Więcej wojsk USA w Polsce. Andrzej Duda: "To ma wielkie znaczenie dla Europy Środkowej"

Andrzej Duda / screen z TVP Info

  

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali dziś wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski. Na konferencji prasowej po podpisaniu umowy prezydent Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za życzliwość. "Jestem wdzięczny za tę wizytę" - powiedział.

"Sojusznikiem wolnej Europy są Stany Zjednoczone, które tej Europie pomogły wygrać II wojnę światową"

- rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

Następnie Duda wspomniał o historii narodu polskiego.

"Dzięki wielkiej determinacji polskiego narodu, także my jesteśmy częścią wolnego świata. Polska może się rozwijać jako suwerenny i niepodległy kraj"

- przypomniał.

Później prezydent RP zwrócił się do prezydenta Donalda Trumpa.

"Bardzo dziękuję panie prezydencie za to, że należy pan do prezydentów USA, którzy tę prawidłowość rozumieją doskonale. Że zwrócenie uwagi USA na Europę ma kluczowe znaczenie dla pokoju na świecie, dla rozwoju demokratycznych państw. Dziękuję za życzliwość wobec Polski, którą pokazał nam Pan w 2017 roku w trakcie swojej wizyty w Polsce, gdzie padły ważne dla Polaków słowa, pokazując co to znaczy Polska i kim są Polacy. Dziękuję też za tę politykę, która jest realizowana. Jest pan takim politykiem, który nie tylko mówi, liczą się też czyny"

- powiedział.

Andrzej Duda mówił też o założeniach umowy, jaką podpisali dziś prezydenci Polski i USA.

"Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to trwała obecność, która się będzie stopniowo rozwijała. Dziękuję za tę decyzję, za utworzenie dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla Europy Środkowej. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Dziękuję za wspaniałą współpracę energetyczną, w zakresie dostaw LNG. Gaz z USA powinien być dostarczany do Polski i jest, są podpisywane kolejne umowy. Ten gaz z USA w naszej części Europy stał się faktem"

- zaznaczył.

"Bardzo jestem wdzięczny za tę wizytę. Cieszę się, że dzięki temu możemy pokazać bardzo dobrą współpracę między Polską a USA. Mamy nadzieję, że prezydent Donald Trump odwiedzi nas Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej"

- podsumował prezydent RP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl