Zmuszanie nieletnich do małżeństwa. Problem dotyczy też chłopców! Liczby są zatrważające

Zdjęcie ilustracyjne / Wokandapix

  

UNICEF opublikował zatrważające dane. Okazuje się, że na całym świecie aż 115 milionów nieletnich chłopców wstąpiło w związek małżeński. Problem najbardziej widoczny jest w Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Choć dziewczynek wydawanych za mąż jest zdecydowanie więcej - 650 milionów - te dane są przerażające.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci (UNICEF) ocenia liczbę chłopców, którzy zawarli ślub przed ukończeniem 18 roku życia na około 115 milionów. Okazuje się również, że co piąty z nich w chwili ślubu miał mniej niż 15 lat - podaje dw.com.

Choć problem zdecydowanie częściej dotyka dziewczynek, ogólna liczba dzieci wstępujących w związki małżeńskie, szokuje.

Jak podaje raport, jedna na pięć kobiet wychodzi za mąż jako dziecko, zaś w przypadku chłopców stosunek ten wynosi jeden na trzydzieści.

Na świecie żyje obecnie około 650 milionów dziewcząt, które zostały wydane za mąż zanim skończyły 18 lat, a nieletnich po ślubie jest... 765 mln.

Dyrektor wykonawczy UNICEF Henrietta Fore alarmuje: takie małżeństwa odbierają dzieciom ich dzieciństwo. Nieletnia panna młoda czy pan młody są zmuszeni wejść w rolę dorosłych, do której często nie są jeszcze gotowi.

Wczesne małżeństwo prowadzi do przedwczesnego ojcostwa, a przez to zwiększa dodatkowo nacisk na wywiązanie się z obowiązków żywiciela rodziny. Cierpi na tym wykształcenie i szanse na karierę zawodową nieletniego męża i ojca

- oświadczyła Henrietta Fore.

Podane przez UNICEF liczby opierają się na analizie dostępnych danych z 82 państw świata. Najwięcej nieletnich małżonków występuje w Republice Środkowoafrykańskiej (28 procent), Nikaragui (19 procent) i na Madagaskarze (13 procent). Zjawisko to dotyczy głównie dzieci z ubogich rodzin żyjących na wsi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl , dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stanowiska w KRS obsadzone. Posłowie zdecydowali bezwzględną większością głosów

  

Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg i zostało powtórzone.

Do KRS izba wybrała zgłoszonych przez PiS posłów Marka Asta (uzyskał 234 głosy), Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego (wszyscy trzej po 233 głosy).

Niezbędnej większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz (199 głosów) oraz przez Lewicę Joanna Senyszyn (196 głosów).

Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze z głosowań zostało przerwane przez marszałek Witek.

"Jest prośba posłów PO, że nie działa (system do głosowania)" - powiedziała Witek. "Wyniki, wyniki" - skandowali posłowie opozycji. "Decyzją marszałka anuluję głosowanie" - powiedziała Witek.

Przeprowadzone zostało powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS. Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji.

"Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów"

- powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Po przerwie marszałek powiedziała: "Nie będzie reasumpcji głosowania".

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, Minister Sprawiedliwości, czterech posłów, dwóch senatorów i 15 sędziów wybranych przez Sejm.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl