Przełomowe decyzje prezydentów. "Porównywalne z tym, kiedy Polska wstąpiła do NATO"

/ prezydent.pl

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Te informacje, które przekażą dziś prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump, jestem przekonany, że będziemy mogli rozpatrywać w kategoriach przełomowych, nawet porównywalnych z tym, co wydarzyło się przed 20 laty, kiedy to Polska została przyjęta do NATO - ocenił w rozmowie z Lidią Lemaniak wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Prezydent Andrzej Duda, który udał się z wizytą do USA, dziś w Białym Domu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Głównym tematem rozmowy obu przywódców ma być zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest też podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

W rozmowie z Niezalezna.pl wiceszef MON, Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że "działania - kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej - od samego początku są nakierowana na to, żeby zwiększać bezpieczeństwo Polski i Polaków i to jest działanie wieloaspektowe".

Cieszę się, że sprawa większego zaangażowania wojsk USA w Polsce dzisiaj już jest praktycznie na finiszu. Te informacje, które przekażą dziś prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump jestem przekonany, że będziemy mogli rozpatrywać w kategoriach przełomowych, nawet porównywalnych z tym, co wydarzyło się przed 20 laty, kiedy to Polska została przyjęta do NATO

- wskazał.

Wiceminister podkreślił, że "zdajemy sobie sprawę, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO musi postępować i te zobowiązania, które zostały przyjęte na szczycie NATO w Warszawie, zmierzają w tym kierunku".

Nam szczególnie zależy na tym, żeby obecność wojsk amerykańskich w Polsce miała charakter stały, długofalowy i w jak największej liczbie i dążymy do tego, żeby wojsk USA w Polsce było jak najwięcej. Dziś też są już spore grupy żołnierzy amerykańskich, bo praktycznie każdego dnia na polskich poligonach ćwiczy 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Obecność amerykańska w Polsce wiąże się też z rozbudową infrastruktury, z jednej strony na potrzeby wojsk USA, a z drugiej strony będzie to infrastruktura służąca poprawie bezpieczeństwa RP. Jestem przekonany, że ze zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce mogą płynąć tylko i wyłącznie plusy

- mówił wiceszef MON.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Polska i Litwa idą w jednym kierunku". Będą wspólne wydatki na obronność?

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Kancelaria Premiera

  

Dziękuję premierowi Sauliusowi Skvernelisowi za zaproszenie i owocne rozmowy. Poruszyliśmy wiele tematów, które łączą nas i powodują, że Polska i Litwa idą w jednym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z udziałem szefa litewskiego rządu w Wilnie.

Cieszę się bardzo, że we wzajemnych relacjach uwzględniane są wrażliwości historyczne, społeczne i one były przez nas omówione. Pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe

- mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu powiedział, że rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem między innymi na temat "wspólnych zakupów obronnych i o bezpieczeństwie energetycznym".

Cieszę się, że te więzy gospodarcze i biznesowe są spójne

- zaznaczył.

Dziękuję za propozycję konsultacji międzyrządowych, które doprowadzą do tego, że nasza współpraca będzie jeszcze lepsza, abyśmy mogli wspólnie reprezentować nasze stanowiska w Europie

- dodał premier.

Podczas wspólnej konferencji premier Litwy Saulius Skvernelis podkreślił, że nigdy nie było takich dobrych stosunków międzyrządowych jak w chwili obecnej. "I to jest bez żadnej wątpliwości też osobisty wkład pana premiera" - powiedział Skvernelis.

Dodał, że omówił z Morawieckim i delegacjami wiele różnych ważnych kwestii.

"Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy"

- powiedział litewski premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl