Tu zamordowano Bronisława Pierackiego

Miejsce zabójstwa Pierackiego

  

Gen. Bronisława Pierackiego – ministra spraw wewnętrznych w II RP, który 15 czerwca 1934 r. zginął od kul ukraińskiego nacjonalisty – upamiętniono w Warszawie. Zabójstwa na ul. Foksal 3 w Warszawie dokonał działacz OUN Hryhorij Maciejko na zlecenie przywódcy OUN Stepana Bandery. W związku z 85-leciem tej tragedii Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie m.in. z weteranami II wojny światowej odsłonił w pobliżu miejsca zamachu pamiątkową tablicę.

85 lat temu tu, na ulicy Foksal w Warszawie, dokonany został zamach na jednego z architektów niepodległej Rzeczypospolitej. Bronisław Pieracki był jednym z tych, którzy przywrócili Polskę na mapy świata, bo jako żołnierz Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckiego, Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej był tym, który poświęcił wszystko i rzucił na stos swój życia los, aby Polska była wolna i suwerenna. 

– powiedział podczas uroczystości Kasprzyk.

W międzywojennej Polsce – jak podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów – Bronisław Pieracki był jednym z najwybitniejszych polityków obozu piłsudczykowskiego – był m.in. wicepremierem, w latach 1931-1934 ministrem spraw wewnętrznych.

Ale przede wszystkim człowiekiem, który bardzo dobrze rozumiał złożoność, jaką była mozaika wielonarodowościowa II Rzeczypospolitej. Widział potrzebę porozumienia tych dwóch sąsiednich narodów... I paradoks i dramat polega na tym, że zginął właśnie od kul ukraińskiego nacjonalisty, który był przedstawicielem organizacji OUN, pojmującej zupełnie inaczej nasze sąsiedztwo. To był wielki dramat, wielki wstrząs i szok dla II Rzeczypospolitej, bo odchodził człowiek, który bez reszty poświęcił się sprawom niepodległości, który bardzo mocno rozumiał, że państwo polskie – w tym położeniu geopolitycznym – nie może sobie pozwolić nigdy na małość i słabość.

– zaznaczył Kasprzyk.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystości zwrócił uwagę, że gen. Bronisław Pieracki był postacią zapomnianą w okresie rządów władzy komunistycznej w Polsce. Przypomniał też, że z inicjatywy Pierackiego – jako szefa MSW – powołany został Komitet ds. Narodowościowych. 

Na tablicy poświęconej gen. bryg. Bronisławowi Pierackiemu, którą z udziałem m.in. weteranów, przedstawicieli IPN i MSWiA odsłonięto na ścianie budynku Związku Inwalidów Wojennych RP przy ul. Foksal 16, przypomniano, że był on wicepremierem, szefem MSW, a także oficerem Legionów Polskich i obrońcą Lwowa w 1918 r.

Zginął 15 czerwca 1934 r. w zamachu dokonanym przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów na ulicy Foksal 3.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszalin: znamy wyniki budżetu obywatelskiego

/ Marcin.pw [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Utworzenie bezpiecznych przejść dla pieszych, akcja „NIE nowotworom u dzieci z Koszalina” oraz powstanie kulturalnego miejsca spotkań „Pod Bookiem” – to zwycięskie projekty ogólnomiejskie w 7. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Na ich realizację jest blisko 3 mln zł.

Jak poinformował prezydent Koszalina Piotr Jedliński 3186 głosów, najwięcej spośród 22 zadań ogólnomiejskich uzyskał projekt „Bezpieczne przejście dla pieszych – zero wypadków na pasach” o wartości 420 tys. zł.

Jeden z autorów projektu Jakub Kowalik powiedział, że zakłada on montaż lampek przed pasami dla pieszych, które będą pulsacyjnie dawały informację kierowcom, że do przejścia zbliża się pieszy. Przed pasami ma być też położona specjalna mata, która ułatwiać będzie hamowanie pojazdom. Projekt obejmuje cztery lokalizacje: przejście przy ul. Zwycięstwa (przy katedrze i pomniku Jana Pawła II), przy ul. Fałata (przy siedzibie ZUS), przy ul. Władysława IV (przy sklepie Netto i nieczynnym fotoradarze), przy ul. Jana Pawła II (przy kościele pw. św. Ducha).

W przyszłym roku w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 będą realizowane jeszcze dwa ogólnomiejskie projekty. Pierwszym z nich jest akcja profilaktyczna „NIE nowotworom u dzieci z Koszalina” za nieco ponad 47 tys. zł, na którą oddanych zostało 2555 głosów. Natomiast drugi zakłada utworzenie kulturalnego miejsca spotkań „Pod Bookiem”, czyli tarasu przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Na projekt wart ponad 262 tys. zł zagłosowały 1843 osoby.

Głosowaniu podlegały także projekty pięciu koszalińskich osiedli (Lechitów, Lubiatowo, Tysiąclecia, Bukowe, Rokosowo), w których mieszkańcy nie doszli do porozumienia co do ich wyboru podczas wrześniowych spotkań. Mogli wybrać tylko jeden z osiedla, w którym zamieszkują.

Głosowanie na projekty w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 trwało od 24 października do 13 listopada i prowadzone było po raz pierwszy wyłącznie elektronicznie. Osoby nieposiadające urządzenia z dostępem do internetu mogły skorzystać w wyznaczonych przez miasto punktów, w których można było zagłosować. Łącznie oddano 9614 głosów. System elektroniczny uniemożliwił oddanie głosów nieważnych. W tym roku nie obowiązywało kryterium wiekowe.

W 12 osiedlach podczas spotkań z mieszkańcami wybrano już wcześniej projekty do realizacji bądź zgłoszone przez nich projekty nie przekraczały łącznie kwoty 114 tys. maksymalnej do wydania dla każdego z osiedli. Dla przykładu mieszkańcy osiedla „Na Skarpie” zdecydowali o wyposażeniu placu zabaw przy ul. E. Gierczak w urządzenia i elementy małej architektury, a ci z osiedla Kotarbińskiego uznali, że chcą wymiany chodnika przy ul. Wyki.

W tegorocznej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zostały złożone 93 projekty. Nie wszystkie pozytywnie przeszły formalną i merytoryczną ocenę.

Pula Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 to 2 mln 990 tys. zł. Wartość zgłoszonych projektów nie mogła przekroczyć 114 tys. zł w przypadku tych osiedlowych oraz 1 mln zł w przypadku ogólnomiejskich.

W Koszalinie po raz pierwszy projekty w ramach budżetu obywatelskiego były składane i wybierane w 2013 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl