"Przełomowe wydarzenie dla Polski i NATO". Wiceszef MON mówi nam o spotkaniu Duda-Trump

/ prezydent.pl

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- To przełomowe wydarzenie, które zwiększy bezpieczeństwo przede wszystkim Polski, ale także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz nasz wielki sukces negocjacyjny. Porozumienie, które dziś podpiszą prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump, jest dobrą decyzją dla Polski, dla państw bałtyckich i całego NATO - podkreślił w rozmowie z Niezalezna.pl Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej.

Dzisiejsza wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu i jego rozmowa z prezydentem Trumpem, będzie dotyczyła zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

W rozmowie z Niezalezna.pl sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot podkreślił, iż "wiemy już, że obecność wojsk USA w Polsce zostanie wzmocniona".

To przełomowe wydarzenie, które zwiększy bezpieczeństwo przede wszystkim Polski, ale także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz nasz wielki sukces negocjacyjny. Porozumienie, które dziś podpiszą prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump jest dobrą decyzją dla Polski, dla państw bałtyckich i całego NATO. Szczegóły umowy, która jest efektem wielomiesięcznych rozmów Ministerstwa Obrony Narodowej i Departamentu Obrony USA poznamy już dzisiaj podczas spotkania prezydentów

- wskazał wiceszef MON.

Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że "korzyści dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa naszego kraju".

Stacjonowanie na terenie Polski żołnierzy najpotężniejszej armii świata to z pewnością czynnik, który będzie musiał uwzględniać każdy potencjalny agresor. To także korzyści gospodarcze oraz związane z rozbudową infrastruktury.

- zauważył.

Tomasz Zdzikot zaznaczył, że "oczywiście nie opieramy naszych zdolności bojowych i potencjału obronnego tylko na rosnącej obecności wojsk amerykańskich".

Inwestujemy w skuteczny i nowoczesny sprzęt taki jak m.in. baterie przeciwlotnicze Patriot i wyrzutnie Himars. Jesteśmy bardzo zaawansowani jeśli chodzi o zakup najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35, rozbudowujemy potencjał do działania w cyberprzestrzeni realizując program CYBER.MIL.PL. Minister Mariusz Błaszczak zwiększa także liczebność Wojska Polskiego powołując nową, 18. Dywizję, zlokalizowaną na wschód od Wisły

- podkreślił wiceminister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl