Sakiewicz o wyroku ws. Arabskiego: Trzeba się zastanowić nad odpowiedzialnością samego Tuska

Tomasz Arabski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Warszawski sąd okręgowy uznał w czwartek byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. i skazał go za to na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. – Jest to triumf sprawiedliwości, przestępstwo zostało nazwane przestępstwem i tak zostało ocenione. Orzeczone kary są bardzo niskie, ja się zgadzam z mecenasem Hamburą, że powinny być to kary bezwzględnego więzienia – powiedział w TVP Info Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Ogłoszony dziś wyrok jest nieprawomocny.

Sąd orzekł też o winie urzędniczki kancelarii premiera Moniki B. Według sądu nie dopełniła ona obowiązków funkcjonariusza publicznego. B została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Troje pozostałych oskarżonych urzędników sąd uniewinnił.

Oskarżeni nie byli obecni w sądzie podczas odczytywania wyroku.

W mowach końcowych prokurator zawnioskował o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Arabskiego. Kar w zawieszeniu zażądał także dla pozostałych oskarżonych. Większość pełnomocników wniosła o uznanie winy pięciorga oskarżonych. pozostawiając do uznania sądu rozstrzygnięcie o karach. Jedynie jeden z tych pełnomocników - mec. Stefan Hambura - zawnioskował o karę trzech lat bezwzględnego więzienia dla Arabskiego. O zbliżone kary bezwzględnego więzienia zawnioskował też wobec pozostałych urzędników. Obrońcy oskarżonych apelowali o wyrok sprawiedliwy, a takim w ich ocenie będzie uniewinnienie wszystkich oskarżonych.

Wyrok komentował na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz.

– Orzeczone kary są bardzo niskie, ja się zgadzam z mecenasem Hamburą, że powinny być to kary bezwzględnego więzienia. Nie mówimy tylko o naruszeniu przepisów, ale o konsekwencji, która przyniosła śmierć 96 osób, w tym prezydenta Polski, dowództwa polskiej armii, kierownictwa politycznego najważniejszych resortów, instytucji państwowych. Mówimy o działaniach zamierzonych, nie takich, które miały doprowadzić do śmierci – bo tego nie udowodniono i tego nie wiemy, ale o takich, które miały doprowadzić do poniżenia polskiego prezydenta, miały doprowadzić do obniżenia statusu jego wizyty i w rezultacie obniżenia statusu bezpieczeństwa, a to odpowiedzialny urzędnik musiał przewidywać, że zwiększa to prawdopodobieństwo takich działań, jak katastrofa lub celowy zamach

– ocenił redaktor naczelny „GP”.

Kto będzie w zasięgu osądzenia przez polski wymiar sprawiedliwości?

"Jest szereg osób odpowiedzialnych, za to co się stało, mówię o działaniach przygotowawczych. Trzeba się zastanowić nad odpowiedzialnością samego Donalda Tuska. Czy pan minister Arabski mógł działać bez zgody swojego szefa? Czy jego szef mógł nie wiedzieć o tym, co wyrabia Arabski, że spotyka się z podejrzanymi typami w knajpach w Moskwie i ustala wizytę w taki sposób, że zagraża bezpieczeństwu prezydenta Polski? Jest również odpowiedzialność kontrolerów, czy oni nie tylko nie zamykając lotniska, ale wydając mylne komendy, niezgodne z tym jakie powinny być wydawane, nie próbowali celowo, czy przez kompletny brak odpowiedzialności doprowadzić do katastrofy. I wreszcie ostatnie pytanie, dlaczego ten samolot został zniszczony i wszystko wskazuje na to, że zniszczony w powietrzu" – powiedział.

Tomasz Sakiewicz zaznaczył, że łańcuch odpowiedzialności jest ogromny.

Kiedy ginie tylu ludzi, w rządowym, zabezpieczonym specjalnie samolocie, trudno mówić, że to stało się ot tak sobie. Musiał być łańcuch działań, które do tego doprowadziły

– dodał.

Proces rozpoczął się w marcu 2016 r zainicjowany prywatnym aktem oskarżenia. Akt oskarżenia wniesiono po tym, gdy Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła prawomocnie śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. Oskarżycielami byli bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja: utrzymano wyrok ws. Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / apreklama

  

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

[polecam:https://niezalezna.pl/277147-polak-skazany-w-rosji-na-14-lat-kolonii-karnej-polskie-msz-pomaga-mezczyznie-i-jego-rodzinie]

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl