Dwie ważne uchwały Sejmu

Zdjęcie ilustracyjne / By Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47077419

  

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała. Przyjęto także uchwałę ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Za uchwałą ws. Świętego Jana Pawła II głosowało 417 posłów, przeciw było 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Natomiast za uchwałą ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej opowiedziało się 427 posłów, jeden był przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy.

"Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem +Solidarności+, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne"

- czytamy w uchwale.

Podkreślono w niej, że w nauczaniu Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. "Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu. Ojciec Święty nauczał, jak bardzo od uznania godności człowieka, od przestrzegania jego praw, od umiejętności dialogu i przebaczenia, od budowy ładu społecznego na prawdzie, wolności i sprawiedliwości, od szacunku dla każdego człowieka, od obrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, od poszanowania rodziny i naturalnej więzi międzyludzkiej, od budowania cywilizacji miłości, jak bardzo od tego wszystkiego zależą szanse społeczeństw i rozwój oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy" - zaznaczono.

"Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim. Uczył nas, że żadna wspólnota nie może przetrwać bez prawdziwej solidarności, ale także solidarność nie może istnieć bez miłości. Pamiętamy Jego słowa: Solidarność - to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy +brzemię+ dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Wspominamy wspaniałe chwile, jakie przeżywaliśmy w czasie niezapomnianych pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, z którą, jak powtarzał papież: nigdy nie mogło rozstać się moje serce. Było to wyrazem ogromnej miłości, jaką Ojciec Święty obdarzał Polskę i każdego z nas"

- głosi uchwała.

Przypomniano w niej, że św. Jan Paweł II będąc jeszcze pośród nas mówił, że chciałby zostać zapamiętany jako "papież rodziny". "Nieustannie podkreślał, że rodzina to największy skarb narodu, gdyż jest szkołą cnót społecznych stanowiących o życiu i postępie społecznym. Święty Jan Paweł II uczynił centrum swojego nauczania troskę o rodzinę i słowem oraz przykładem uczył, jak ważna jest tradycyjna rodzina w życiu społecznym i narodowym, rodzina, która jest prawdziwym środowiskiem życia i miłości. Jakże przejmujące są Jego słowa: O jakże bardzo pragnę, ja, który życie, wiarę i język zawdzięczam polskiej rodzinie, aby rodzina ta nie przestawała być Bogiem silna. Ażeby przezwyciężała wszystko, co ją osłabia i rozbija - wszystko, co nie pozwala jej być prawdziwym środowiskiem życia i miłości" - zaakcentowano.

"Był On i jest dla nas drogowskazem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 r. przeżył zamach na swoje życie. Na placu św. Piotra został postrzelony przez tureckiego zamachowca, najpewniej na zlecenie sowieckich służb specjalnych. 2 kwietnia 2005 r. z ogromnym bólem pożegnaliśmy naszego umiłowanego papieża, który odszedł do Domu Ojca i, jak wierzymy, wstawia się za nami i błogosławi nam z nieba. Niniejszą uchwałą Sejm RP wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który, sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II, wciąż będą dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej"

- dodano w uchwale. 

Uchwała ws. Bitwy Warszawskiej przypomina, że w 1918 roku, po ponadwiekowej niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

"Nie dane jednak było Polakom cieszyć się pokojem. Młode państwo musiało stawić czoła bezwzględnej machinie bolszewickiej Rosji. +Przez trupa Białej Polski+ miała bowiem prowadzić +droga ku ogólnoświatowej pożodze+, jak wieszczył czerwony marszałek Michaił Tuchaczewski"

- napisano.

Dodano, że 100 lat temu, w dniach 13—15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. "Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym między innymi przez szefa sztabu generalnego - generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią" - zaznaczono w uchwale.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Masowa kwarantanna w Izraelu. Dzieci miały styczność z koronawirusem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Izraelskie ministerstwo oświaty zaleciło w niedzielę ok. dwustu uczniom pozostanie w domu na 14-dniowej kwarantannie. Mieli oni kontakt z chrześcijańskimi pielgrzymami przybyłymi z Korei Południowej. U 18 osób po powrocie do kraju wykryto nowego koronawirusa.

Ministerstwo nakazało także poddać się kwarantannie 18 nauczycielom i ochroniarzowi, którzy zajmowali się młodzieżą podczas kontaktów z pielgrzymami z Korei Płd.

Izraelskie ministerstwo zdrowia opublikowało w sobotę na swej stronie internetowej szczegóły pielgrzymki turystów z Kolei Południowej i zwróciło się z apelem do mieszkańców kraju, którzy mieli kontakt z nimi, aby poddali się kwarantannie i skontaktowali się z władzami sanitarnymi.

Władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia się koronawirusem przez Izraelkę, która przebywała na kwarantannie w Japonii na wycieczkowcu Diamond Princess i w tym tygodniu wróciła do kraju.

W sobotę 200 nieizraelskich pasażerów, którzy przylecieli z Seulu, nie wysiadło z samolotu na lotnisku Ben Guriona w Tel-Awiwie, gdyż władze izraelskie wydały zakaz ich wpuszczenia na swe terytorium w ramach walki z nowym koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia potwierdziło w niedzielę w komunikacie, że zakaz wjazdu dotyczy też obywateli nieizraelskich przybywających z Japonii. Wprowadzono też nakaz 14-dniowej kwarantanny domowej dla wszystkich Izraelczyków powracających z Japonii, Chin, Korei Południowej. Hongkongu, Makau, Singapuru i Tajlandii.

Poza tym wszyscy, który w ciągu ostatnich 14 dni przebywali na Tajwanie, we Włoszech i Australii i rozwija się u nich choroba, powinni być zbadani

- głosi komunikat izraelskiego ministerstwa zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts