Czy prezydent Andrzej Duda ułaskawi Marka Falentę? "Były wątpliwości dotyczące prośby o łaskę"

Andrzej Duda / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Prezydent Andrzej Duda ze szczególną rozwagą i rozmysłem podchodzi do decyzji ułaskawieniowej" - mówił dziś w Polsacie News minister Paweł Mucha. Ujawnił również, jak wyglądały działania związane z prośbą o ułaskawienie wystosowaną przez kontrowersyjnego biznesmena Marka Falentę. Jak powiedział Mucha, "były wątpliwości dotyczące tej prośby".

Treść wniosku o ułaskawienie Marka Falenty, biznesmena skazanego w tzw. aferze podsłuchowej, opisała wczoraj "Rzeczpospolita". Według dziennika, Falenta zapowiedział w nim, że jeśli nie zostanie ułaskawiony, to ujawni, kto za nim stał. Biznesmen miał przedstawić się we wniosku "jako osoba lojalna wobec PiS i CBA, której obiecano bezkarność za odsunięcie PO od władzy".

Wiceszef Kancelarii Prezydenta został dziś zapytany w Polsat News, czy Andrzej Duda ułaskawi Falentę.

"Mamy dzisiaj sytuację taką, że prośba o łaskę, która wpłynęła, została przekazana w trybie zwykłym, to znaczy, że ona jest dzisiaj w dyspozycji prokuratora, który przekazuje ją do sądu. Tylko w takim wypadku, gdyby opinia sądu pierwszej lub drugiej instancji była pozytywna, to taka sprawa wraca do pana prezydenta"

- przypomniał.

Mucha zaznaczył, że prezydent mógł również nakazać wszczęcie postępowania ułaskawieniowego z urzędu w trybie art. 567 Kodeksu postępowania karnego.

"Gdyby prezydent miał przekonanie na podstawie tej prośby o łaskę, że są jakieś szczególne okoliczności przemawiające za tym żeby zastosować tutaj prawo łaski, to wszczynałby postępowanie z urzędu. Nie wszczął tego postępowania z urzędu, co więcej - były wątpliwości dotyczące treści tej prośby o łaskę"

- powiedział Mucha.

Zgodnie z art. 565 kpk prośbę o ułaskawienie skierowaną bezpośrednio do prezydenta RP przekazuje się prokuratorowi generalnemu w celu nadania jej biegu zgodnie z art. 561 lub art. 567 kpk. Art. 561 kpk stanowi m.in., że prośbę o ułaskawienie przedstawia się sądowi, który wydał wyrok w pierwszej instancji.

Z kolei według art. 567 kpk postępowanie o ułaskawienie może wszcząć z urzędu prokurator generalny, który może żądać przedstawienia sobie akt sprawy z opiniami sądów albo przedstawić akta prezydentowi bez zwracania się o opinię. Przepis ten stanowi też, że prokurator generalny przedstawia prezydentowi akta sprawy lub wszczyna z urzędu postępowanie o ułaskawienie w każdym wypadku, kiedy prezydent tak zadecyduje.

Mucha wyjaśnił, że miał wątpliwości do treści prośby Falenty o ułaskawienie, w związku z tym trzy tygodnie temu zwrócił się do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego o dokonanie oceny prawno-karnej wniosku Falenty.

Paweł Mucha powiedział ponadto, że prezydent Andrzej Duda do tej pory ułaskawił 71 osób, podczas gdy prezydent Lech Wałęsa (1990-1995) zastosował to prawo wobec 3,5 tys. osób, prezydent Aleksander Kwaśniewski w trakcie swej pierwszej kadencji (1995-2000) - wobec prawie 3,3 tys. Zdecydowanie mniej osób ułaskawili: prezydent Lech Kaczyński (2005-2010) - 200 osób oraz prezydent Bronisław Komorowski - 360 osób.

"Pan prezydent Andrzej Duda ze szczególną rozwagą i rozmysłem podchodzi do decyzji ułaskawieniowej"

- podkreślił Mucha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Potężna awaria w Ameryce Południowej. Dwa kraje bez prądu!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Potężna awaria energetyczna pozbawiła w niedzielę rano prądu niemal całą Argentynę i Urugwaj. Poinformowała o tym firma energetyczna Edesur.

Według argentyńskich mediów, awaria nastąpiła około 7 rano miejscowego czasu (ok. południa czasu polskiego) i spowodowała paraliż komunikacyjny w kraju, bo stanęły pociągi, nie działa sygnalizacja świetlna. Dziś mieszkańcy czterech argentyńskich prowincji mieli wybierać władze lokalne.

Awaria dotknęła większość terytorium Argentyny, cały Urugwaj, a także niektóre obszary Brazylii i Paragwaju, co oznacza, że bez prądu jest, jak oceniają media, ok. 48 milionów osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl