Zwiększenie sił USA w Polsce stało się faktem. Szef MON: "Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało"

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/MON_GOV_PL

  

Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało, zwiększenie sił USA w Polsce stało się faktem - powiedział w wystąpieniu opublikowanym w internecie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Będziemy urzeczywistniać zapisy porozumienia tak, aby jak najszybciej doszło do ich realizacji - dodał.

Błaszczak przebywa w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj uczestniczył w oficjalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Podczas wizyty podpisano deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA w Polsce i ogłoszono, że zwiększy się ona o 1000 żołnierzy.

"Z ogromną satysfakcją możemy ogłosić, że zwiększenie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski stało się faktem. (...) Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało. Amerykanie przyślą do Polski około tysiąc dodatkowych żołnierzy. Na terytorium naszego kraju utworzone zostanie także dowództwo dywizyjne Stanów Zjednoczonych i Centrum Szkolenia Bojowego"

– powiedział Błaszczak w wystąpieniu po podpisaniu deklaracji, którego nagranie zamieszczono w internecie.

Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pozytywnego zakończenia negocjacji. Podkreślił, że podpisanie porozumienia wymagało dziesiątek spotkań, godzin rozmów i ogromnego wysiłku, ale zaowocowało "tym, na co wszyscy liczyliśmy".

Szef MON zaznaczył jednak, że umowa to nie koniec pracy.

"Będziemy urzeczywistniać zapisy porozumienia tak, aby jak najszybciej doszło do ich realizacji i zapewniam państwa, że będziemy przy tym równie zdeterminowani i skuteczni, jak podczas negocjacji"

- stwierdził szef MON.

"Pokazaliśmy, że jesteśmy twardym graczem, że potrafimy stawiać na swoim. W drodze partnerskiego dialogu doszliśmy do porozumienia, które na wiele dekad zapewni Polsce i całemu regionowi stuprocentowe bezpieczeństwo" – ocenił szef MON.

Podkreślił, że porozumienie, to nie tylko nowe instytucje wojskowe, ale realny wzrost zdolności bojowych.

"Utworzymy m.in. eskadry bezzałogowych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, bazę lotniczą, grupy wsparcia, które zabezpieczą Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych w naszym kraju oraz niezbędną infrastrukturę wspierającą pancerną brygadową grupę bojową, lotniczą brygadę bojową oraz batalion wsparcia logistycznego" - wyliczał.

"To przełom, który nie byłby możliwy bez naszej ogromnej determinacji" - stwierdził szef MON. "Sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania negocjatorów z Ministerstwa Obrony Narodowej, bez politycznego zaangażowania polskiego resortu i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i akceptacji panów prezydentów" - zaznaczył Błaszczak.

Jak mówił, "po raz kolejny okazało się, że warto wierzyć w Polskę". "Po raz kolejny udowodniliśmy, że trzeba stawiać sobie ambitne cele, bo bezpieczeństwo Polaków jest tego warte" – powiedział szef MON.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl