Stanisław Cat-Mackiewicz na czele Rządu RP

  

65 lat temu, 8 czerwca 1954 r., publicysta i pisarz Stanisław Cat-Mackiewicz stanął na czele Rządu RP na Uchodźstwie. W ciągu dwunastu miesięcy pełnienia tej funkcji działał na rzecz zjednoczenia emigracji. Rok po rezygnacji z urzędu powrócił do komunistycznej Polski.

Cat był autorem 21 książek, 55 broszur i ponad 3 tys. artykułów prasowych. Był starszym bratem znanego pisarza Józefa Mackiewicza, w okresie międzywojennym redaktorem wileńskiego „Słowa”. Był zdeklarowanym konserwatystą, zaliczanym do kręgu „żubrów kresowych”. Czuł się monarchistą, ale podobnie jak wielu innych przedstawicieli swojego środowiska sympatyzował z piłsudczykami. Poparł zamach majowy i dwa razy piastował mandat poselski – w 1928 i 1930 r. z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. 

Po ataku sowieckim na Polskę Mackiewicz zdążył opublikować ostatni numer „Słowa”. „Boże, dopomóż w słusznej walce i zmiłuj się nad Wilnem” – pisał w pożegnalnym artykule z 18 września 1939 r. Przez Litwę dotarł do Paryża, gdzie zasiadał w Radzie Narodowej. Po klęsce Francji wyjechał do Londynu, gdzie należał do czołowych przedstawicieli opozycji rządu emigracyjnego, zwalczając gabinety Władysława Sikorskiego i Stanisława Mikołajczyka. Po wojnie nie wrócił do Polski. Wydawało się, że jego powrót do ojczyzny kontrolowanej przez komunistów wykluczają bardzo ostre antysowieckie pamflety publikowane przez niego w tygodniku „Lwów i Wilno”. Na łamach czasopisma oraz publikowanych z własnych środków broszur politycznych bardzo ostro krytykował też wiele środowisk emigracyjnych.

Trwającą niemal dokładnie rok misję podsumował w typowym dla siebie stylu.

Obecne moje zajęcie, czysto oczywiście teatralne, ma coś w sobie z takiej commedia dell’arte. Oto wyobraź sobie, że to stronnictwa prawdziwe, że naprawdę jest budżet, prawa, że to kogoś poza bawiącymi się wspólnie jeszcze interesuje, i w tych warunkach pokaż, co potrafisz. Ruch cząsteczek kropli deszczu jest taki sam, co ruch planet we wszechświecie, intrygi polityczne w Radzie Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej są takie same, co w wyrafinowanym parlamencie francuskim, może nawet subtelniejsze i gwałtowniejsze, bo tu ludzie nie mają nic innego do roboty, przypominają głodne pająki, które, podobno, zamknięte w naczyniu szklanym same siebie zjadają ze złości. 

– pisał w jednym z listów.

Wkrótce nawiązał kontakty z krajem i rozpoczął starania o powrót do Polski.

Prawdopodobnie w maju 1955 r. władze komunistyczne podjęły ostateczną decyzję o zgodzie na wymarzony przez Mackiewicza powrót do kraju. Tam czekały już na niego intratne umowy wydawnicze, posada felietonisty paxowskiego „Słowa Powszechnego”, zainteresowanie mediów, spotkania z czytelnikami i rodziną oraz wygodne mieszkanie na warszawskiej Starówce, w którym agenci bezpieki zainstalowali podsłuchy.

Stanisław Cat-Mackiewicz zmarł 18 lutego 1966 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

W Krakowie otwarto specjalny „dom” dla środowiska LGBT. Co będzie się w nim działo?

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W Krakowie czegoś takiego jeszcze nikt nie widział. W mieście został otwarty - Dom Eq – Krakowskie Centrum Równości, czyli… pierwszy ośrodek dla społeczności LGBT+. Czym mają zajmować się goście tego „domu”? Według pomysłodawców ma to być „miejsce wydarzeń kulturalnych, wsparcia psychologicznego”. Utworzenie ośrodka wsparła m.in. Fundacja Batorego.

- To miejsce spotkań, integracji, wsparcia. Tworzone przez ludzi dla ludzi. Nie ma tu miejsca na walkę z kimkolwiek 

– powiedział dziś Łukasz Siemieniec, prezes zarządu Federacji Znaki Równości, która jest inicjatorem utworzenia centrum.

Obiekt, o powierzchni 120 mkw., ma mieć charakter wielofunkcyjny. Organizowane tam mają być wydarzenia kulturalne, działać mają poradnie specjalistyczne, służące m.in. pomocą prawną i psychologiczną. W wynajętym na rynku komercyjnym dwupiętrowym budynku mieścić się będą także biura organizacji tworzonych przez społeczności LGBT+. Obiekt w okolicach ronda Matecznego jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

[polecam:https://niezalezna.pl/276039-aktywisci-lgbt-chcieli-sprofanowac-jasna-gore-nasza-relacja-wideo]

Przez najbliższe miesiące Dom Eq (eq – skrót od ang. equality, po polsku - równość i od eq – inteligencji emocjonalnej) – Krakowskie Centrum Równości będzie otwarty w wybrane dni i o wybranych porach. Docelowo ma działać codziennie.

Obiekt wynajęty został za granty z Fundacji Batorego i ze zbiórek internetowych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl