Partia Brexitu nielegalnie finansowana?

/ Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

Komisja Wyborcza w Wielkiej Brytanii ostrzegła, że eurosceptyczna Partia Brexitu przyjmuje darowizny w sposób, którym ryzykuje naruszenia prawa wyborczego, i wezwała ugrupowanie do zmiany procedur.

Spór dotyczący finansowania partii pojawił się w ostatnich dniach w kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, kiedy wielu krytyków - wśród nich były premier Gordon Brown - alarmowało, że obecny system pozwala na dokonywanie wpłat w obcych walutach i spoza granic Zjednoczonego Królestwa, co jest sprzeczne z prawem.

Według istniejących przepisów wszystkie darowizny o wartości 500 funtów lub więcej muszą pochodzić od uprawnionych osób, które znajdują się na spisach wyborców w Wielkiej Brytanii lub zarejestrowanych w kraju firm.

W obliczu pojawiających się w przeszłości spekulacji medialnych o tym, że zwolennicy brexitu mogli otrzymywać wsparcie finansowe z zagranicy - w tym z Rosji. Krytycy wskazywali jednak, że możliwe jest niemal nieograniczone dokonywanie mniejszych wpłat, co otwiera drogę do nadużyć, polegających na wpłacaniu wysokich kwot w seriach mniejszych przelewów.

W trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego Partia Brexitu ujawniła, że zebrała blisko 3 mln funtów, a darowizny do 25 funtów - w tym od 100 tys. sympatyków - wyniosły aż 90 proc. wszystkich wpłat.

Lider ugrupowania Nigel Farage wielokrotnie odrzucał krytykę, oceniając, że jest politycznie motywowana, i podkreślając, że na stronie internetowej ugrupowania istnieją wyraźne instrukcje dotyczące tego, kto może dokonać wpłaty.

Komisja Wyborcza zapowiedziała, że przekazała partii serię rekomendacji dotyczących zmian w przyjmowaniu darowizn, a w razie ich zignorowania będzie gotowa wkroczyć na ścieżkę prawną.

Partia Brexitu zwyciężyła w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii, uzyskując 29 mandatów i wysyłając do Brukseli największą delegację partyjną w Europie, na równi z niemieckim blokiem CDU/CSU.

Nowo powstałe ugrupowanie uzyskało w skali kraju aż 31,6 proc. głosów - o 5 punktów procentowych więcej niż Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), na której czele Farage triumfował przed pięcioma laty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl