Zaginione dzieła z Bazyliki Mariackiej

Ścięcie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, mal. Hans Suess z Kulmbachu / mkidn.gov.pl

  

Osiem podłużnych kwater ołtarzowych przybliżających żywot św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalował w latach 1514-1515 dla bazyliki Mariackiej w Krakowie wybitny, choć mało w Polsce znany artysta renesansowy – Hans Suess z Kulmbachu.

Suess kształcił się w Norymberdze u największych mistrzów – pod koniec XV w. w pracowni Michaela Wolgemuta, a potem od 1500 r. w warsztacie samego Albrechta Dürera.

Rzeźba przedstawiająca Hansa Suessa, przed ratuszem w Kulmbach

Dziewięć lat później pojawił się w Krakowie. Na zamówienie Jana Bonera wykonał dwa ołtarze do jego kaplicy rodzinnej Świętego Ducha. Historia życia św. Katarzyny ukazana została na 8 podłużnych obrazach tworzących prawdopodobnie szfiasty ołtarz. Z cyklu poświęconego św. Janowi Apostołowi Ewangeliście zachował się tylko obraz Zejście św. Jana do grobu.

Był autorem licznych ołtarzy i portretów. Projektował witraże (m.in. Zabójstwo św. Stanisława, Męczeństwo św. Sebastiana, Męczeństwo św. Erazma) i ilustracje do książek.

Portret Zygmunta Starego

W 1944 r. Niemcy wywieźli obrazy z Krakowa na Dolny Śląsk, a potem do Bawarii. Sześć z ośmiu kwater udało się po wojnie odzyskać. Całkiem niedawno, bo w latach 2009-2016, przeszły gruntowną konserwację. Dwie brakujące – Ścięcie św. Katarzyny Aleksandryjskiej i  Nawrócenie cesarzowej Faustyny przez Katarzynę Aleksandryjską – do dziś pozostają zaginione.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy raport końcowy komisji VAT? Poseł Horała uchyla rąbka tajemnicy

/ Twitter.com/@KancelariaSejmu

  

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała, który jest przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT zdradził, kiedy możemy się spodziewać raportu końcowego z prac komisji. - Myślę, że tak realistycznie to gdzieś pod koniec sierpnia, około 20, 25 sierpnia to publicznie przedstawimy - powiedział.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". 

Przewodniczący komisji, poseł PiS Marcin Horała, był pytany w TVN24 kiedy możemy spodziewać się raportu końcowego z prac komisji.

To ciężkie pytanie, bo muszę go napisać. Myślę, że tak realistycznie to gdzieś pod koniec sierpnia, około 20, 25 sierpnia to publicznie przedstawimy. Wtedy będzie trochę czasu na zgłaszanie poprawek i myślę, że w pierwszym tygodniu września komisja zakończy prace, uchwali raport

- stwierdził.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl