Stoltenberg wydał też komunikat, w którym napisał:

"Dowodzi to silnego zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec europejskiego bezpieczeństwa i siły transatlantyckich więzi. NATO ma już silną obecność w Polsce, włącznie z wielonarodową grupą bojową pod dowództwem USA, której zadaniem jest odstraszenie możliwej agresji".

"NATO zgodziło się też ostatnio zainwestować 269 mln dol. we wsparcie dla wstępnego pozycjonowania sił USA w Polsce. Dzisiejsza deklaracja stanowi element miarowych, defensywnych i proporcjonalnych działań NATO, mających na celu wzmocnienie naszej obronności i odstraszania zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami NATO. Gdy świat się zmienia, musimy się dostosowywać, by mieć pewność, że możemy nadal chronić wszystkich naszych sojuszników"

- napisał szef NATO.

Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację dotyczącą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z deklaracją USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.