Papież ostrzega przed sekularyzajcą

/ By Benhur Arcayan - Malacañang Photo Bureau, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37899279

  

Papież Franciszek ostrzegł, że szerząca się sekularyzacja na świecie i odrzucenie Boga uniemożliwiają "autentyczne powszechne braterstwo, wyrażające się we wzajemnym szacunku dla życia każdego człowieka". To słowa z papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny.

Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony 20 października pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie”. Cały październik został ogłoszony przez papieża Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

W opublikowanym orędziu Franciszek podkreślił, że bardzo ważne jest odnowienie pracy misyjnej Kościoła.

Zapewnił zarazem tłumacząc znaczenie misji:

Boże życie nie jest produktem na sprzedaż - nie uprawiamy prozelityzmu - lecz bogactwem, które trzeba dawać, przekazywać, głosić.

Papież wskazał, że "wiara w Jezusa Chrystusa daje nam właściwą miarę wszystkich rzeczy, sprawiając, że postrzegamy świat oczyma i sercem Boga".

Kościół wychodzący aż na najodleglejsze krańce wymaga stałego i nieustannego nawrócenia misyjnego. Iluż świętych, ile kobiet i mężczyzn wiary daje nam świadectwo, ukazuje nam jako możliwą i wykonalną ową nieograniczoną otwartość, to miłosierne wyjście jako przynaglający impuls miłości i właściwą jej logikę daru, ofiary i bezinteresowności

- napisał.

To - zaznaczył - jest "nakaz": "zawsze jestem misją; zawsze jesteś misją; każda ochrzczona i każdy ochrzczony jest misją".

Papież zauważył:

Rozprzestrzeniająca się sekularyzacja, w której dokonuje się kulturowe odrzucenie Bożego ojcostwa w naszej historii, uniemożliwia jakiekolwiek autentyczne powszechne braterstwo, wyrażające się we wzajemnym szacunku dla życia każdego człowieka.

Bez Boga Jezusa Chrystusa wszelka różnica sprowadza się do piekielnego zagrożenia, uniemożliwiając jakąkolwiek braterską akceptację i owocną jedność rodzaju ludzkiego

 - ostrzegł.

Franciszek przypomniał, że w liście apostolskim z 1919 roku papież Benedykt XV apelował o "przezwyciężenie wszelkiego zamknięcia nacjonalistycznego i etnocentrycznego, wszelkiego przemieszania głoszenia Ewangelii z potęgami kolonialnymi, z ich interesami gospodarczymi i wojskowymi".

Ojciec św. dodał, że "powszechność misji Kościoła wymaga porzucenia wyłącznej przynależności do swej ojczyzny i grupy etnicznej".

Także i dzisiaj Kościół nadal potrzebuje mężczyzn i kobiet, którzy na mocy swego chrztu szczodrze odpowiedzą na wezwanie do opuszczenia swoich domów, rodzin, ojczyzny, języka, swego Kościoła lokalnego

 - wskazał Franciszek.

Położył nacisk na konieczność "otwarcia na oścież drzwi Kościoła, aby żadna kultura nie była zamknięta sama w sobie, a żaden lud nie był odizolowany, lecz otwarty na powszechną komunię wiary".

Niech nikt nie będzie zamknięty w swoim własnym >>ja<<, w autoreferencyjności swej przynależności etnicznej i religijnej

- wezwał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Ardanowski o redukcji dzików: Absolutnie nie ma żadnej obawy, że one znikną z Polski

/ / By Valentin Panzirsch - File:Wildschein, Nähe Pulverstampftor.jpg, CC BY-SA 3.0 at, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46902117

  

Od października nie ma żadnego przypadku choroby afrykańskiego pomoru świń w polskich gospodarstwach - potwierdził dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że jest natomiast coraz więcej chorych dzików.

Minister Ardanowski pytany na antenie Polskiego Radia 24 o to, czy zagrożenie chorobą ASF w Polsce jest tak duże, że do walki z nią trzeba było zatrudnić wojsko, policję i straż graniczną, odpowiedział: "jest duże i to potwierdzają wszyscy w Europie".

- Choroba zaczyna szaleć i w Europie i na świecie, np. w Azji. Wybija się setki milionów świń

- mówił. Podkreślił, że jednym ze sposobów zwalczania ASF jest bioasekuracja, czyli uszczelnienie gospodarstwa. "Ta bioasekuracja jest coraz lepsza" - podkreślił. Zaznaczył, że od października nie ma żadnego przypadku tej choroby w polskich gospodarstwach. "Ale niestety jest coraz więcej chorych, zdechłych dzików" - przekonywał.

Według niego polska wieś czekała "jak kania dżdżu" na specustawę dot. zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

- Ta ustawa mówi: zredukujemy dziki. Absolutnie nie ma żadnej obawy, że one znikną z Polski

- mówił. Wskazał, że tempo przyrostu dzików, wynoszące 250-300 proc. jest tak duże, że jeżeli ograniczymy ich populację do ilości zalecanej przez Komisję Europejską, "to one się piorunem odbudują".

Ardanowski podkreślił, że tam, gdzie myśliwi nie chcą polować, będą nakazywane odstrzały sanitarne, łącznie z likwidowaniem koła łowieckiego.

- Ale tam również wchodzą do akcji myśliwi, którzy są żołnierzami, policjantami, funkcjonariuszami straży granicznej lub państwowej straży pożarnej. Będą dokonywać odstrzałów

- mówił. Zaznaczył, że przepisy te jednocześnie chronią polowania. "Polska jest krajem demokratycznym i nikt nie ma prawa łamać legalnego polowania, przeszkadzając przy tych polowaniach" - zaznaczył.

Chodzi o ustawę z 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która wprowadza regulacje prawne służące zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz związanej z rozszerzaniem się obszaru występowania ASF konieczności redukcji populacji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w dziewięciu innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenie bioasekuracji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts