Jak podaje Kancelaria Senatu przewodniczący Bundesratu o godz. 10.40 spotka z marszałkiem Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Senatu pytany o cel tej wizyty powiedział, że przewodniczący Bundesratu zmieniają się dosyć często, więc „mamy taki zwyczaj podtrzymywania corocznych spotkań, kontaktów z przewodniczącymi Bundesratu”.

Karczewski poinformował, że z Guentherem będzie rozmawiał o stosunkach polsko-niemieckich, przyszłości Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz o sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech. - Będziemy poruszać różne, bardzo szczegółowe kwestie dotyczące możliwości nauczania języka polskiego i nauki języka polskiego dla Niemców polskiego pochodzenia jako mniejszości narodowej. I tutaj będziemy prosili o przywiązywanie większej wagi dla tego zagadnienia - podkreślił marszałek Senatu.

Jak dodał, „ja też będę na pewno wyrażał swoją opinię, ale też zadowolenie z tego, że będzie okrągły stół między Polską i Niemcami i to odbędzie się w czerwcu”.

Karczewski powiedział też, że z Guentherem będzie rozmawiał również o współpracy, która trwa już od kilku lat w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Spotykamy się zawsze podczas posiedzeń stowarzyszenia Senatów Europy. Zawsze ten format spotkania realizujemy, on jest zawsze taką platformą wymiany również naszych poglądów między przewodniczącym Senatu francuskiego i panem przewodniczącym Bundesratu. To są ciekawe, bardzo ważne, potrzebne i myślę perspektywiczne spotkania - podkreślił marszałek Senatu.

Jak poinformował, do takiego spotkania dojdzie w czwartek w Paryżu, gdzie jest organizowane spotkanie przewodniczących Senatów Europy. - Na tym spotkaniu będziemy również wysłuchiwać i rozmawiać z przewodniczącymi kilkunastu Senatów Afryki o naszej współpracy z - nie tylko Senatami - ale przede wszystkim z rządami państw afrykańskich tak, aby poprawić warunki panujące w Afryce i aby powstrzymać ruch migracyjny Afrykańczyków - zaznaczył Karczewski.

Przewodniczący Bundesratu spotka się też o godz. 11.45 z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchciński. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, marszałek Kuchciński będzie rozmawiał z Guentherem m.in. o współpracy i kooperacji międzyparlamentarnej oraz o bieżących kontaktach Sejmu i Bundesratu.

Jak podaje Kancelaria Senatu o godz. 12.20 planowane jest spotkanie przewodniczącego Bundesratu z Polsko-Niemiecką Grupą Parlamentarną. Guenther spotka się również o godz. 14.20 z wicemarszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.