Mariaż z PO to ucieczka... od długów?! Poseł Nowoczesnej odpowiada. I "wbija szpilkę" Petru

Witold Zembaczyński / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W sobotę rady krajowe: PO i Nowoczesnej zapowiedziały połączenie obu klubów parlamentarnych. Decyzja ta oznacza m.in., że posłowie obu ugrupowań, wchodząc w skład jednego klubu, będą mieli w Sejmie mniej czasu w debatach. Poseł Witold Zembaczyński twierdzi, że była to konieczność. Pytany o długi partii, zrzuca wszystko na... Ryszarda Petru.

Zembaczyński powiedział, że połączenie klubów nastąpiło "w stanie wyższej konieczności".

"Nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy iść tą drogą, to jest łączenie potencjałów, a nie ich dzielenie"

- podkreślił. Nie wspomniał jednak o sondażach, dających Nowoczesnej bardzo małe poparcie, co rzeczywiście sprawia, że dla tego środowiska jest to praktycznie jedyna opcja, by pozostać w parlamencie po jesiennych wyborach.

Jego zdaniem, między PO a Nowoczesną "nie ma zbyt wielu różnic, które by czyniły połączenie niemożliwym, a te które są, są do pokonania". Jako punkt wspólny podał... możliwość konkurowania z PiS.

"Dzisiaj nie ma co się dąsać, trzeba powiedzieć wprost - ta droga, którą obraliśmy daje możliwości konkurowania z PiS na równych zasadach. To jest ruch nad wyraz uzasadniony"

- oświadczył.

"Nie może dojść do takiej sytuacji, w której środowisko noszące na swoich sztandarach wartości liberalne, będzie poza Sejmem, albo będzie w sposób mniej rozsądny ubiegać się o swoją reprezentację"

- powiedział Zembaczyński, pytany, czy niektórzy wyborcy nie odwrócą się od Nowoczesnej, jeśli połączy się z PO.

"W kontekście liczenia głosów metodą d'Hondta wydaje się, że innej drogi nie ma"

- podkreślił poseł Nowoczesnej.

Pytany czy integracja z PO nie jest formą ucieczki od długów partii, poseł Nowoczesnej zwrócił uwagę, że skarb państwa zaoszczędził na Nowoczesnej 20 mln zł, nie wypłacając tej partii subwencji. Nie wspomniał jednak o tym, kto jest winien takiej sytuacji. Skarbnikiem partii był wówczas Michał Pihowicz, mąż posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz.

"Wszystkie długi Nowoczesna odziedziczyła po poprzednim zarządzie, zostały one zaciągnięte jeszcze przez Ryszarda Petru"

- powiedział Zembaczyński.

"Zrobiliśmy wszystko - jako nowy zarząd - aby tę spuściznę po Petru uratować. Utrzymaliśmy środowisko i naszym obowiązkiem jest w dalszym ciągu reprezentować w polityce myśl liberalną. Stąd takie decyzje"

- zakończył.

Tymczasem sam Ryszard Petru przyznał kiedyś o długach z rozbrajającą szczerością - "jak chcą, to niech spłacają".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

70 proc. Wenecji znów pod wodą

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen

  

70 procent obszaru historycznego centrum Wenecji znalazło się dziś pod wodą, gdy fala przypływu osiągnęła przed południem wysoki poziom 154 centymetrów. Woda powoduje kolejne szkody po katastrofalnej powodzi, do jakiej doszło we wtorek.

Około godziny 11.30 woda podniosła się do poziomu 154 cm, po czym zaczęła powoli opadać. Przed nadejściem fali rozległy się syreny alarmowe.

Całkowicie zalany jest plac świętego Marka, który został rano zamknięty w ramach działań prewencyjnych.

Życie w mieście jest sparaliżowane kolejny dzień z rzędu. Wstrzymano ruch wszystkich tramwajów wodnych, czyli podstawowego środka transportu dla mieszkańców i turystów. Zamknięte są szkoły. Niektóre rejony centrum niemal opustoszały.

[polecam:https://niezalezna.pl/297383-najwieksza-od-ponad-pol-wieku-powodz-w-wenecji-pod-woda-70-proc-miasta]

W Wenecji obowiązuje stan kryzysowy. Specjalnym komisarzem został mianowany przez rząd burmistrz Luigi Brugnaro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl