Przewodniczący Bundesratu odwiedzi Polskę

zdjęcie ilustracyjne / karlherl CC0

  

W środę na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wizytę w polskim parlamencie złoży przewodniczący Bundesratu Daniel Guenther z delegacją - poinformowała dziś Kancelaria Senatu.

Jak podaje Kancelaria Senatu przewodniczący Bundesratu o godz. 10.40 spotka z marszałkiem Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Senatu pytany o cel tej wizyty powiedział, że przewodniczący Bundesratu zmieniają się dosyć często, więc „mamy taki zwyczaj podtrzymywania corocznych spotkań, kontaktów z przewodniczącymi Bundesratu”.

Karczewski poinformował, że z Guentherem będzie rozmawiał o stosunkach polsko-niemieckich, przyszłości Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz o sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech. - Będziemy poruszać różne, bardzo szczegółowe kwestie dotyczące możliwości nauczania języka polskiego i nauki języka polskiego dla Niemców polskiego pochodzenia jako mniejszości narodowej. I tutaj będziemy prosili o przywiązywanie większej wagi dla tego zagadnienia - podkreślił marszałek Senatu.

Jak dodał, „ja też będę na pewno wyrażał swoją opinię, ale też zadowolenie z tego, że będzie okrągły stół między Polską i Niemcami i to odbędzie się w czerwcu”.

Karczewski powiedział też, że z Guentherem będzie rozmawiał również o współpracy, która trwa już od kilku lat w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Spotykamy się zawsze podczas posiedzeń stowarzyszenia Senatów Europy. Zawsze ten format spotkania realizujemy, on jest zawsze taką platformą wymiany również naszych poglądów między przewodniczącym Senatu francuskiego i panem przewodniczącym Bundesratu. To są ciekawe, bardzo ważne, potrzebne i myślę perspektywiczne spotkania - podkreślił marszałek Senatu.

Jak poinformował, do takiego spotkania dojdzie w czwartek w Paryżu, gdzie jest organizowane spotkanie przewodniczących Senatów Europy. - Na tym spotkaniu będziemy również wysłuchiwać i rozmawiać z przewodniczącymi kilkunastu Senatów Afryki o naszej współpracy z - nie tylko Senatami - ale przede wszystkim z rządami państw afrykańskich tak, aby poprawić warunki panujące w Afryce i aby powstrzymać ruch migracyjny Afrykańczyków - zaznaczył Karczewski.

Przewodniczący Bundesratu spotka się też o godz. 11.45 z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchciński. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, marszałek Kuchciński będzie rozmawiał z Guentherem m.in. o współpracy i kooperacji międzyparlamentarnej oraz o bieżących kontaktach Sejmu i Bundesratu.

Jak podaje Kancelaria Senatu o godz. 12.20 planowane jest spotkanie przewodniczącego Bundesratu z Polsko-Niemiecką Grupą Parlamentarną. Guenther spotka się również o godz. 14.20 z wicemarszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Juncker musi się poddać pilnej operacji

/ Factio popularis Europaea [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Ustępujący wkrótce przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przerwał wakacje, aby poddać się pilnemu zabiegowi medycznemu - poinformowały jego służby prasowe.

"Jean-Claude Juncker musiał skrócić wakacje w Austrii z powodów medycznych. Został on zabrany do Luksemburga, gdzie przejdzie pilną cholecystektomię (chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego)"

- napisały służby prasowe szefa Komisji Europejskiej, dodając, że zabieg ten jest rutynową procedurą.

W przyszłym tygodniu Juncker miał wziąć udział szczycie przywódców państw grupy G-7, który odbędzie się w Biarritz w południowo-zachodniej Francji.

Stan zdrowia 64-letniego byłego premiera Luksemburga od dawna jest tematem medialnych spekulacji, które nasiliły się zwłaszcza po szczycie NATO w zeszłym roku, gdy podczas wspólnego przejścia przywódców państw miał on wyraźne problemy z chodzeniem. [polecam:https://niezalezna.pl/250886-juncker-wywrocil-sie-na-schodach-komisja-europejska-tlumaczy-to-przez-wypadek-z-1989-roku]

Kadencja Junckera i całej kierowanej przez niego Komisji upływa 31 października. Jego następczynią będzie Niemka Ursula von der Leyen, która zarazem stanie się pierwszą kobietą na tym stanowisku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl