Konin: 45 tys. ludzi bez wody

  

Ok. godz. 15 w Koninie (woj. wielkopolskie) doszło do awarii stacji uzdatniania wody - poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Bez dostaw wody pozostaje 45 tys. odbiorców, naprawa powinna zakończyć się w środę po północy.

O zdarzeniu wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformował za pośrednictwem Twittera. „Około godz. 15 w Koninie (woj. wielkopolskie) wystąpiła awaria w stacji uzdatniania wody. 45 tys. odbiorców pozostaje bez dostaw wody. Podstawiono beczkowozy i wyznaczano studnie awaryjne. Naprawa powinna zakończyć się dziś około północy” - czytamy w jego wpisie.

Przez Wielkopolskę przechodzi fala upałów. Od poniedziałku obowiązuje w regionie ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem; temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie C.

Dziś poznański magistrat poinformował, że o możliwość skrócenia lekcji ze względu na wysokie temperatury wystąpiło dotychczas 29 placówek. W niektórych wielkopolskich miejscowościach pojawiają się także apele o racjonalne gospodarowanie wodą. Tak jest np. w Kostrzynie. Jak poinformowała p.o. dyrektora Zakładu Komunalnego w Kostrzynie Kinga Czechowska, „Zakład Komunalny w Kostrzynie, działając na podstawie art. 5 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w związku z występującą bezdeszczową pogodą w trosce o zapewnienie wszystkim mieszkańcom gminy Kostrzyn dostępu do wody dla celów socjalno-bytowych - wprowadza bezwzględny zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów”. Zakaz obowiązuje od wtorku.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem wciąż obowiązują w całym kraju. Oprócz upału IMGW ostrzega również przed burzami. Alerty drugiego stopnia o silnych burzach zostały wydane w środę po południu dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz na północne, zachodnie i centralne powiaty woj. wielkopolskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gorąco przed szczytem G7

Zdjęcie ilustracyjne / By David Monniaux - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=434922

  

W pobliżu Biarritz doszło w piątek wieczorem do starć przeciwników szczytu G7 z policją - poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze. W starciach rannych zostało czterech policjantów, aresztowano 17 demonstrantów.

Do starć doszło w pobliżu obozu przeciwników G7 w niewielkiej miejscowości Urrugne, około 20 km od Biarritz, gdzie w sobotę rozpocznie trzydniowy szczyt grupy G7.

Protestujący próbowali zablokować policji drogę do obozu budując prowizoryczne barykady. Policjanci użyli broni na gumowe kule i gazu łzawiącego.

Nad bezpieczeństwem uczestników szczytu G7 w Biarritz czuwa ponad 13 000 policjantów i żandarmów. Przeciwnicy szczytu planują wielką demonstrację na sobotę w południe.

Francja już po raz siódmy organizuje szczyt najbardziej uprzemysłowionych państw. "Cały rok pracowaliśmy wraz z przedstawicielami ministerstw spraw wewnętrznych państw G7 nad tym, by szczyt w Biarritz był sukcesem" – zapewnił szef francuskiego MSW Christophe Castaner.

Jego zdaniem istnieje ryzyko wystąpień elementów dążących do starć i dopuszczających się przemocy. Od szczytu w Seattle przed dwudziestu laty systematycznie dochodzi do takich zajść – przypomniał.

G7 skupia najbardziej uprzemysłowione państwa świata (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada). Głównym tematem rozmów przywódców w Biarritz, kurortu na południowym zachodzie Francji, być walka z nierównościami, ale jak się oczekuje, będą oni dyskutować także o napięciach w Zatoce Perskiej, amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej czy kwestiach klimatycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl