Omówiono nawet hejt w internecie. Marszałek Senatu o polsko-niemieckich rozmowach

/ twitter.com/PolskiSenat

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Rozmawialiśmy o naszej bilateralnej współpracy, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w którym to rozmawiamy na cyklicznych spotkaniach senatorów, na temat cyberprzestrzeni i hejtu w Internecie - mówił w rozmowie z Lidią Lemaniak marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Dziś na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wizytę w polskim parlamencie złożył przewodniczący Bundesratu Daniel Guenther z delegacją.

W rozmowie z Niezalezna.pl marszałek Senatu podkreślił, że spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze.

Było to moje czwarte spotkanie z przewodniczącym Bundestagu, którzy zmieniają się co roku. Rozmawialiśmy o naszej bilateralnej współpracy, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w którym to rozmawiamy na cyklicznych spotkaniach senatorów, na temat cyberprzestrzeni i hejtu w Internecie. Były już dwa spotkania - w Warszawie i w Paryżu, trzecie odbędzie się w Paryżu

- mówił.

Stanisław Karczewski wskazał, że rozmowy dotyczyły też "współpracy parlamentarnej, gospodarczej, na poziomie regionów, miast i gmin - przykuwamy dużą wagę do tych problemów".

Wspomnieliśmy również 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, spotkanie panów prezydentów i wspólne uczestnictwo w obchodach 1 września. Rozmowy dotyczyły też 1 sierpnia, kiedy to ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkają się w związku z 75. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. W Kolonii pan przewodniczący organizuje spotkanie upamiętniające 80. rocznicę II wojny światowej z udziałem pana ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, który wygłosi przemówienie. Wyraziłem wdzięczność panu przewodniczącemu za zorganizowanie tej uroczystości

- zaznaczył marszałek.

Marszałek Senatu mówił, że z przewodniczącym Bundestagu rozmawiał również o nauce języka polskiego. 

Poprosiłem pana przewodniczącego o osobistą interwencję w sprawie remontu Domu Polskiego w Bochum, a także o konieczności budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej - ta sprawa też jest bardzo istotna i poruszona przez stronę polską.
19 czerwca odbędą się obrady okrągłego stołu Polska-Niemcy i mam nadzieję, że nasza rozmowa przyczyni się do dobrego dialogu podczas obrad okrągłego stołu.

- relacjonował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzydniowa żałoba w Egipcie

zdjęcie ilustracyjne / Presidenza della Repubblica

  

Po śmierci dziś byłego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka władze tego kraju ogłosiły trzydniową żałobę narodową, począwszy od środy. Hołd zmarłemu oddali premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Netanjahu wyraził uznanie dla Mubaraka za działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, a Abbas - za jego zaangażowanie w sprawę palestyńską.

- W imieniu obywateli Izraela i izraelskiego rządu chciałbym wyrazić głęboki żal z powodu śmierci prezydenta Hosniego Mubaraka. Prezydent Mubarak, mój osobisty przyjaciel, był przywódcą, który doprowadził swój lud do pokoju i bezpieczeństwa, (który doprowadził )do pokoju z Izraelem - oświadczył Netanjahu. - Spotkałem go kilka razy, byłem pod wrażeniem jego zaangażowania (w sprawę pokoju) (...) - zaznaczył.

Abbas „z ogromnym smutkiem” przyjął wiadomość o śmierci Mubaraka i wyraził uznanie za jego „zaangażowanie dla dobra narodu palestyńskiego, by mógł określić swe prawa do wolności i niezależności”. Egipt za rządów Mubaraka odgrywał rolę mediatora w czasach silnych napięć między Palestyńczykami i Izraelczykami - przypomniało w komunikacie biuro palestyńskiego przywódcy.

Egipt był pierwszym krajem arabskim, który w 1979 roku podpisał układ pokojowy z Izraelem. Wybrany w 1981 r. na prezydenta Mubarak utrzymywał to porozumienie z państwem żydowskim oraz relacje z wieloma przywódcami izraelskimi przez cały okres swych rządów do 2011 r., kiedy złożył urząd w następstwie masowych protestów w kraju. Protesty wybuchły na fali arabskiej wiosny, czyli fali wystąpień społecznych i konfliktów, które w tym czasie przetoczyły się przez kraje Afryki Północnej.

Jak poinformowała rodzina zmarłego, 91-letni Mubarak zmarł dziś w szpitalu wojskowym w Kairze po leczeniu na oddziale intensywnej terapii w następstwie operacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts