Polska przestaje być łatwym łupem dla Kremla. Umowa z USA skutecznie odstraszy Rosję

  

Wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce jest podniesieniem skuteczności odstraszania, polegającego na wpływaniu na proces decyzyjny na Kremlu poprzez uzmysłowienie decydentom na Kremlu, że zamiary agresywne wobec Polski spotkają się z konfrontacją naprawdę ze Stanami Zjednoczonymi – mówił Przemysław Żurawski vel Grajewski, gość redaktor Katarzyny Gójskiej w programie „W punkt” w Telewizji Republika.

Gość został zapytany o to, jaki sygnał dla Rosji płynie ze zbliżenia polsko-amerykańskiego.

- Przede wszystkim jest to potwierdzenie faktu, że Polska jest państwem ważnym dla interesów Stanów Zjednoczonych. I wszelkie kalkulacje oparte na przeświadczeniu, że może być porzucona i stać się łatwym łupem, przedmiotem szantażu wojskowego ze strony Federacji Rosyjskiej dla wymuszenia rozwiązań kluczowych dla Europy Środkowej [...] są zupełnie nierealistyczne i należy je porzucić. 

– mówił ekspert.

- A zatem wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce jest podniesieniem skuteczności odstraszania, polegającego na wpływaniu na proces decyzyjny na Kremlu poprzez uzmysłowienie decydentom na Kremlu, że zamiary agresywne wobec Polski spotkają się z konfrontacją naprawdę ze Stanami Zjednoczonymi. Nie dlatego, że Amerykanie podpisali jakieś dokumenty, tylko dlatego, że są na miejscu i planowanie operacji przeciwko Polsce musiałoby zakładać wydanie instrukcji oddziałom inwazyjnym co do tego, jak się zachować w momencie wejścia w styczność z oddziałami bojowymi USA. A to jest wyzwanie polityczne, którego Rosja nie podejmie oczywiście. Tak jak nie próbowała nigdy zająć Berlina Zachodniego, chociaż przecież nie potęga garnizonu alianckiego w Berlinie rozstrzygała o tym, tylko fakt że był aliancki. I tu mamy z tym samym mechanizmem do czynienia

- podkreślił.

Czy to również zmienia perspektywę państw bałtyckich?

- Jak najbardziej. Polska jest bezpośrednim sąsiadem państw bałtyckich poprzez Litwę. W ramach tych umów, które były dziś podpisane, szczegółów jeszcze nie znamy, ale jest to rozwiniecie systemu dalekiego rozpoznania przez zainstalowanie tutaj amerykańskich elementów tego systemu. Ten system oczywiście obejmie także przestrzeń państw bałtyckich. Więc jak najbardziej i w wymiarze politycznym, i czysto techniczno-wojskowym, wzmacnia to także osłonę naszych bałtyckich sojuszników

- dodał.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec z hucznymi weselami! Uchwalili prawo… co można zjeść i ile osób zaprosić

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/g3gg0de/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Na wspólnym posiedzeniu Rad Senatu i Izby Ustawodawczej Republiki Uzbekistanu uchwalono prawo precyzyjnie regulujące przebieg uroczystości weselnych, pogrzebowych, a także uroczystości okolicznościowych. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

„Niektórzy obywatele po spędzeniu marnotrawnych i pompatycznych wesel, pożyczają pieniądze i wyjeżdżają do pracy poza republiką, aby spłacić swoje długi” – argumentowano konieczność wprowadzenia nowych przepisów.

Przemawiający stwierdzili, że w ostatnich latach w ramach uroczystości daje się zauważyć „próżność, chęć pokazania się, lekceważenie statusu społecznego innych ludzi, nadmierną rozrzutność, ignorancję tradycji i zwyczajów ludu”.

Według Narodowej Agencji Informacyjnej (UzA) zgodnie z uchwałą uroczystości rodzinne będą się odbywać tylko w ciągu jednego dnia (z wyjątkiem wydarzeń pogrzebowych) w godzinach od 6 do 23.

Pogrzeby mogą być organizowane przez maksymalnie trzy dni z nieograniczoną liczbą osób, z wyjątkiem poczęstunku. Do 200 osób będzie mogło wziąć udział w imprezach rodzinnych, a do 250 osób zostać ugoszczonych pilawem (płowem), tradycyjnym daniem z ryżu, przygotowanym z okazji tych wydarzeń.

Osoby organizujące wesela muszą poinformować o planowanym wydarzeniu organy samorządu obywateli w miejscu zamieszkania z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Są zobowiązane korzystać z maksymalnie trzech samochodów i nie używać innych pojazdów, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Dokument zawiera również katalog niedozwolonych pokazów obcych tradycjom narodowym, sprzecznych z zasadami moralności i etyki. Na liście znalazły się m.in. takie wydarzenia jak: „demonstracja posagu” czy „wysyłka tac z jedzeniem”.

Debata w senacie Uzbekistanu dotycząca problemu organizacji uroczystości rodzinnych odbierana w niektórych kręgach, w tym mediach społecznościowych, jako atak na prawa człowieka. Z drugiej strony tegoroczny raport Human Rights Watch dostrzega, że po objęciu prezydentury w 2016 r. po śmierci długoletniego przywódcy Uzbekistanu, Islama Karimowa, przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa daje się zaobserwować pewne pozytywne kroki w zakresie praw człowieka.

Dr Magdalena Sobańska z Instytutu Boyma zwraca uwagę, że tak jak Unia Europejska zmaga się konsekwencjami starzejącego się społeczeństwa, Uzbekistan musi poradzić sobie z tendencją odwrotną. Na początku br. osoby w wieku do 29. roku życia stanowiły 55 proc. populacji, do 39. roku życia aż 71 proc. W 2018 r. liczba zawartych małżeństw w Uzbekistanie przekroczyła 311 tys., podczas gdy w Polsce zaledwie 192 tys. Sobańska podkreśla, że „próba ograniczenia wydatków młodych ludzi na uroczystości weselne, jakkolwiek jest znaczącą interwencją w swobody obywatelskie, może jednak w pewien sposób redukować część z potrzeb finansowych młodego społeczeństwa związanych z zakładaniem podstawowej komórki społecznej”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl