Polska dobrym miejscem do inwestycji

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Polska to dobre miejsce do inwestycji" - deklaruje 65 proc. zagranicznych inwestorów biorących udział w badaniu „Klimat Inwestycyjny”. Poinformowała o tym Polska Agencja Inwestycji i Rozwoju. Najwyższe noty wystawiły firmy europejskie i azjatyckie.

Zagraniczni inwestorzy jako główne atuty naszego kraju wskazują wielkość rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarczą. 94 proc. zagranicznych firm cieszy się, że zainwestowało w Polsce i deklaruje, że zrobiłoby to ponownie, a 53 proc. - planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w naszym kraju w 2019 roku.

Z kolei "zmienność i niejasność przepisów, niska efektywność sądownictwa gospodarczego i podatkowa biurokracja to obszary wymagające zdecydowanej poprawy".

Jak wskazała Agencja, respondenci 12. edycji badania „Klimat Inwestycyjny”, zrealizowanego przez PAIH, Grant Thornton oraz HSBC trzeci rok z rzędu klimat do inwestowania w Polsce ocenili na 3,7 pkt na 5 możliwych.

Polska jako regionalne centrum produkcji części samochodowych i akcesoriów poczyniła znaczne postępy w pozyskiwaniu inwestycji z całego świata o coraz bardziej innowacyjnym profilu takich, jak elektromobilność, lotnictwo, badania i rozwój czy sektor zaawansowanych usług dla biznesu - oceniła PAIH.

"Z perspektywy rozwoju polskiej gospodarki najważniejsze są te inwestycje, które przynoszą zaawansowane technologie, miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Oferta, jaką kieruje Polska do zagranicznych inwestorów premiuje inwestycje o wysokiej wartości dodanej skutkując ponad czterokrotnym wzrostem nakładów inwestycyjnych w okresie ostatnich trzech lat"

- zaznaczył, cytowany w komunikacie, Jan Kamoji-Czapiński z PAIH. Dodał, że projektów jest obecnie najwięcej w portfelu Agencji, co dobrze wróży na przyszłość.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem projektów inwestycyjnych obsłużonych przez PAIH - przypomniała Agencja. Dodała, że "pozytywną decyzją inwestorów zakończyło się 71 projektów, przy których pracowała" - ich wartość przekroczyła 2,13 mld euro. Dla porównania w 2015 r. było to 500 mln euro.

Autorzy badania podkreślili, że "duża aktywność międzynarodowych firm wybierających nasz kraj do realizacji coraz bardziej skomplikowanych technologicznie procesów" to potwierdzenie atrakcyjnego klimatu inwestycyjnego w naszym kraju.

"Aż 94 proc. respondentów, czyli 2 proc. więcej niż rok temu, wyraziło satysfakcję z wyboru Polski na miejsce inwestycji, jednocześnie deklarując, że dokonaliby takiego wyboru ponownie"

- wskazano.

Najlepsze opinie o naszym kraju, jak wskazano, mają firmy z Wielkiej Brytanii, które przyznają nam średnio 4,5 pkt na 5 możliwych. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny (4,2 pkt), a na trzecim ex aequo Dania i Niemcy (3,8 pkt). Na dole rankingu znalazły się natomiast oceny inwestorów ze Szwecji (3,3 pkt) i Holandii (3,4 pkt).

Największą biznesową zaletą naszego kraju jako lokalizacji dla inwestycji okazała się w tym roku wielkość rynku wewnętrznego oceniona średnio na 3,88 pkt. Kolejne noty otrzymała stabilność gospodarcza (3,83 pkt) oraz polscy pracownicy za lojalność (3,74 pkt.) i wydajność (3,69 pkt.).

Zagraniczni inwestorzy po raz kolejny najniżej ocenili czynniki związane z legislacją (np. ocena jasności i spójności przepisów prawnych: 2,75 pkt). Ich zdaniem mamy też skomplikowany system podatkowy, (formalności związane z podatkami ocenione na 2,76 pkt). Żółtą kartkę otrzymały też sądy gospodarcze za efektywność pracy (2,73 pkt).

"Wyraźnie widać, że to właśnie biurokracja jest obecnie największą barierą rozwoju przedsiębiorstw zagranicznych w naszym kraju. W porównaniu z minionym rokiem oceny czynników związanych z kondycją prawa i sądownictwa w Polsce najbardziej się pogorszyły. Mimo to tegoroczne badanie podtrzymuje wysoki w ostatnich latach ogólny optymizm zagranicznych inwestorów w ocenie warunków do prowadzenia biznesu w naszym kraju"

- podsumował, cytowany w komunikacie, Przemysław Polaczek z Grant Thornton.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pacjent stawia na jakość

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W lipcu ruszy specjalny serwis, który pomoże pacjentom ocenić, gdzie najlepiej się leczyć - informuje w dzisiejszym wydaniu "Nasz Dziennik".

Chory sam będzie mógł się przekonać o jakości leczenia. Umożliwi to nowa usługa Narodowego Funduszu Zdrowia - serwis internetowy.

Jak poinformował dziennik NFZ, w pierwszym etapie dane gromadzone na potrzeby portalu będą dotyczyły leczenia zaćmy oraz zabiegowego leczenia wybranych nowotworów: płuc, pęcherza moczowego, jajników, jelita grubego, piersi gruczołu krokowego, trzustki, żołądka, tarczycy i przytarczyc, ośrodka układu nerwowego oraz krtani i gardła.

"Uruchomienie tego typu serwisu to pierwszy etap na drodze do premiowania najlepszych szpitali. Z jednej strony pacjenci będą mogli zobaczyć, gdzie jest najkrótsza kolejka, z drugiej - gdzie wykonuje się np. najwięcej zabiegów jednodniowych na zaćmę i gdzie jest najmniej powikłań, co niewątpliwie będzie miało wpływ na ich indywidualne decyzje dotyczące wyboru miejsca operacji"

- powiedział gazecie konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki płk prof. Marek Rękas z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Pozytywnie tę inicjatywę ocenia m.in. prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

"Za granicą jest to już od wielu lat monitorowane, ponieważ tam płatnik sprawdza, czy przekazywane środki są prawidłowo wykorzystywane na dobrej jakości usługi. Dobrze jest wierzyć, ale jeszcze lepiej kontrolować" - powiedział lekarz gazecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl