Omówiono nawet hejt w internecie. Marszałek Senatu o polsko-niemieckich rozmowach

/ twitter.com/PolskiSenat

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Rozmawialiśmy o naszej bilateralnej współpracy, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w którym to rozmawiamy na cyklicznych spotkaniach senatorów, na temat cyberprzestrzeni i hejtu w Internecie - mówił w rozmowie z Lidią Lemaniak marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Dziś na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wizytę w polskim parlamencie złożył przewodniczący Bundesratu Daniel Guenther z delegacją.

W rozmowie z Niezalezna.pl marszałek Senatu podkreślił, że spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze.

Było to moje czwarte spotkanie z przewodniczącym Bundestagu, którzy zmieniają się co roku. Rozmawialiśmy o naszej bilateralnej współpracy, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w którym to rozmawiamy na cyklicznych spotkaniach senatorów, na temat cyberprzestrzeni i hejtu w Internecie. Były już dwa spotkania - w Warszawie i w Paryżu, trzecie odbędzie się w Paryżu

- mówił.

Stanisław Karczewski wskazał, że rozmowy dotyczyły też "współpracy parlamentarnej, gospodarczej, na poziomie regionów, miast i gmin - przykuwamy dużą wagę do tych problemów".

Wspomnieliśmy również 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, spotkanie panów prezydentów i wspólne uczestnictwo w obchodach 1 września. Rozmowy dotyczyły też 1 sierpnia, kiedy to ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkają się w związku z 75. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. W Kolonii pan przewodniczący organizuje spotkanie upamiętniające 80. rocznicę II wojny światowej z udziałem pana ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, który wygłosi przemówienie. Wyraziłem wdzięczność panu przewodniczącemu za zorganizowanie tej uroczystości

- zaznaczył marszałek.

Marszałek Senatu mówił, że z przewodniczącym Bundestagu rozmawiał również o nauce języka polskiego. 

Poprosiłem pana przewodniczącego o osobistą interwencję w sprawie remontu Domu Polskiego w Bochum, a także o konieczności budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej - ta sprawa też jest bardzo istotna i poruszona przez stronę polską.
19 czerwca odbędą się obrady okrągłego stołu Polska-Niemcy i mam nadzieję, że nasza rozmowa przyczyni się do dobrego dialogu podczas obrad okrągłego stołu.

- relacjonował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katalonia: Policja siłą usuwa manifestantów

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/printscreen

  

Hiszpańska policja przed południem użyła siły wobec manifestantów na autostradzie AP7 w okolicach katalońskiej Gerony. Na prowadzącej do Francji trasie od poniedziałku prowadzone są w kilku miejscach manifestacje separatystów.

Do starć z protestującymi doszło po oficjalnym zakończeniu blokad drogowych przez separatystyczną platformę Tsunami Democratic. Zastosowania się do apelu policji o zejście z autostrady w położonej koło Gerony miejscowości Salt odmówiło ponad 200 członków radykalnej organizacji separatystycznej Rady Obrony Republiki (CDR). Domaga się ona natychmiastowego odłączenia Katalonii od Hiszpanii.

W celu rozpędzenia demonstrantów, którzy w kilku miejscach postawili na autostradzie barykady wykonane z palet, opon i gałęzi, policja użyła gumowych kul. Funkcjonariusze rozpylili też gaz łzawiący.

Policjanci podjęli próbę zepchnięcia protestujących z jezdni, gdy ci podpalili barykady oraz obrzucili policjantów kamieniami.

We wtorek późnym wieczorem separatyści rozpoczęli blokady w kilku miejscach Katalonii. Jednym z nich była autostrada przebiegająca z Hiszpanii do Francji w Pirenejach. W efekcie powolnej jazdy aut kierowanych przez protestujących w środę nad ranem korek w okolicach miasta Irun przekraczał długość 11 km.

We wtorek po południu po 36 godzinach blokady na AP7 w okolicach przygranicznej miejscowości La Jonquera ruch drogowy został przywrócony. Wcześniej funkcjonariusze francuskiej żandarmerii oraz katalońskiej policji użyli tam siły wobec manifestantów. Zatrzymano 19 osób.

W środę rano interwencję sił policyjnych skrytykował premier Katalonii Quim Torra. Wyraził też solidarność z uczestnikami blokad drogowych.

Uczestnicy blokad żądają wypuszczenia na wolność dziewięciu katalońskich polityków separatystycznych, skazanych 14 października przez hiszpański Sąd Najwyższy na kary 9-13 lat więzienia. Zostali oni oskarżeni w związku z organizacją regionalnego referendum niepodległościowego w 2017 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl