Chciałem, żeby misjonarze od przedstawiciela polskiego rządu usłyszeli słowo dziękuję: za ciężką codzienną pracę, za prawdziwą służbę dla człowieka i Kościoła. (...) Jest to osobiście dla nas ważne (...), że możemy wykorzystywać "kanał kościelny", tak nazwę go roboczo, bo wszyscy jesteśmy świadomi, że on jest najskuteczniejszy. To misjonarki i misjonarze wiedzą, jak najsensowniej, najskuteczniej wykorzystywać środki, które mamy i możemy wykorzystać

– powiedział Woś.

"Prawdziwa pomoc to jest ta, której możemy udzielać na miejscu. Polski rząd zdecydował się na taką politykę i ja ją będę kontynuował" – powiedział.

Obecnie na świecie pracuje ponad 2 tys. misjonarek i misjonarzy w 99 krajach. Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji października 2018 r. najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 805 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 246, Boliwia – 127, Argentyna – 122, Peru – 63 i Paragwaj – 42. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 178 księży diecezjalnych, 426 zakonników, 182 siostry zakonne i 19 osób świeckich.

W Afryce pracuje 775 misjonarzy. Kraje, w których od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy to Kamerun, Zambia i Tanzania. W Azji jest 337 polskich misjonarzy.

Najwięcej z nich pracuje w Kazachstanie, na Filipinach i w Japonii. W Oceanii pracuje 67 misjonarzy. Większość z nich pracuje w Papui Nowej Gwinei. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Głównie w Kanadzie i na na Alasce.

Podczas spotkania z ministrem misjonarze rozmawiali o problemach, z którymi borykają się na co dzień, pytali o możliwości dofinansowania projektów. W Czadzie, gdzie, jako misjonarz pracuje o. Paweł z zakonu kapucynów największym problemem jest dojazd do wiernych.

"Prowadzimy szkołę katechistów, razem z dwoma misjonarzami z Czadu i mamy pod opieką 43 wioski. Żeby do nich dotrzeć, trzeba przejechać ponad 2 tys. km. W porze deszczowej jest to szczególnie utrudnione"

– powiedział.

O transport dla misjonarzy stara się dyrektor MIVA Polska o. Jerzy Kraśnicki, który pracował przez wiele lat jako misjonarz w RPA.

"Transport to podstawa dla prowadzenia działalności misyjnej" – powiedział. Od 20 lat wyposaża misjonarzy w samochody, motocykle, łodzie, zbiera pieniądze na zakup ambulansów. W ubiegłym roku za pieniądze zebrane podczas charytatywnej akcji wśród kierowców kupiliśmy 40 samochodów" – dodał.