Prezydent zadowolony z pomocy Polski

- Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania; to ważne, aby osoby skrzywdzone koszmarem wojny, mogły uzyskać pomoc bez potrzeby podejmowania niebezpiecznej wędrówki do innych krajów - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

prezydent.pl

Prezydent w wystąpieniu podczas międzynarodowych Warszawskich Targów Humanitarnych 2019 (Warsaw Humanitarian Expo 2019), które odbywają się w podwarszawskim Nadarzynie, podkreślał, że jest dumny z Polski, która "po wyjściu z ponurej doby komunizmu rozwija się tak pomyślnie" i od przeszło 20 lat jest "donatorem pomocy humanitarnej i rozwojowej".

Możemy się poszczycić przeznaczaniem już przeszło 2,5 mld złotych co roku na pomoc rozwojową

 - zaznaczył Andrzej Duda.

Wskazał, że polska pomoc dociera do "odległych zakątków globu", ale również nasz kraj jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc państwom sąsiednim, m.in. Ukrainie czy Białorusi.

Polska - jak wskazał prezydent - jest też obecna na Bliskim Wschodzie, gdzie pomaga syryjskiej ludności cywilnej od samego początku wojny.

Jednocześnie wspieramy projekty humanitarne, mające na celu zapewnienie schronienia oraz miejsc noclegowych w krajach ościennych, do których zagrożona ludność syryjska migruje, takich jak: Liban, Jordania czy Turcja. Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania. To bardzo ważne, by osoby, które zostały skrzywdzone koszmarem wojny lub konfliktu mogły uzyskać pomoc, jak najszybciej i bez potrzeby podejmowania - przecież zawsze - niebezpiecznej wędrówki do innych, często odległych krajów

 - oświadczył prezydent.

Wyraził również przekonanie, że pomoc dla takich społeczności musi być "znacznie szersza".

Po opanowaniu sytuacji kryzysowej oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb, powinno następować wspieranie potencjału społecznego oraz gospodarczego tych wspólnot

- podkreślił.

Według niego, "tylko takie działanie może utrwalać proces budowania samodzielności i niezależności państw i społeczeństw, będących beneficjentami pomocy humanitarnej". Stwierdził, że w szerszej perspektywie czasowej, może to też przeciwdziałać wybuchom kolejnych konfliktów i kryzysów. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Warszawskie Targi Humanitarne #pomoc humanitarna #Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo