Trójmorze – od interesów do wspólnoty politycznej

  

Szczyt Trójmorza w Lublanie potwierdził, że inicjatywa rozwija się w ciekawy projekt biznesowy na styku energetyki i infrastruktury cyfryzacji.

Firmy amerykańskie chcą wesprzeć nadrabianie zapóźnień cyfrowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich wsparcie ma na celu m.in. modernizację systemów telekomunikacyjnych w krajach Trójmorza. W zależności od tego, ile będą chciały zainwestować, jest duża szansa na obiecujące kontrakty, być może także na projekty strategiczne. Natomiast z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jest to inicjatywa wtórna wobec tego, co się dzieje w Unii Europejskiej – dużo ważniejsze są relacje bilateralne z USA, które potem są przekuwane na np. dostawy gazu skroplonego do Polski. Inicjatywa Trójmorza pozwoli nadrobić braki we wschodniej części Europy, lepiej zintegrować Polskę z państwami Grupy Wyszehradzkiej i krajami bałkańskimi. Ale to powolna, żmudna praca, która na razie ma wymiar czysto biznesowy i dopiero po zawiązaniu wielu więzi biznesowych będzie możliwe przekucie ich w relacje wspólnoty politycznej, o której w tej chwili trudno jeszcze mówić.

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts