Więcej wojsk USA w Polsce. Andrzej Duda: "To ma wielkie znaczenie dla Europy Środkowej"

Andrzej Duda / screen z TVP Info

  

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali dziś wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski. Na konferencji prasowej po podpisaniu umowy prezydent Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za życzliwość. "Jestem wdzięczny za tę wizytę" - powiedział.

"Sojusznikiem wolnej Europy są Stany Zjednoczone, które tej Europie pomogły wygrać II wojnę światową"

- rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

Następnie Duda wspomniał o historii narodu polskiego.

"Dzięki wielkiej determinacji polskiego narodu, także my jesteśmy częścią wolnego świata. Polska może się rozwijać jako suwerenny i niepodległy kraj"

- przypomniał.

Później prezydent RP zwrócił się do prezydenta Donalda Trumpa.

"Bardzo dziękuję panie prezydencie za to, że należy pan do prezydentów USA, którzy tę prawidłowość rozumieją doskonale. Że zwrócenie uwagi USA na Europę ma kluczowe znaczenie dla pokoju na świecie, dla rozwoju demokratycznych państw. Dziękuję za życzliwość wobec Polski, którą pokazał nam Pan w 2017 roku w trakcie swojej wizyty w Polsce, gdzie padły ważne dla Polaków słowa, pokazując co to znaczy Polska i kim są Polacy. Dziękuję też za tę politykę, która jest realizowana. Jest pan takim politykiem, który nie tylko mówi, liczą się też czyny"

- powiedział.

Andrzej Duda mówił też o założeniach umowy, jaką podpisali dziś prezydenci Polski i USA.

"Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to trwała obecność, która się będzie stopniowo rozwijała. Dziękuję za tę decyzję, za utworzenie dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla Europy Środkowej. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Dziękuję za wspaniałą współpracę energetyczną, w zakresie dostaw LNG. Gaz z USA powinien być dostarczany do Polski i jest, są podpisywane kolejne umowy. Ten gaz z USA w naszej części Europy stał się faktem"

- zaznaczył.

"Bardzo jestem wdzięczny za tę wizytę. Cieszę się, że dzięki temu możemy pokazać bardzo dobrą współpracę między Polską a USA. Mamy nadzieję, że prezydent Donald Trump odwiedzi nas Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej"

- podsumował prezydent RP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Niemczech gorąco po zabójstwie działacza CDU. Ochrona? "Zbyt wielu polityków otrzymuje pogróżki"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/reportyorym

  

W Niemczech zabójstwo chadeckiego polityka Waltera Luebckego wywołało gorącą dyskusję na temat ochrony dla polityków i przedstawicieli władz lokalnych w Niemczech. Policja stawia jednak sprawę jasno - nie jest możliwe, by zapewnić każdemu z nich obstawę. Statystyki pokazują czarno na białym, że czynów karalnych wobec polityków w Niemczech jest całkiem sporo.

Na początku czerwca na tarasie domu oddalonego 20 km od miejscowości Kassel w Niemczech znaleziono zwłoki 65-letniego polityka CDU, Waltera Luebckego. Jako szef administracji okręgu Kassel Luebcke kilkakrotnie popadał w zatargi z ekologami, z kolei w ubiegłym roku stał się celem ataków ze strony przeciwników budowy farm wiatrowych na zalesionych terenach północnej Hesji. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku opowiadał się za przyjmowaniem uchodźców i budową schroniska dla nich na terenach podlegających jego administracji. Wywołało to żywiołowy sprzeciw mieszkańców miejscowości branych pod uwagę jako lokalizacja oraz spowodowało, że Luebcke kilkakrotnie otrzymywał pogróżki. 

W sprawie zatrzymano niedawno 45-letniego Stephana E. Został oskarżony o zabicie polityka strzałem z broni palnej z bliskiej odległości. Prokuratura twierdzi, że czynu dokonano na tle politycznym, a dokładnie - skrajnie prawicowym.

W Niemczech po zabójstwie Luebckego rozpętała się gorąca dyskusja o lepszej ochronie polityków. Jak twierdzi jednak policja niemiecka, cytowana przez dw.com, objęcie ochroną każdego polityka jest niewykonalne, a obstawa przysługuje jedynie najwazniejszym osobom w państwie. 

"Nie ma tylu ludzi do ochrony i jest zbyt wielu polityków, którzy otrzymują pogróżki – przede wszystkim od czasu wzmożonego napływu uchodźców w 2015 r."

- czytamy na portalu dw.com.

Według przedstawionych przez portal statystyk Federalnego Urzędu Kryminalnego, wobec polityków czy przedstawicieli władz w 2018 r. dopuszczono się ponad 1250 czynów karalnych, przy czym blisko 740 z nich było motywowanych skrajną ideologią polityczną. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl