Tu zamordowano Bronisława Pierackiego

Miejsce zabójstwa Pierackiego

  

Gen. Bronisława Pierackiego – ministra spraw wewnętrznych w II RP, który 15 czerwca 1934 r. zginął od kul ukraińskiego nacjonalisty – upamiętniono w Warszawie. Zabójstwa na ul. Foksal 3 w Warszawie dokonał działacz OUN Hryhorij Maciejko na zlecenie przywódcy OUN Stepana Bandery. W związku z 85-leciem tej tragedii Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie m.in. z weteranami II wojny światowej odsłonił w pobliżu miejsca zamachu pamiątkową tablicę.

85 lat temu tu, na ulicy Foksal w Warszawie, dokonany został zamach na jednego z architektów niepodległej Rzeczypospolitej. Bronisław Pieracki był jednym z tych, którzy przywrócili Polskę na mapy świata, bo jako żołnierz Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckiego, Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej był tym, który poświęcił wszystko i rzucił na stos swój życia los, aby Polska była wolna i suwerenna. 

– powiedział podczas uroczystości Kasprzyk.

W międzywojennej Polsce – jak podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów – Bronisław Pieracki był jednym z najwybitniejszych polityków obozu piłsudczykowskiego – był m.in. wicepremierem, w latach 1931-1934 ministrem spraw wewnętrznych.

Ale przede wszystkim człowiekiem, który bardzo dobrze rozumiał złożoność, jaką była mozaika wielonarodowościowa II Rzeczypospolitej. Widział potrzebę porozumienia tych dwóch sąsiednich narodów... I paradoks i dramat polega na tym, że zginął właśnie od kul ukraińskiego nacjonalisty, który był przedstawicielem organizacji OUN, pojmującej zupełnie inaczej nasze sąsiedztwo. To był wielki dramat, wielki wstrząs i szok dla II Rzeczypospolitej, bo odchodził człowiek, który bez reszty poświęcił się sprawom niepodległości, który bardzo mocno rozumiał, że państwo polskie – w tym położeniu geopolitycznym – nie może sobie pozwolić nigdy na małość i słabość.

– zaznaczył Kasprzyk.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystości zwrócił uwagę, że gen. Bronisław Pieracki był postacią zapomnianą w okresie rządów władzy komunistycznej w Polsce. Przypomniał też, że z inicjatywy Pierackiego – jako szefa MSW – powołany został Komitet ds. Narodowościowych. 

Na tablicy poświęconej gen. bryg. Bronisławowi Pierackiemu, którą z udziałem m.in. weteranów, przedstawicieli IPN i MSWiA odsłonięto na ścianie budynku Związku Inwalidów Wojennych RP przy ul. Foksal 16, przypomniano, że był on wicepremierem, szefem MSW, a także oficerem Legionów Polskich i obrońcą Lwowa w 1918 r.

Zginął 15 czerwca 1934 r. w zamachu dokonanym przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów na ulicy Foksal 3.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek traktora - nie żyje kierowca

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/kasiaczernik

  

Pod Strzelcami Opolskimi doszło do wypadku, w wyniku którego zginął kierowca ciągnika rolniczego - poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Do zdarzenia doszło na polnej drodze pod Strzelcami Opolskimi, którą jechał traktor z przyczepą wypełnioną zbożem. W pewnym momencie, na prostym odcinku drogi przyczepa zjechała do rowu i się przewróciła.

Ciągnący przyczepę traktor został przewrócony na dach. Kierujący maszyną mężczyzna zginął na miejscu w wyniku ciężkich obrażeń ciała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl