Stala obecność wojsk USA to nie tylko na bezpieczeństwo. „Wymierna korzyść gospodarcza”

/ prezydent.pl

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Niektórzy stawiają zarzut, że to są pewne koszty, ale wszelkie analizy gospodarcze wskazują, że w państwach, w których są sojusznicze wojska amerykańskie, wzrost PKB wynosi od 0,5 proc. do 1,5 proc. To wynika właśnie z bezpieczeństwa - a biznes inwestuje tam, gdzie wie, że jest bezpiecznie - wyjaśnił w rozmowie z Lidią Lemaniak były wiceszef MON, członek sejmowej komisji obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Dziś prezydent Andrzej Duda złoży oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Będzie to jego drugie spotkanie Białym Domu z amerykańskim przywódcą. Donald Trump gościł raz w Warszawie. Obaj prezydenci odbyli też kilka rozmów na marginesie międzynarodowych szczytów.

Dzisiejsze rozmowy będą dotyczyć zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie. Prezydenci mają też poruszyć temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.

W rozmowie z Niezalezna.pl były wiceszef MON, członek sejmowej komisji obrony narodowej Bartosz Kownacki (PiS) podkreślił, że "bez wątpienia to kwestia naszego bezpieczeństwa i obecność wojsk USA ma tutaj kluczowe znaczenie".

- Ja przypomnę, że pierwsze decyzje w tej sprawie zapadły po szczycie NATO w Warszawie, kiedy ministrem obrony narodowej był Antoni Macierewicz. To wtedy wojska amerykańskie trafiły do Polski. Teraz to zwiększenie ma być ok. 20 proc.

- podkreślił.

Bartosz Kownacki zaznaczył, że "to ma naprawdę fundamentalne znacznie, jeśli chodzi o odstraszanie potencjalnego przeciwnika".

- Dzięki obecności wojsk amerykańskich możemy czuć się o tyle bezpiecznie, że jeśli Rosja, która jest dzisiaj najbardziej prawdopodobnym agresorem, poważnie zastanowi się, czy chciałaby wchodzić w konflikt już nie z Polską, która jest związana z sojuszami obronnymi, ale z USA

- zauważył.

Poseł PiS wskazał, że "trzeba też mieć świadomość, że przyniesie to wymierną korzyść gospodarczą".

Niektórzy stawiają zarzut, że to są pewne koszty, ale wszelkie analizy gospodarcze wskazują, że państwa, w których są sojusznicze wojska amerykańskie, wzrost PKB wynosi od 0,5 proc. do 1,5 proc. To wynika właśnie z bezpieczeństwa - a biznes inwestuje tam, gdzie wie, że jest bezpiecznie. Obecność wojsk amerykańskich przekłada się nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale też na nasz rozwój gospodarczy

- wyjaśnił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twitter zawiesił 10 tys. kont z dezinformacją

zdjęcie ilustracyjne / edar CC0

  

Twitter zawiesił ponad 10 tys. kont z sześciu krajów (ZAE, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Chin, Ekwadoru i Hiszpanii), które angażowały się w dezinformację i pogłębianie podziałów w dyskusjach na wrażliwe tematy polityczne.

Platforma należąca do firmy zarządzanej przez Jacka Dorseya podjęła działania względem 267 kont, które były wykorzystywane w ramach skoordynowanych działań z Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Operacje informacyjne realizowane z ich pomocą wymierzone były w Katar oraz inne kraje, m.in. Iran. Profile rozpowszechniały również przekaz propagandowy wspierający rząd Arabii Saudyjskiej - donosi w piątek serwis Tech Crunch.

Według Twittera wszystkie te konta mogły być powiązane z aktywnością firmy technologicznej DotDev, której profil również został odcięty od możliwości korzystania z platformy.

Oddzielna grupa 4258 kont działających z terytorium Arabii Saudyjskiej kierowała przekaz mający oddziaływać przede wszystkim na użytkowników z Kataru i Jemenu. Według przedstawicieli serwisu Jacka Dorseya cytowanych przez TC „konta te często posługiwały się fałszywymi danymi osobowymi i zamieszczały wpisy na temat lokalnych spraw politycznych, takich jak wojna domowa w Jemenie”.

Jedynie sześć kont z grupy zablokowanych profili pochodziło z samej Arabii Saudyjskiej. Wszystkie powiązane były z rządem tego kraju oraz kontrolowanym przez władze aparatem medialnym. Profile te „angażowały się w skoordynowane działania na rzecz upowszechniania przekazu korzystnego dla saudyjskiego rządu, a także przedstawiały się jako należące do dziennikarzy czy związane z mediami” - poinformował Twitter.

W Hiszpanii na platformie zawieszono 259 kont, które związane były z partią polityczną Partido Popular założoną przez byłego frankistowskiego ministra zaangażowanego w kilka skandali korupcyjnych. Konta były wykorzystywane do pozorowania większego zaangażowania w sprawy PP w internecie. Według Twittera były aktywne jedynie przez krótki czas.

1019 usuniętych kont powiązano z Ekwadorem. Były one zaangażowane w działania na rzecz partii PAIS Alliance i rozpowszechniały treści na temat administracji prezydenta Moreno, szczególny nacisk kładąc na tematykę wolności słowa, technologii i rządowej cenzury - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej platformy internetowej.

Twitter zawiesił również 4302 konta działające z terytorium Chin. Miały one pogłębiać podziały społeczne w dyskusjach na temat protestów w Hongkongu. Dla porównania, w sierpniu platforma usunęła 200 tys. kont angażujących się w tego typu działania związane z trwającymi od czerwca demonstracjami.

Usunięte z serwisu materiały zostały umieszczone przez Twittera w specjalnym archiwum danych dla naukowców i badaczy, którzy mogą uzyskać do niego dostęp celem prowadzenia prac m.in. w zakresie analizy zjawiska dezinformacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl