Wręczono nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Laureatem - prof. Andrzej Nowak

Historyk prof. Andrzej Nowak odebrał dziś Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego przyznawaną wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Wręczenie nagrody odbyło się podczas kongresu "Polska – Wielki Projekt", który odbywa się w Warszawie.

Zdjęcie ilustracyjne
screen z TVP Info

Werdykt kapituły, która zdecydowała o wręczeniu nagrody prof. Andrzejowi Nowakowi odczytał jej członek, przewodniczący rady programowej kongresu prof. Zdzisław Krasnodębski. W skład kapituły poza Krasnodębskim wchodzą: Andrzej Gwiazda, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Joanna Wnuk-Nazarowa, Maryna Miklaszewska (sekretarz) oraz laureaci z poprzednich lat.

"Nagrodę im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w roku 2019 za dzieła historyczne o walorach wybitnych dzieł literackich, ukazywanie Polakom najgłębszej korzeni historii i bezustanne wskazywanie ideału niepodległości otrzymuje historyk, publicysta, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich prof. Andrzej Nowak"

- ogłosił Krasnodębski.

Przed odczytaniem werdyktu uczczono minutą ciszy pamięć byłego premiera, śp. Jana Olszewskiego, który był członkiem kapituły.

Jak podkreślał podczas laudacji pisarz Antoni Libera, Andrzej Nowak jest wytrawnym znawcą nie tylko historii Polski, lecz także dziejów powszechnych.

"Ma głęboką świadomość, że losy każdego narodu, jego pomyślność i pozycja w świecie zależą nie tylko od zasobów materialnych, roztropności władzy i zewnętrznej koniunktury, lecz również - i to w ogromnym stopniu - od samowiedzy społeczeństwa, do szacunku wobec własnej przeszłości, a wreszcie od wiary we własne siły i od dalekosiężnych ambicji"

- wskazał .

"Niech nagroda im Lecha Kaczyńskiego będzie wyrazem naszej wdzięczności za ogromny wkład w dzieło uzdrawiania rodzimej samowiedzy poprzez odkłamywanie ojczystej historii i tworzenie nowego jej obrazu - wolnego nareszcie od pokutujących od lat uproszczeń i stereotypów"

- powiedział Libera.

Prof. Andrzej Nowak - historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich - urodził się w 1960 roku w Krakowie. W 2002 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 roku tytuł profesora zwyczajnego. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w.

Wykładał m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach m.in. w Sapporo, Kazaniu, Twerze, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku, Budapeszcie, Rapperswilu i Brnie. W 2015 roku został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jako członek Narodowej Rady Rozwoju.

Prof. Andrzej Nowak w latach 1991-1994 był redaktorem naczelnym wywodzącego się z podziemnego ruchu wydawniczego czasopisma "Arka", do 2012 roku był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika polityczno-kulturalnego "ARCANA". Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009 i 2010), trzykrotny laureat Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną (w latach: 1995, 1998, 2001), został także uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Za wkład w pracę organizacyjną w Instytucie Historii PAN (2003) został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Profesor ma w swoim dorobku naukowym ponad 30 książek. Jego najnowsza książka – "O historii nie dla idiotów" ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego są Władysław Stasiak (pośmiertnie), Krzysztof Wyszkowski, Jerzy Kalina, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Antoni Libera, a także prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości wręczenia nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego udział wzięli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#nagroda #Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego #prof. Andrzej Nowak

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo