Trump: "Sojusz z Polską silny jak nigdy. Polacy to niezwykli, ciężko pracujący, inteligentni ludzie"

Donald Trump / screen z TVP Info

  

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali dziś wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski. Po podpisaniu deklaracji odbyła się wspólna konferencja prasowa. "Polska i USA są związane wspólnymi celami" - powiedział Donald Trump.

Po spotkaniu prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa odbyła się konferencja prasowa.

"Dziś w parlamencie mamy zaszczyt przywitać pana prezydenta Andrzeja Dudę. Jesteśmy przyjaciółmi, spotkaliśmy się we wrześniu w Waszyngtonie i bardzo się cieszę, że widzimy się po raz kolejny. Więzy między USA a Polską stały się coraz ściślejsze. Sojusz z Polską jest silniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Podpisaliśmy wspólną deklarację, która odnosi się do znacznej współpracy wojskowej między naszymi krajami. Polska i USA związane są wspólnymi celami. Łączy nas kultura, prawo jednostki, wielowiekowe tradycje, wolność i wiara"

- powiedział prezydent Donald Trump.

Prezydent USA wspomniał też o swojej wizycie w Polsce.

"Kiedy ostatnio byłem w Polsce byłem dumny, że mogłem stanąć o weteranach Powstania Warszawskiego i wspomnieć o ich niesłychanej dzielności w walce z tyranią niemiecką. Nasza deklaracja powiada, że USA i Polska będą zacieśniać kooperację w zakresie bezpieczeństwa. Polska zapewni infrastrukturę dla obecności ponad tysiąca żołnierzy"

- zaznaczył.

"Otwieramy bardzo ekscytujący, nowy rozdział w stosunkach polsko-amerykańskich. Nasze relacje są wyjątkowe i takie pozostaną przez długi czas"

- stwierdził.

Podczas konferencji prasowej Donald Trump odniósł się też do sprawy wiz. "Gratuluję Polsce postępu zwłaszcza jeżeli chodzi o kryteria zniesienia wymogu wizowego. Nasze kraje podpisały porozumienie służące zwalczaniu poważnych przestępstw i podjęcia koniecznych działań na rzecz dołączenia Polski do tego programu bezwizowego. Ale jeszcze pewne kroki powinny być podjęte" - podkreślił.

"Chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe i byłoby to bardzo istotne. Oba państwa rozumieją, że bezpieczeństwo międzynarodowe służy bezpieczeństwu krajowemu"

- oświadczył Trump. 

"Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35 - takich, jakie widzieliśmy właśnie przelatujące nad Białym Domem. Widzieliśmy znakomity przelot tego niezwykle nowoczesnego samolotu; przeleciał nad Białym Domem i nieomalże zatrzymał się w powietrzu. Pomyślałem: czy coś się stało? Nie za szybko leci. Ale był to po prostu element akrobacji, jest to jeden z niewielu samolotów, które potrafią lądować pionowo. To jeden najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie"

- powiedział Trump.

Pogratulował też Andrzejowi Dudzie działań na rzecz "wzmocnienia obronności Polski". 

"Relacje gospodarcze między Polską a Ameryką kwitną. Chcemy nadal rozszerzać działalność handlową na zasadach wzajemności. To moje ulubione słowo – wzajemność. Jest wiele krytycznych dziedzin, takich jak obronność, energetyka, gospodarka. Więzy między Ameryką a Polską, wkraczają na nowy pułap"

– powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

"Nasze długotrwałe partnerstwo wskazuje na niezwykłe możliwości dla całego świata, gdzie dwa wolne, niezależne państwa, jednoczą się dla wspólnego celu. (...) Wkraczamy w nową, ekscytującą erę sojuszu amerykańsko-polskiego. To szczególny sojusz, ze szczególnym narodem”

– oświadczył Trump. 

Trump był pytany, czy we wrześniu zamierza odwiedzić Polskę. "Rozważamy ponowną wizytę w Polsce. Nie wiem, co jest planowane w tym zakresie, ale być może we wrześniu ta wizyta nastąpi" - odpowiedział prezydent USA.

Trump był też pytany, dlaczego Polska jest ważnym sojusznikiem dla USA. "Mam bardzo ciepłe odczucia wobec Polski i zawsze tak było, a teraz nawet idzie to dalej, dzięki relacji, którą rozwinęliśmy z waszym prezydentem i panią prezydentową. Polacy to niezwykli, twardzi, ciężko pracujący i inteligentni ludzie. I to, czego dokonaliście w Polsce przez ostatnie parę lat, to coś, co świat postrzega z podziwem" - powiedział Trump. 

Amerykański prezydent był pytany na konferencji prasowej, kiedy Polska dołączy do programu bezwizowego.

"Mamy nadzieję, że bardzo szybko. Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni"

- oświadczył Trump.

Dopytywany, czy podczas swojej wrześniowej wizyty w Polsce będzie mógł ogłosić tę decyzję, prezydent USA stwierdził, że to "świetny pomysł".

"W ostatnim okresie Polska podpisała zobowiązania 25 mld dolarów nowych kontraktów wobec firm amerykańskich do nabycia ponad 6 mld metrów sześciennych amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG. Obecnie nasze kraje również podpisują kolejną umowę dotyczącą 2 dodatkowych mld metrów sześciennych gazu za około 8 mld dol."

- powiedział Trump podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą.

W środę PGNiG poinformował, że kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG. PGNiG wyjaśniło, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 r. został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines. (

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny bilans zamachu bombowego

/ https://www.youtube.com/watch?v=A62Qk1sdsmo

  

- Do co najmniej 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu samochodu pułapki w miejscowości Kalat na południowym wschodzie Afganistanu - poinformował przedstawiciel władz cytowany przez agencję Reutera. 95 osób zostało rannych.

Wcześniej gubernator prowincji Zabul mówił o 10 zabitych i 85 osobach z obrażeniami.

Do ataku przyznali się talibowie.

Według władz w eksplozji ucierpiał lokalny szpital oraz lokalna siedziba służb wywiadu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl