Szef PSL o deklaracji Polska-USA

/ Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

- Zawsze wspieramy działania na rzecz umacniania polsko-amerykańskich relacji na zasadzie partnerstwa. Z zadowoleniem przyjmujemy podpisaną przez prezydentów Polski i USA deklarację i zapowiedź zakupu myśliwców. Oby to się ziściło w działaniu - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację dotyczącą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z deklaracją USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

"Zawsze, niezależnie od tego kto jest prezydentem i jaki mamy rząd, jesteśmy za umacnianiem relacji polsko-amerykańskich na zasadzie partnerstwa i takie postępowanie, takie działanie, które temu służy, wspieramy. Możemy się różnić, ale tę deklarację przyjmujemy z zadowoleniem"

- powiedział lider ludowców.

Odnosząc się do zapowiedzi dotyczącej zakupu 32 samolotów F-35, Kosiniak-Kamysz ocenił, że "to dobrze, że wreszcie dochodzi do zakupu sprzętu wojskowego". "Mam nadzieję, że to się ziści, tak jak i inne kwestie, nie tylko na podpisanych deklaracjach, ale też w działaniu. Powinny być obszary, w których obowiązuje ciągłość polityczna i na pewno takim obszarem jest bezpieczeństwo. To jest strategia, która jest kontynuowana od lat" - podkreślił.

Jak podkreślił, strategia ta zakłada wzmacnianie pozycji Polski w NATO i "jest ona obecna od 1995 r., a na szczęście od tego czasu żaden prezydent i żaden rząd tego nie zmienił, także i obecny".

Lider PSL był też pytany o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, że ma on nadzieję, iż Polska dołączy do programu bezwizowego bardzo szybko i że być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni. "Wizy wreszcie powinny być zniesione, bo to powinno nastąpić już dawno temu, te kolejki starających się o nie Polaków które widywałem - to naprawdę upokarzające i powinno się skończyć" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z podpisaną deklaracją Polska ma zapewnić dodatkowe wsparcie żołnierzom amerykańskim, w tym m.in. utworzyć Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA w Polsce oraz umożliwić wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce.

Prezydenci Polski i USA podkreślili w deklaracji, że oczekują pogłębienia i rozszerzenia współpracy obronnej w nadchodzących latach. Ponadto - jak poinformował prezydent USA Donald Trump - Polska zadeklarowała zakup 32 myśliwców F-35 od Stanów Zjednoczonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rozpoczęło się święto piwa - Oktoberfest

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Za pomocą dwóch uderzeń młotka burmistrz Monachium Dieter Reiter dokonał dziś odszpuntowania pierwszej beczki na dorocznym, 186. festiwalu piwa Oktoberfest.

"O’zapft is!", czyli "odszpuntowana!" - zawołał Reiter, po czym zgodnie z tradycją pierwszy kufel podał premierowi Bawarii, Markusowi Soederowi, i wraz z nim spełnił pierwszy toast. Po nich własne piwo mogli dostać pozostali goście festiwalu.

Uroczystemu otwarciu największego na świecie piwnego święta towarzyszyły salwy z moździerza.

Koszt jednego kufla na tegorocznym Oktoberfest to nawet 11,80 euro, czyli o 30 centów więcej niż kufel najdroższego złocistego trunku rok wcześniej. Reiter dokonał uroczystego otwarcia po raz szósty, Soeder uczestniczył w nim drugi raz.

"Berlin był wczoraj stolicą Niemiec, ale dziś jest nią Monachium, bo (Oktoberfest) to najważniejsze święto na świecie"

- oświadczył Soeder, zastrzegając, że prawdziwą gwiazdą jest oczywiście piwo.

Wielu gości, w tym większość ubrana w tradycyjne stroje - Dirndl dla kobiet i Lederhose dla mężczyzn - od wczesnego ranka ustawiało się przed wejściami na teren festiwalu.

Do końca Oktoberfest, czyli 6 października, oczekuje się w sumie około 6 mln gości.

Porządku pilnuje ok. 600 policjantów i wiele setek funkcjonariuszy straży porządkowej. Teren festiwalu ogrodzono, przy wejściach przeprowadzane są wyrywkowe kontrole. Zapewniono też większą liczbę kamer monitoringu i obecność dodatkowych funkcjonariuszy wyposażonych w kamery noszone na ciele.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl