Czerwiec, lipiec, sierpień 1939. W Juracie można było spotkać Wierzyńskich, Wojciecha Kossaka czy Magdalenę Samozwaniec. W Truskawcu odpoczywała Zofia Nałkowska. Autorka widzi ją w oparach nafty, siarki i gotującej się gazoliny z Brunonem Schulzem u stóp. Po pracowitym i pełnym sukcesów sezonie Elżbieta Barszczewska skryła się w Kosowie Huculskim. Jarossy i jego przyjaciele pojechali do Zaleszczyk. W Inowrocławiu odbywał kurację generał Sikorski. A w Zakopanem bawili wszyscy, wpadała Magdalena Samozwaniec, bywali: Michał Choromański, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Tuwim, Boy i Krzywicka. 24 sierpnia - choć to przecież pełnia sezonu - ośrodki wczasowe powoli pustoszeją. To data pierwszej mobilizacji. Powraca pewien niepokój, ale wciąż jest przekonanie, że jeśli coś się wydarzy to za trzy tygodnie…

„Wakacje 1939” Anny Lisieckiej to intrygująca podróż do przedwojennych kurortów, pensjonatów i schronisk przepełnionych radosnymi wczasowiczami i błogością lata. O tym, co się wydarzy, wiemy my – światli bohaterowie książki Lisieckiej, poza nielicznymi, niczego nie przeczuwają. Przeglądając starą prasę czy prezentując miejsca, w których znani Polacy spędzali urlopy, autorka  przedstawia historię końca epoki, która minęła wraz z końcem upalnego lata. Tekst uzupełniają piękne zdjęcia z archiwów prywatnych i prasy owego okresu, m.in. z „Kina” i „Światowida”. Książka ukaże się 26 czerwca nakładem wydawnictwa Muza.

Anna Lisiecka – dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, dokumentalistka, współpracuje też z Redakcja Kultury Pr.1.  Jest autorką m.in scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu „Katyń 1940" i „Wołyń 1943”. Nagradzana na przeglądach sztuki radiowej "Polska-świat" . W 2010 roku za audycję  „Kainowa zbrodnia” Otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa SDP „za mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić”. W 2017 r. ukazała się jej książka o Lodzie Halamie „Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej” .