Przewodniczący Bundesratu odwiedzi Polskę

zdjęcie ilustracyjne / karlherl CC0

  

W środę na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wizytę w polskim parlamencie złoży przewodniczący Bundesratu Daniel Guenther z delegacją - poinformowała dziś Kancelaria Senatu.

Jak podaje Kancelaria Senatu przewodniczący Bundesratu o godz. 10.40 spotka z marszałkiem Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Senatu pytany o cel tej wizyty powiedział, że przewodniczący Bundesratu zmieniają się dosyć często, więc „mamy taki zwyczaj podtrzymywania corocznych spotkań, kontaktów z przewodniczącymi Bundesratu”.

Karczewski poinformował, że z Guentherem będzie rozmawiał o stosunkach polsko-niemieckich, przyszłości Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz o sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech. - Będziemy poruszać różne, bardzo szczegółowe kwestie dotyczące możliwości nauczania języka polskiego i nauki języka polskiego dla Niemców polskiego pochodzenia jako mniejszości narodowej. I tutaj będziemy prosili o przywiązywanie większej wagi dla tego zagadnienia - podkreślił marszałek Senatu.

Jak dodał, „ja też będę na pewno wyrażał swoją opinię, ale też zadowolenie z tego, że będzie okrągły stół między Polską i Niemcami i to odbędzie się w czerwcu”.

Karczewski powiedział też, że z Guentherem będzie rozmawiał również o współpracy, która trwa już od kilku lat w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Spotykamy się zawsze podczas posiedzeń stowarzyszenia Senatów Europy. Zawsze ten format spotkania realizujemy, on jest zawsze taką platformą wymiany również naszych poglądów między przewodniczącym Senatu francuskiego i panem przewodniczącym Bundesratu. To są ciekawe, bardzo ważne, potrzebne i myślę perspektywiczne spotkania - podkreślił marszałek Senatu.

Jak poinformował, do takiego spotkania dojdzie w czwartek w Paryżu, gdzie jest organizowane spotkanie przewodniczących Senatów Europy. - Na tym spotkaniu będziemy również wysłuchiwać i rozmawiać z przewodniczącymi kilkunastu Senatów Afryki o naszej współpracy z - nie tylko Senatami - ale przede wszystkim z rządami państw afrykańskich tak, aby poprawić warunki panujące w Afryce i aby powstrzymać ruch migracyjny Afrykańczyków - zaznaczył Karczewski.

Przewodniczący Bundesratu spotka się też o godz. 11.45 z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchciński. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, marszałek Kuchciński będzie rozmawiał z Guentherem m.in. o współpracy i kooperacji międzyparlamentarnej oraz o bieżących kontaktach Sejmu i Bundesratu.

Jak podaje Kancelaria Senatu o godz. 12.20 planowane jest spotkanie przewodniczącego Bundesratu z Polsko-Niemiecką Grupą Parlamentarną. Guenther spotka się również o godz. 14.20 z wicemarszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Potężna awaria w Ameryce Południowej. Dwa kraje bez prądu!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Potężna awaria energetyczna pozbawiła w niedzielę rano prądu niemal całą Argentynę i Urugwaj. Poinformowała o tym firma energetyczna Edesur.

Według argentyńskich mediów, awaria nastąpiła około 7 rano miejscowego czasu (ok. południa czasu polskiego) i spowodowała paraliż komunikacyjny w kraju, bo stanęły pociągi, nie działa sygnalizacja świetlna. Dziś mieszkańcy czterech argentyńskich prowincji mieli wybierać władze lokalne.

Awaria dotknęła większość terytorium Argentyny, cały Urugwaj, a także niektóre obszary Brazylii i Paragwaju, co oznacza, że bez prądu jest, jak oceniają media, ok. 48 milionów osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl