Polska dobrym miejscem do inwestycji

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Polska to dobre miejsce do inwestycji" - deklaruje 65 proc. zagranicznych inwestorów biorących udział w badaniu „Klimat Inwestycyjny”. Poinformowała o tym Polska Agencja Inwestycji i Rozwoju. Najwyższe noty wystawiły firmy europejskie i azjatyckie.

Zagraniczni inwestorzy jako główne atuty naszego kraju wskazują wielkość rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarczą. 94 proc. zagranicznych firm cieszy się, że zainwestowało w Polsce i deklaruje, że zrobiłoby to ponownie, a 53 proc. - planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w naszym kraju w 2019 roku.

Z kolei "zmienność i niejasność przepisów, niska efektywność sądownictwa gospodarczego i podatkowa biurokracja to obszary wymagające zdecydowanej poprawy".

Jak wskazała Agencja, respondenci 12. edycji badania „Klimat Inwestycyjny”, zrealizowanego przez PAIH, Grant Thornton oraz HSBC trzeci rok z rzędu klimat do inwestowania w Polsce ocenili na 3,7 pkt na 5 możliwych.

Polska jako regionalne centrum produkcji części samochodowych i akcesoriów poczyniła znaczne postępy w pozyskiwaniu inwestycji z całego świata o coraz bardziej innowacyjnym profilu takich, jak elektromobilność, lotnictwo, badania i rozwój czy sektor zaawansowanych usług dla biznesu - oceniła PAIH.

"Z perspektywy rozwoju polskiej gospodarki najważniejsze są te inwestycje, które przynoszą zaawansowane technologie, miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Oferta, jaką kieruje Polska do zagranicznych inwestorów premiuje inwestycje o wysokiej wartości dodanej skutkując ponad czterokrotnym wzrostem nakładów inwestycyjnych w okresie ostatnich trzech lat"

- zaznaczył, cytowany w komunikacie, Jan Kamoji-Czapiński z PAIH. Dodał, że projektów jest obecnie najwięcej w portfelu Agencji, co dobrze wróży na przyszłość.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem projektów inwestycyjnych obsłużonych przez PAIH - przypomniała Agencja. Dodała, że "pozytywną decyzją inwestorów zakończyło się 71 projektów, przy których pracowała" - ich wartość przekroczyła 2,13 mld euro. Dla porównania w 2015 r. było to 500 mln euro.

Autorzy badania podkreślili, że "duża aktywność międzynarodowych firm wybierających nasz kraj do realizacji coraz bardziej skomplikowanych technologicznie procesów" to potwierdzenie atrakcyjnego klimatu inwestycyjnego w naszym kraju.

"Aż 94 proc. respondentów, czyli 2 proc. więcej niż rok temu, wyraziło satysfakcję z wyboru Polski na miejsce inwestycji, jednocześnie deklarując, że dokonaliby takiego wyboru ponownie"

- wskazano.

Najlepsze opinie o naszym kraju, jak wskazano, mają firmy z Wielkiej Brytanii, które przyznają nam średnio 4,5 pkt na 5 możliwych. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny (4,2 pkt), a na trzecim ex aequo Dania i Niemcy (3,8 pkt). Na dole rankingu znalazły się natomiast oceny inwestorów ze Szwecji (3,3 pkt) i Holandii (3,4 pkt).

Największą biznesową zaletą naszego kraju jako lokalizacji dla inwestycji okazała się w tym roku wielkość rynku wewnętrznego oceniona średnio na 3,88 pkt. Kolejne noty otrzymała stabilność gospodarcza (3,83 pkt) oraz polscy pracownicy za lojalność (3,74 pkt.) i wydajność (3,69 pkt.).

Zagraniczni inwestorzy po raz kolejny najniżej ocenili czynniki związane z legislacją (np. ocena jasności i spójności przepisów prawnych: 2,75 pkt). Ich zdaniem mamy też skomplikowany system podatkowy, (formalności związane z podatkami ocenione na 2,76 pkt). Żółtą kartkę otrzymały też sądy gospodarcze za efektywność pracy (2,73 pkt).

"Wyraźnie widać, że to właśnie biurokracja jest obecnie największą barierą rozwoju przedsiębiorstw zagranicznych w naszym kraju. W porównaniu z minionym rokiem oceny czynników związanych z kondycją prawa i sądownictwa w Polsce najbardziej się pogorszyły. Mimo to tegoroczne badanie podtrzymuje wysoki w ostatnich latach ogólny optymizm zagranicznych inwestorów w ocenie warunków do prowadzenia biznesu w naszym kraju"

- podsumował, cytowany w komunikacie, Przemysław Polaczek z Grant Thornton.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto wygrywa wybory na Śląsku, wygrywa w całym kraju. Wójcik: Śląsk to Polska w pigułce

Michał Wójcik / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

W Katowicach odbyła się konwencja gospodarcza PiS. O to, dlaczego Śląsk jest tak ważny dla Prawa i Sprawiedliwości, zapytaliśmy wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. - Śląsk był przemysłowym sercem Polski. Nawet w okresie międzywojennym miał szczególną pozycję. Potem, przez całe lata, Śląsk podupadał. Zwłaszcza proces, źle przygotowany moim zdaniem, zamykania kopalni, pokazał, że bardzo silnie to uderzyło w ludzi: niknące miejsca pracy, duże bezrobocie, duże patologie, które wówczas miały miejsce. Ludzie to pamiętają - mówił, dodając, że te reformy wdrażali ci, którzy dzisiaj są twarzami KO.

Dlaczego Śląsk jest tak ważny dla Prawa i Sprawiedliwości, zapytaliśmy wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika.

Śląsk był przemysłowym sercem Polski. Nawet w okresie międzywojennym Śląsk miał szczególną pozycję. Potem, przez całe lata, Śląsk podupadał. Zwłaszcza proces, źle przygotowany moim zdaniem, zamykania kopalni, pokazał, że bardzo silnie to uderzyło w ludzi: niknące miejsca pracy, duże bezrobocie, duże patologie, które wówczas miały miejsce. Ludzie to pamiętają

- mówił, dodając, że te reformy wdrażali ci, którzy dzisiaj są twarzami KO.

Kto wygrywa wybory na Śląsku, wygrywa w całym kraju. Zdaniem Wójcika dzieje się tak dlatego, że "w całym województwie śląskim mieszka wiele milionów ludzi" i "różne środowiska są reprezentowane".

Zarówno typowe środowiska robotnicze, jak i inteligencja, osoby związane z rolnictwem. Bardzo dużo jest przedsiębiorców, skala uprzemysłowienia w tej części Polski jest niesłychanie silna, dlatego to jest taka Polska w pigułce

- podsumował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl