"Przełomowe wydarzenie dla Polski i NATO". Wiceszef MON mówi nam o spotkaniu Duda-Trump

/ prezydent.pl

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- To przełomowe wydarzenie, które zwiększy bezpieczeństwo przede wszystkim Polski, ale także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz nasz wielki sukces negocjacyjny. Porozumienie, które dziś podpiszą prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump, jest dobrą decyzją dla Polski, dla państw bałtyckich i całego NATO - podkreślił w rozmowie z Niezalezna.pl Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej.

Dzisiejsza wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu i jego rozmowa z prezydentem Trumpem, będzie dotyczyła zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

W rozmowie z Niezalezna.pl sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot podkreślił, iż "wiemy już, że obecność wojsk USA w Polsce zostanie wzmocniona".

To przełomowe wydarzenie, które zwiększy bezpieczeństwo przede wszystkim Polski, ale także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz nasz wielki sukces negocjacyjny. Porozumienie, które dziś podpiszą prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump jest dobrą decyzją dla Polski, dla państw bałtyckich i całego NATO. Szczegóły umowy, która jest efektem wielomiesięcznych rozmów Ministerstwa Obrony Narodowej i Departamentu Obrony USA poznamy już dzisiaj podczas spotkania prezydentów

- wskazał wiceszef MON.

Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że "korzyści dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa naszego kraju".

Stacjonowanie na terenie Polski żołnierzy najpotężniejszej armii świata to z pewnością czynnik, który będzie musiał uwzględniać każdy potencjalny agresor. To także korzyści gospodarcze oraz związane z rozbudową infrastruktury.

- zauważył.

Tomasz Zdzikot zaznaczył, że "oczywiście nie opieramy naszych zdolności bojowych i potencjału obronnego tylko na rosnącej obecności wojsk amerykańskich".

Inwestujemy w skuteczny i nowoczesny sprzęt taki jak m.in. baterie przeciwlotnicze Patriot i wyrzutnie Himars. Jesteśmy bardzo zaawansowani jeśli chodzi o zakup najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35, rozbudowujemy potencjał do działania w cyberprzestrzeni realizując program CYBER.MIL.PL. Minister Mariusz Błaszczak zwiększa także liczebność Wojska Polskiego powołując nową, 18. Dywizję, zlokalizowaną na wschód od Wisły

- podkreślił wiceminister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trump idzie na wojnę z nielegalnymi imigrantami. „Będą usunięci tak szybko jak przybyli”

/ flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że władze rozpoczną w przyszłym tygodniu "usuwanie" milionów imigrantów, którzy dostali się do USA nielegalnie. "W przyszłym tygodniu ICE (Agencja ds. Imigracji i Ceł) rozpocznie proces usuwania milionów nielegalnych obcych, którzy bezprawnie przedostali się do Stanów Zjednoczonych. Będą usunięci tak szybko jak przybyli" - napisał na Twitterze prezydent USA.

Prezydent nie podał bliższych szczegółów zapowiadanej akcji.

Ocenia się, że w USA przebywa nielegalnie ok. 12 mln imigrantów, głównie z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej.

Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem Meksyk zgodził się tymczasowo przyjąć imigrantów z Ameryki Środkowej oczekującym na przyznanie im prawa azylu w Stanach Zjednoczonych do czasu rozpatrzenia ich wniosków przez amerykańskie sądy. Meksyk zgodził się także rozmieścić oddziały Gwardii Narodowej na swojej południowej granicy aby powstrzymać imigrantów z Ameryki Środkowej przed dotarciem do granicy USA.

Trump groził, że w przeciwnym razie nałoży karne cła na meksykańskie towary.

Trump napisał też, że Gwatemala przygotowuje się do podpisania podobnego porozumienia jako tzw. "bezpieczny kraj trzeci" (safe third country) dla ubiegających się o azyl w USA, co sugerował wcześniej wiceprezydent Mike Pence. Bliższych szczegółów również nie ujawniono, a władze gwatemalskie nie potwierdziły tych informacji.

Zdaniem amerykańskiej organizacji broniącej praw człowieka Human Rights First "jest po prostu niedorzeczne" aby spodziewać się że Gwatemala będzie zdolna zapewnić schronienie uchodźcom podczas gdy jej obywatele uciekają za granicę. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl