Kukiz'15 o spotkaniu w Waszyngtonie

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Wzmocnienie partnerstwa polsko-amerykańskiego, zacieśnienie współpracy gospodarczej, wojskowej i politycznej z Polską, na pewno jest pozytywne dla administracji prezydenta USA Donalda Trumpa - ocenił wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację dotyczącą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z deklaracją USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

Rzymkowski ocenił, że wystąpienie Trumpa pod względem retorycznym było bardzo dobre. "Pokazujące, że to nie było jakieś cukrowanie, że jest jakaś chemia między administracją amerykańską pod przewodnictwem Donalda Trumpa a stroną polską" - zaznaczył. "Widać, że to nie są jeszcze relacje, które łączą Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, ale stajemy się takim junior partnerem w ramach takiej współpracy" - dodał.

Jak podkreślił, "oczywiście jest to umowa czysto biznesowa, bo mamy do czynienia z biznesmenem, z prezydentem Stanów Zjednoczonych, który widzi konieczność współpracy gospodarczej, a jednocześnie militarnej". "Wzmocnienie partnerstwa polsko-amerykańskiego czy też zacieśnienie współpracy gospodarczej, wojskowej i politycznej z Polską, jest na pewno pozytywne dla administracji Trumpa" - ocenił poseł Kukiz'15.

"Zwiększenie obecności, współpraca na niwie czy to energii jądrowej, czy zwiększenia eksportu gazu do Europy Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem polskiego gazoportu, czy też zakupy przez Polskę uzbrojenia od Stanów Zjednoczonych, to na pewno jest obopólną korzyścią i dla Polski i dla Stanów Zjednoczonych "

- powiedział Rzymkowski.

Podkreślił, że Polska zyskuje mocnego partnera gospodarczego i gwarancje bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone - mają kontrahenta, rozszerzają swoją strefę wpływu, zapewniają bezpieczeństwo na niwie ekonomicznej i militarnej.

"Pamiętajmy, że w doktrynie obronnej Federacji Rosyjskiej jest mowa o broni gazowej, czyli uzależnieniu ekonomicznym, więc tutaj na tej niwie jest to załatwione w sposób właściwy, z naszego punktu widzenia"

- powiedział poseł Kukiz'15.

Zgodnie z podpisaną deklaracją Polska ma zapewnić dodatkowe wsparcie żołnierzom amerykańskim, w tym m.in. umożliwić wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce.

Prezydenci Polski i USA podkreślili w deklaracji, że oczekują pogłębienia i rozszerzenia współpracy obronnej w nadchodzących latach. Ponadto - jak poinformował prezydent USA Donald Trump - Polska zadeklarowała zakup 32 myśliwców F-35 od Stanów Zjednoczonych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Aresztowania podejrzanych o powiązania z IS

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Nikaraguańskie siły bezpieczeństwa aresztowały czterech mężczyzn podejrzanych o powiązania z grupą bojowników Państwa Islamskiego (IS) - poinformowała wczoraj nikaraguańska policja.

Mężczyzn - dwóch obywateli Egiptu i dwóch Irakijczyków - aresztowano po nielegalnym przekroczeniu granicy z Kostaryką.

Jak poinformowała policja, po przesłuchaniu mają zostać deportowani do Kostaryki.

Na razie nie jest jasne, na czym władze Nikaragui opierają swoje podejrzenia, że zatrzymani mężczyźni powiązani są Państwem Islamskim.

Według mediów już wcześniej amerykańskie służby ostrzegły meksykańską policję przed podejrzanymi mężczyznami. Chodziło jednak o trzy osoby, które były widziane najpierw w Panamie, a później w Kostaryce. Jak poinformowała meksykańska stacja Televisa, powołując się na policję, mężczyźni ci są terrorystami, którzy chcą przedostać się do Stanów Zjednoczonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl