Polska przestaje być łatwym łupem dla Kremla. Umowa z USA skutecznie odstraszy Rosję

  

Wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce jest podniesieniem skuteczności odstraszania, polegającego na wpływaniu na proces decyzyjny na Kremlu poprzez uzmysłowienie decydentom na Kremlu, że zamiary agresywne wobec Polski spotkają się z konfrontacją naprawdę ze Stanami Zjednoczonymi – mówił Przemysław Żurawski vel Grajewski, gość redaktor Katarzyny Gójskiej w programie „W punkt” w Telewizji Republika.

Gość został zapytany o to, jaki sygnał dla Rosji płynie ze zbliżenia polsko-amerykańskiego.

- Przede wszystkim jest to potwierdzenie faktu, że Polska jest państwem ważnym dla interesów Stanów Zjednoczonych. I wszelkie kalkulacje oparte na przeświadczeniu, że może być porzucona i stać się łatwym łupem, przedmiotem szantażu wojskowego ze strony Federacji Rosyjskiej dla wymuszenia rozwiązań kluczowych dla Europy Środkowej [...] są zupełnie nierealistyczne i należy je porzucić. 

– mówił ekspert.

- A zatem wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce jest podniesieniem skuteczności odstraszania, polegającego na wpływaniu na proces decyzyjny na Kremlu poprzez uzmysłowienie decydentom na Kremlu, że zamiary agresywne wobec Polski spotkają się z konfrontacją naprawdę ze Stanami Zjednoczonymi. Nie dlatego, że Amerykanie podpisali jakieś dokumenty, tylko dlatego, że są na miejscu i planowanie operacji przeciwko Polsce musiałoby zakładać wydanie instrukcji oddziałom inwazyjnym co do tego, jak się zachować w momencie wejścia w styczność z oddziałami bojowymi USA. A to jest wyzwanie polityczne, którego Rosja nie podejmie oczywiście. Tak jak nie próbowała nigdy zająć Berlina Zachodniego, chociaż przecież nie potęga garnizonu alianckiego w Berlinie rozstrzygała o tym, tylko fakt że był aliancki. I tu mamy z tym samym mechanizmem do czynienia

- podkreślił.

Czy to również zmienia perspektywę państw bałtyckich?

- Jak najbardziej. Polska jest bezpośrednim sąsiadem państw bałtyckich poprzez Litwę. W ramach tych umów, które były dziś podpisane, szczegółów jeszcze nie znamy, ale jest to rozwiniecie systemu dalekiego rozpoznania przez zainstalowanie tutaj amerykańskich elementów tego systemu. Ten system oczywiście obejmie także przestrzeń państw bałtyckich. Więc jak najbardziej i w wymiarze politycznym, i czysto techniczno-wojskowym, wzmacnia to także osłonę naszych bałtyckich sojuszników

- dodał.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pomogła Rosji w Radzie Europy. Wcześniej... atakowała Polskę i broniła Ludmiły Kozłowskiej

Petra de Sutter / By Sparrow (麻雀) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74293322

  

W nocnym głosowaniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przegłosowało rezolucję, przywracającą rosyjskiej delegacji pełne prawo głosu w tym gremium. Projekt rezolucji opracowała związana z Zielonymi belgijska polityk Petra de Sutter. W nieodległej przeszłości ta sama de Sutter "wsparła debatę organizowaną przez Fundację Otwarty Dialog" dotyczącą rządów prawa w Polsce. Sytuację w naszym kraju - w podyskusyjnych komentarzach - określała jako "niedopuszczalną".

Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Tak zdecydowało to gremium w głosowaniu, które w nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się w Strasburgu. Głos rosyjskiej delegacji na Zgromadzeniu został zawieszony w 2014 r. w związku z inwazją na Krym.  

Głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE. Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów z krajów członkowskich, 62 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Przeciwna deklaracji była Ukraina, według której jest to nieuzasadnione ustępstwo wobec Rosji.

Rezolucję o przywróceniu pełnego głosu delegacji rosyjskiej opracowała belgijska polityk związana z partią Zielonych, Petra de Sutter. Będąca od 2014 r. członkinią Zgromadzenia Parlamentarnego RE Petra de Sutter zasiada m.in. w komisjach Regulaminu Wewnętrznego, Immunitetów i Spraw Instytucjonalnych; Migracji, Uchodźców i Osób Wysiedlonych. Jako osoba "transpłciowa" Petra de Sutter podnosi również często kwestie związane ze społecznością LGBT. 

Jak się okazuje, de Sutter zainteresowana jest również sytuacją w Polsce. W styczniu 2018 - co odnotowuje na swoich stronach Fundacja Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej - wzięła udział w organizowanej przez FOD debacie "poświęconej sytuacji rządów prawa i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce".

W późniejszych refleksjach zamieszczonych na swojej stronie internetowej de Sutter napisała:

"Aktywiści i prawnicy zademonstrowali, jak czasami źle się dzieje: ludzie są prześladowani i bici przez policję, gdy pokojowo walczą o prawa człowieka i demokrację. To niedopuszczalne. Z Rady Europy nadal monitorujemy sytuację i wykorzystujemy nasz głos, aby rozpowszechniać przekaz: prawa wielu obywateli UE są w Polsce pod presją".

Co więcej, Petra de Sutter była też sygnatariuszką apelu, w którym domagano się nadania szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ludmile Kozłowskiej, obywatelstwa UE po tym, jak na wniosek polskich służb jej nazwisko wpisano do systemu informacyjnego Schengen. 

"Wzywamy polityków oraz rządy państw członkowskich UE do podjęcia działań w celu powstrzymania dalszych nadużyć władzy za pomocą układu z Schengen - przywileju danego nam przez Unię Europejską - do prześladowań politycznych"

- czytmay we fragmencie podpisanego m.in. przez de Sutter apelu.

Petra de Sutter w minionych wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała mandat eurodeputowanej z ramienia flamandzkiej partii Groen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, odfoundation.eu, petradesutter.be

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl