Coraz więcej Europejczyków w usługach

/ Phil Whitehouse [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

W 2018 r. zatrudnienie w usługach stanowiło 74 proc. całkowitego zatrudnienia w UE, podczas gdy w 2000 r. było to 66 proc. Jednocześnie spada zatrudnienie w rolnictwie i przemyśle - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Zmiana w kierunku gospodarki usługowej jest długoterminowym trendem obserwowanym w UE już w drugiej połowie XX w. W 2018 r. zatrudnienie w przemyśle spadło z 26 proc. w 2000 r. do 22 proc. w 2018 r., a w rolnictwie zmniejszyło się z 8 proc. do 4 proc.

Jeśli chodzi o wartość dodaną - przyrost wartości dóbr w wyniku określonego procesu produkcji lub tworzenia usługi - usługi odpowiadały w ub.r. za jej 73 proc., przemysł 25 proc., a rolnictwo 2 proc.

Wśród państw członkowskich udział zatrudnienia w rolnictwie w 2018 r. był najwyższy w Rumunii (23 proc. całkowitego zatrudnienia), Bułgarii (18 proc.), Grecji (11 proc.) i Polsce (10 proc.), a najwyższy udział w zatrudnieniu w przemyśle zaobserwowano w Czechach (37 proc.), na Słowacji (32 proc.), w Polsce (31 proc.), w Rumunii i Słowenii (po 30 proc.).

Działalność usługowa stanowiła co najmniej 80 proc. całkowitego zatrudnienia w Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, na Malcie, we Francji, w Luksemburgu i Danii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

IMGW ostrzega: upał, burze, grad!

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w woj. mazowieckim (trzy powiaty), lubelskim, świętokrzyskim (wschodnie powiaty), podkarpackim, małopolskim i jednym powiecie woj. śląskiego.

IMGW wydało jednocześnie ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: opolskiego, śląskiego, mazowieckiego (zachodnia część), podkarpackiego oraz małopolskiego (północno-zachodnie powiaty).

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zostało wydane dla województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz części województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

"Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych"

- apeluje Instytut.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl