Donald Trump ostro o naszym zachodnim sąsiedzie: Niemcy są zakładnikiem Rosji

/ White House

  

- Niemcy stawiają się same w niezwykle niekorzystnej sytuacji, w której nawet do 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji. To czyni Niemcy zakładnikiem Rosji - stwierdził Donald Trump, mówiąc o Nord Stream 2.

Prezydent USA był pytany przez dziennikarzy podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Gabinecie Owalnym, czy zastosuje sankcje, by zablokować budowę gazociągu NordStream 2.

„Ludzie mają prawo robić to, co chcą. Kwestia NordStream 2 to coś, o czym myślę i czemu się przyglądam. Wiele razy podkreślałem problemy, jakie wiążą się z tym gazociągiem”

– powiedział prezydent USA. Jak zaznaczył, Rosja dostaje miliardy dolarów od Niemiec w zamian za gaz. „Mamy znacznie lepsze rozwiązanie: LNG, i wiele krajów Europy chce tego gazu, w tym Polska” – podkreślił amerykański przywódca.

Wyraził nadzieję, że „nic złego się nie stanie”. „Mamy bardzo dobre relacje z Rosją, z Chinami, z Niemcami, ale myślę, że Niemcy stawiają siebie w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której 50 a nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji" - ocenił Trump.

Jak zauważył, to Niemcy mają możliwość i moc, by to zmienić, nie kupując gazu od Rosji. „Albo jeśli chcą, niech to robią. Ale to jest naprawdę decyzja Niemiec. Nie sądzę, by obywatele Niemiec byli z tego zadowoleni, bo to naprawdę czyni Niemcy zakładnikiem Rosji” – powiedział Trump.

Ale na tym temat Niemiec nie został wyczerpany.

"Niemcy nie robią tego, co powinni robić, jeśli chodzi o NATO" - powiedział Trump. "Panu prezydentowi chcę pogratulować i podziękować za to, co robi Polska - Polska płaci maksymalne kwoty" - zaznaczył prezydent USA, zwracając się do Andrzeja Dudy.

Jak ocenił, w związku z tym, że część krajów postępuje inaczej, USA ma większe wydatki. "To nie fair wobec USA" - ocenił.

"Niemcy płacą 1 proc., powinno być dwa procent" - mówił Trump. Jak zaznaczył, obecnie wielu żołnierzy amerykańskich jest w Niemczech i - jak zauważył - oni "są tam od bardzo długiego czasu". "Więc prawdopodobnie będziemy przemieszczać pewną liczbę żołnierzy, jeśli się dogadamy" - dodał prezydent Stanów Zjednoczonych.    

Trump wspomniał też o Rosji. 

"Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem, tak, jak cała reszta świata. [Polska] to wspaniały kraj. Na nieszczęście, zbyt dużo ucierpiał, zbyt często cierpiał, był centrum wszystkich działań (wojennych)"

- mówił prezydent USA na początku spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu.

"Polska, jeżeli kiedykolwiek były działania wojenne, na nieszczęście była jedną z głównych ofiar. Rosja, Polska, Niemcy, wszyscy powinni się dogadywać, tego chcę"

- oświadczył Trump.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

W Niemczech gorąco po zabójstwie działacza CDU. Ochrona? "Zbyt wielu polityków otrzymuje pogróżki"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/reportyorym

  

W Niemczech zabójstwo chadeckiego polityka Waltera Luebckego wywołało gorącą dyskusję na temat ochrony dla polityków i przedstawicieli władz lokalnych w Niemczech. Policja stawia jednak sprawę jasno - nie jest możliwe, by zapewnić każdemu z nich obstawę. Statystyki pokazują czarno na białym, że czynów karalnych wobec polityków w Niemczech jest całkiem sporo.

Na początku czerwca na tarasie domu oddalonego 20 km od miejscowości Kassel w Niemczech znaleziono zwłoki 65-letniego polityka CDU, Waltera Luebckego. Jako szef administracji okręgu Kassel Luebcke kilkakrotnie popadał w zatargi z ekologami, z kolei w ubiegłym roku stał się celem ataków ze strony przeciwników budowy farm wiatrowych na zalesionych terenach północnej Hesji. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku opowiadał się za przyjmowaniem uchodźców i budową schroniska dla nich na terenach podlegających jego administracji. Wywołało to żywiołowy sprzeciw mieszkańców miejscowości branych pod uwagę jako lokalizacja oraz spowodowało, że Luebcke kilkakrotnie otrzymywał pogróżki. 

W sprawie zatrzymano niedawno 45-letniego Stephana E. Został oskarżony o zabicie polityka strzałem z broni palnej z bliskiej odległości. Prokuratura twierdzi, że czynu dokonano na tle politycznym, a dokładnie - skrajnie prawicowym.

W Niemczech po zabójstwie Luebckego rozpętała się gorąca dyskusja o lepszej ochronie polityków. Jak twierdzi jednak policja niemiecka, cytowana przez dw.com, objęcie ochroną każdego polityka jest niewykonalne, a obstawa przysługuje jedynie najwazniejszym osobom w państwie. 

"Nie ma tylu ludzi do ochrony i jest zbyt wielu polityków, którzy otrzymują pogróżki – przede wszystkim od czasu wzmożonego napływu uchodźców w 2015 r."

- czytamy na portalu dw.com.

Według przedstawionych przez portal statystyk Federalnego Urzędu Kryminalnego, wobec polityków czy przedstawicieli władz w 2018 r. dopuszczono się ponad 1250 czynów karalnych, przy czym blisko 740 z nich było motywowanych skrajną ideologią polityczną. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl