Wielkie święto w rodzinie królewskiej. Książę Filip skończył 98 lat!

królowa Elżbieta II i książę Filip / instagram.com/kensingtonroyal

  

Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, skończył 98 lat. Jest on trzecim najstarszym członkiem rodziny królewskiej w historii, ale pomimo wycofania się z obowiązków reprezentacyjnych nadal prowadzi aktywny tryb życia.

Książę Grecji i Danii urodził się w 1921 roku na greckiej wyspie Korfu jako dziecko księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I i księżnej Alicji Battenberg. W 1922 roku jego rodzina została zmuszona do uchodźstwa do Francji, a w 1939 roku wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej Royal Navy, w której walczył w II światowej.

Jako osiemnastolatek, jeszcze w trakcie pobytu w Akademii Marynarki w Dartmouth, poznał 13-letnią wówczas księżniczkę Elżbietę, z którą osiem lat później się ożenił, zrzekając się tytułów grecko-duńskich, przechodząc z prawosławia na anglikanizm i przyjmując tytuł księcia Edynburga.

Konta internetowe związane z brytyjską monarchią opublikowały szereg archiwalnych zdjęć z okazji urodzin męża królowej, m.in. z dwuletnim wówczas następcą tronu, księciem Karolem, które zostało wykonane w 1951 roku.

Filip nie brał udziału w weekendowych uroczystościach związanych z oficjalnymi urodzinami swojej żony - realne przypadają na drugą połowę kwietnia - ale był w maju widziany podczas ślubu 38-letniej Gabrielli Windsor, córki księcia Michała i kuzynki drugiego w kolejce do brytyjskiego tronu księcia Williama. Media oceniały wówczas, że 98-letni książę był w dobrej formie.

Filip nie uczestniczył też w ubiegłotygodniowej wizycie państwowej prezydenta USA Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii, ale dostał od niego awansem prezent urodzinowy: kurtkę lotniczą pilotów Air Force One. W 2016 roku 94-letni wówczas Filip przywitał na lotnisku ówczesnego przywódcę Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę.

Królewski małżonek większość czasu spędza na Wood Farm w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie według relacji mediów zajmuje się czytaniem, maluje, spotyka ze znajomymi i dba o aktywność fizyczną. W maju br. powoził nawet jednym w powozów na pokazie Windsor Horse Show.

W ramach obchodów urodzin księcia w południe w londyńskim Hyde Parku rozbrzmiały salwy honorowe. Media podawały jednak, że Filip, znany ze swobodnego podejścia do królewskiej etykiety, planuje spędzić ten dzień w wąskim gronie przyjaciół i znajomych.

98-letni książę jest trzecim najstarszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej w historii, za księżną Gloucester Alicją (102 lata; 1901-2004) i królową matką Elżbietą (101 lat; 1900-2002).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wizyta premiera w lokalnej piekarni. "Często słyszę: przydałby się niższy ZUS na rozkręcenie biznesu"

/ Twitter.com/Lidia Lemaniak (@LLemaniak)

  

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej serii spotkań z mieszkańcami Śląska, odwiedził piekarnię-cukiernię "Król" w Katowicach. - Bardzo często, gdy odwiedzałem np. warsztaty samochodowe, mniejsze piekarenki, słyszałem, że "przydałby się niższy ZUS na rozkręcenie biznesu". Mamy właśnie bardzo piękną ofertę skrojoną na potrzeby małego i średniego biznesu - mówił premier po niewielkich zakupach w cukierni.

Premier Mateusz Morawiecki odbywa dzisiaj serię spotkań z mieszkańcami śląskich miast. Szef rządu odwiedził także katowicką piekarnię-cukiernię "Król", gdzie zrobił małe zakupy.

- Kładziemy nacisk na zmiany dla małych i średniej wielkości firm. Szykujemy ulgi w ZUS-ie dla firm mających przychody do 10 tysięcy miesięcznie - mówił premier, przedstawiając pierwszy punkt z przedstawionej dzisiaj "Piątki Morawieckiego dla przedsiębiorców".

Bardzo często, gdy odwiedzałem np. warsztaty samochodowe, mniejsze piekarenki, słyszałem, że "przydałby się niższy ZUS na rozkręcenie biznesu". Mamy właśnie bardzo piękną ofertę skrojoną na potrzeby małego i średniego biznesu

- dodał w rozmowie z dziennikarzami szef rządu.

Następnie Morawiecki krótko wspomniał o innych postulatach z "piątki".

- Życzę wszystkim mikroprzedsiębiorstwom, by stawały się małymi, małym - żeby stawały się średnimi - mówił premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl