CBOS zauważa, że majowy sondaż realizowany na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nie przyniósł większych niespodzianek, jeśli chodzi o poziom społecznego zaufania i postrzeganie głównych przedstawicieli naszej sceny politycznej.

W sondażu z maja Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 65 proc. respondentów (o 1 punkt proc. mniej niż w kwietniu). Prezydentowi nie ufa 22 proc. (bez zmian od poprzedniego miesiąca).

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje w maju premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 54 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.), a 29 proc. deklaruje nieufność (wzrost o 1 punkt proc.). Trzecią pozycję w rankingu zaufania zajmuje lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz, któremu ufa 49 proc. (wzrost o 3 punkty proc. w stosunku do kwietnia). Nie ufa mu 21 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.).

Następne miejsce zajęła była premier Beata Szydło, zaufanie wobec której wyraziło 47 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa jej 37 proc. badanych (bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu).

Na piątym miejscu rankingu zaufania znaleźli się szef PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaufanie do nich wyraziło po 46 proc. ankietowanych. W przypadku Kaczyńskiego to wzrost o 3 punkty proc. w porównaniu z kwietniowym sondażem, poziom zaufania do Ziobry zwiększył się o 1 punkt proc.

Są też słabe wieści dla opozycji. Największą nieufnością w maju obdarzany jest bowiem szef PO Grzegorz Schetyna - 46 proc. To wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do kwietnia. Ufa mu tylko 24 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.).