Partia Brexitu nielegalnie finansowana?

/ Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

Komisja Wyborcza w Wielkiej Brytanii ostrzegła, że eurosceptyczna Partia Brexitu przyjmuje darowizny w sposób, którym ryzykuje naruszenia prawa wyborczego, i wezwała ugrupowanie do zmiany procedur.

Spór dotyczący finansowania partii pojawił się w ostatnich dniach w kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, kiedy wielu krytyków - wśród nich były premier Gordon Brown - alarmowało, że obecny system pozwala na dokonywanie wpłat w obcych walutach i spoza granic Zjednoczonego Królestwa, co jest sprzeczne z prawem.

Według istniejących przepisów wszystkie darowizny o wartości 500 funtów lub więcej muszą pochodzić od uprawnionych osób, które znajdują się na spisach wyborców w Wielkiej Brytanii lub zarejestrowanych w kraju firm.

W obliczu pojawiających się w przeszłości spekulacji medialnych o tym, że zwolennicy brexitu mogli otrzymywać wsparcie finansowe z zagranicy - w tym z Rosji. Krytycy wskazywali jednak, że możliwe jest niemal nieograniczone dokonywanie mniejszych wpłat, co otwiera drogę do nadużyć, polegających na wpłacaniu wysokich kwot w seriach mniejszych przelewów.

W trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego Partia Brexitu ujawniła, że zebrała blisko 3 mln funtów, a darowizny do 25 funtów - w tym od 100 tys. sympatyków - wyniosły aż 90 proc. wszystkich wpłat.

Lider ugrupowania Nigel Farage wielokrotnie odrzucał krytykę, oceniając, że jest politycznie motywowana, i podkreślając, że na stronie internetowej ugrupowania istnieją wyraźne instrukcje dotyczące tego, kto może dokonać wpłaty.

Komisja Wyborcza zapowiedziała, że przekazała partii serię rekomendacji dotyczących zmian w przyjmowaniu darowizn, a w razie ich zignorowania będzie gotowa wkroczyć na ścieżkę prawną.

Partia Brexitu zwyciężyła w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii, uzyskując 29 mandatów i wysyłając do Brukseli największą delegację partyjną w Europie, na równi z niemieckim blokiem CDU/CSU.

Nowo powstałe ugrupowanie uzyskało w skali kraju aż 31,6 proc. głosów - o 5 punktów procentowych więcej niż Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), na której czele Farage triumfował przed pięcioma laty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pracowita sobota strażaków. Komendant podsumowuje: blisko tysiąc akcji

Zdjęcie ilustracyjne / Fotomag/Gazeta Polska

  

Wczoraj strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 1000 razy. Prawie 4600 strażaków i druhów ochotniczej straży pożarnej brało udział w działaniach związanych z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju. O bilansie soboty poinformował dziś Komendant Główny PSP Leszek Suski.

Suski poinformował, że wczoraj strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 1000 razy, w interwencjach brało udział prawie 4600 strażaków i druhów ochotniczej straży pożarnej.

"W akcjach straży brało udział również 1200 pojazdów"

- zaznaczył.

Działania te były związane z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju. Zgodnie z informacjami PSP, podczas wichur nikt nie zginął, a ranna została jedna osoba.

Suski podkreślił jednocześnie, że najbardziej poszkodowanym regionem jest województwo zachodnio-pomorskie, a w szczególności powiaty: drawski, świdwiński i kołobrzeski.

"Od północy do chwili obecnej strażacy i druhowie wyjeżdżali 472 razy. Blisko 500 druhów i strażaków było zaangażowanych w te działania"

- powiedział. Zgodnie z informacjami PSP zniszczeniu uległo jest ok. 50 budynków w zachodniopomorskiem (44 gospodarcze i 2 mieszkalne) i 100 w całym kraju.

Wieczorem nad województwem przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła około 50 dachów - m.in. w Złocieńcu i okolicach. Strażacy usuwają powalone drzewa i złamane konary.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl