Zamordowani za pomaganie Żydom

W niedzielę 16 czerwca Instytut Pileckiego uhonoruje dwoje Polaków zamordowanych podczas wojny za pomoc Żydom. W ramach projektu Zawołani po imieniu w miejscowości Skłody-Piotrowice, niedaleko Ostrowi Mazowieckiej, odsłonięta zostanie kolejna tablica. Upamiętni ona Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich, zastrzelonych w styczniu 1944 roku przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

Aleksandra i Hieronim Skłodowscy
instytutpileckiego.pl

Mieszkająca w Skłodach-Piotrowicach rodzina Skłodowskich w czasie niemieckiej okupacji dawała schronienie nieznanym z imienia osobom narodowości żydowskiej. Dowiedzieli się o tym Niemcy. 20 stycznia 1944 roku żandarmi z posterunków w Andrzejewie, Jasienicy i Zarębach Kościelnych obstawili zabudowania gospodarstwa. W tym czasie oprócz Hieronima Skłodowskiego w domu przebywały także jego matka Aleksandra, siostra Apolonia i żona Amelia wraz z pięciorgiem dzieci: Leonardem, Ireną, Natalią, Cecylią i Włodzimierzem. Z relacji świadków, między innymi trzynastoletniego wówczas Leonarda, znamy szczegóły morderstwa.

Po obstawieniu dróg ucieczki niemieccy żandarmi kazali wszystkich domownikom wyjść na podwórko i stanąć pod ścianą. W domu pozostała jedynie przykuta do łóżka 82-letnia Aleksandra Skłodowska. Hieronim Skłodowski mimo bicia nie przyznawał się do ukrywania Żydów. Na polecenie żandarmów przeszukano stodołę, gdzie po przerzuceniu zboża odnaleziono zamaskowaną kryjówkę. W momencie rewizji była opuszczona. Po odkryciu dowodów „zbrodni” Hieronim Skłodowski został wyprowadzony za stodołę i po upływie kilkunastu minut rozstrzelany. Rodzinie kazano wsiadać na podstawione furmanki i odwieziono do aresztu w Jasienicy. Po wywiezieniu rodziny jeden z żandarmów zamordował leżącą w łóżku Aleksandrę Skłodowską. Zwłoki matki i syna kazano zakopać w pobliżu zabudowań. Rodzina Skłodowskich po zwolnieniu z aresztu miała zakaz powrotu do zarekwirowanego domu i do końca okupacji mieszkała w sąsiednich Skłodach Średnich.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.30 uroczystą Mszą Świętą w Kościele św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza przy ul Farnej w Zarębach Kościelnych. O godz. 18.00 nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich w miejscowości Skłody-Piotrowice przy domu nr 6.

Na uroczystość zapraszają: prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego,  dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, Zbigniew Chrupek, starosta ostrowski oraz Urszula Wołosiewicz, wójt gminy Zaręby Kościelne.

 

Źródło: instytutpileckiego.pl

#Zawołani po imieniu #Instytut Pileckiego #polacy ratujący żydów #Skłody-Piotrowice #tablica upamiętniająca

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo