerały, przeciwutleniacze, błonnik.Im więcej różnych warzyw pojawia się na naszym talerzu, tym lepiej - oczywiście bez przesady.

Przyprawy
Niewielka ilość ziół całkowicie odmienia potrawę. W smacznej i aromatycznej kuchni przyprawy powinny pojawiać się w dużych ilościach, w rożnych zestawieniach.Na przykład majeranek lub cząber pomogą w trawieniu i świetnie przeciwdziałają właściwościom wzdymającym strączkowców. Przyprawy i zioła od setek lat wykorzystywane są w medycynie ludowej i konwencjonalnej do leczenia chorób i zapobiegania im. 

PRZEKĄSKA
Przekąska jest szybka i łatwa. Pozwala zaspokoić burczenie w brzuchu, a ponadto jest smaczna i przyjemna.Co na przekąskę? Do najpopularniejszych przekąsek na diecie MIND możemy zaliczyć oczywiście garstkę orzechów lub świeży owoc. Jednakże świetnie sprawdzi się również sałatka, warzywo, jogurt lub kefir, a także orzeźwiający koktajl lub szklanka soku.

Nierzadko bowiem zdarza się, że osoby trzymające się zdrowego modelu odżywiania nie wiadomo dlaczego tyją. Jednym z powodów są właśnie nienormowane „zdrowe” przekąski. Orzechy czy pestki są zdrowe, ale tylko wtedy, jeżeli pojawiają się w postaci garstki dziennie, jedzone w większej ilości dostarczają dużo kalorii. Podobnie jest z napojami. Jeżeli słodzicie kawę czy herbatę, to nawet jeżeli jest to ekologiczny miód prosto z pasieki od sąsiada, to nasz organizm będzie traktował taki napitek jako źródło energii, czyli posiłek. 
 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Proste komponowanie posiłków

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo