Ewentualne koalicje PiS z innymi ugrupowaniami? Minister uchyla rąbka tajemnicy

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Wydaje się, że wyniki, które w ostatnich wyborach i samorządowych i do Parlamentu Europejskiego osiągnął PSL powinny skłonić władze tego ugrupowania do głębokiej refleksji. Część polityków PSL ideowo jest bliżej do programu PiS, niż do działań, które dzisiaj podejmuje PO - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce był pytany o ewentualne koalicje PiS z innymi ugrupowaniami.

"My zawsze podkreślaliśmy, że jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję i współpracę ze wszystkimi środowiskami politycznymi, z którymi możemy programowo się porozumieć"

- oświadczył szef KPRM.

Odniósł się też do pytania o ewentualną koalicję z PSL na szczeblu ogólnokrajowym.

"Rzeczywiście część polityków PSL ideowo, w moim przekonaniu, jest bliżej do programu PiS, niż do tych działań, które dzisiaj podejmuje PO czy inne partie działające w opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej"

- ocenił.

Zaznaczył jednocześnie, że to są wybory polityków PSL, w jakim kierunku ta formacja będzie podążała.

"Wydaje się, że wyniki, które w ostatnich wyborach i samorządowych i do PE osiągnął PSL powinny skłonić władze tego ugrupowania do głębokiej refleksji, czy rzeczywiście ten kierunek walki np. z Kościołem, pewnymi tradycyjnymi wartościami, to jest to czego oczekują wyborcy PSL"

- mówił minister.

Dopytywany czy Zjednoczona Prawica chce rozmów dotyczących ewentualnych koalicji z innymi ugrupowaniami, Dworczyk odparł: "rozmawiamy ze wszystkimi politykami, którzy są otwarci na dyskusję programową".

"Czy będzie możliwa jakaś współpraca w takiej bądź innej formie, to przyszłość pokaże. Na początku trzeba wygrać wybory i myślę, że tutaj każda poważna partia polityczna, która dzisiaj w Polsce funkcjonuje na scenie politycznej skupia się na przygotowaniu do tych wyborów"

- oświadczył.

Dworczyk pytany był też o przygotowania Prawa i Sprawiedliwości do zbliżającej się kampanii wyborczej podkreślił, że formacja ma "dosyć uporządkowany program działań". Minister wskazał, że w piątek odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS, na którym lider ugrupowania Jarosław Kaczyński ma "zadaniować posłów, całej partii jeśli chodzi o przygotowania do wyborów".

Dodał, że wkrótce zostanie powołany sztab wyborczy. Ponadto - jak mówił Dworczyk - na początku lipca odbędzie się kongres programowy, na którym będzie prezentowany program lub "poważne części programu, który będziemy chcieli przedstawić Polakom jako pomysł na kolejne cztery lata kadencji". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jest porozumienie w sprawie warunków brexitu! Johnson: To nowa świetna oferta

Boris Johnson / By EU2017EE Estonian Presidency - Boris Johnson, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62286829

  

Negocjatorzy z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii porozumieli się w sprawie brexitu - poinformował dziś na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE, który ma zająć się tą kwestią. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że to świetna oferta.

"Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy" - napisał na Twitterze Juncker.

Boris Johnson napisał z kolei na Twitterze, że jest nowa, świetna oferta ws. brexitu, "która oddaje im kontrolę".

"Teraz Parlament powinien zaakceptować Brexit w sobotę, więc możemy przejść do innych priorytetów, takich jak koszty utrzymania, NHS, brutalne przestępstwa i nasze środowisko - podał premier Wielkiej Brytanii.

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) oświadczyła dziś, że nie może poprzeć planów brytyjskiego premiera Borisa Johnsona w sprawie brexitu w ich obecnym kształcie. To stawia pod znakiem zapytania całe porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Poparcie DUP zapewne będzie kluczowe podczas głosowania w Izbie Gmin nad przyjęciem porozumienia, jeśli zostanie ono zawarte podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego szczytu UE. DUP od wyborów w 2017 r. wspiera mniejszościowy rząd Partii Konserwatywnej.

We wspólnym oświadczeniu szefowa DUP Arlene Foster i jej zastępca Nigel Dodds napisali, że będą kontynuować rozmowy z brytyjskim rządem na temat "rozsądnego" porozumienia, ale "w obecnym kształcie nie mogliśmy poprzeć tego, co jest sugerowane w sprawie ceł i mechanizmu zgody (prawo północnoirlandzkiego parlamentu do przyszłego decydowania o udziale w porozumieniu - red.), nie ma także jasności w kwestii VAT".

"Będziemy nadal współpracować z rządem w celu osiągnięcia rozsądnego porozumienia, które będzie działać na rzecz Irlandii Północnej i będzie chronić integralność gospodarczą i konstytucyjną Zjednoczonego Królestwa"

- zapewnili.

Przedstawione przez Johnsona propozycje zastąpienia budzącego kontrowersje tzw. irlandzkiego backstopu zakładały, że po zakończeniu okresu przejściowego Irlandia Północna wyjdzie wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostanie w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami. Przywódcy UE uznali jednak te propozycje za niewystarczające i domagali się od Londynu dalszych ustępstw.

Plan zakłada także, że północnoirlandzkie Zgromadzenie Parlamentarne będzie mogło zdecydować po czterech latach, czy chce kontynuowania dotychczasowego statusu. Są jednak rozbieżności, co do tego, jaką większością ta decyzja ma być podejmowana.

Przede wszystkim DUP obawia się, że traktowanie Irlandii Północnej w odrębny sposób od pozostałej części Zjednoczonego Królestwa zagraża utrzymaniu obecnego statusu tej prowincji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl