Święto soli. Jaki będzie motyw przewodni?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/congerdesign

  

Kuchnia będzie motywem przewodnim tegorocznej, 17. edycja Święta Soli na terenie Zamku Żupnego w Wieliczce (Małopolskie). Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, w programie oprócz degustacji przewidziano warsztaty, koncerty, zabawy dla dzieci.

Święto Soli przywołuje pamięć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli w Wieliczce.

W temat tegorocznej imprezy wpisuje się kuchnia żupna, która działała na dziedzińcu zamkowym do 1565 r., a do dziś można oglądać fragmenty jej murów. Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa stołówka, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy 

– wyjaśniła Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które organizuje święto.

Podczas imprezy, oprócz degustacji, przewidziane są pokazy rzemiosł: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz konstruowania beczek. Rodziny będą mogły uczestniczyć w zajęciach "Zdrowa kuchnia z solą".

Dla dzieci przygotowano dwie "solne strefy edukacyjne" – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek; oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców.

Podczas Święta Soli można też będzie zwiedzić nietypową ekspozycję. "Będąc w Zamku Żupnym koniecznie trzeba zobaczyć nową wystawę zachwycających solniczek zaliczanych do najcenniejszych na świecie" – powiedziała Małgorzata Bogucka. Najnowszym muzealnym eksponatem jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z XVII wieku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Kiedy raport końcowy komisji VAT? Poseł Horała uchyla rąbka tajemnicy

/ Twitter.com/@KancelariaSejmu

  

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała, który jest przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT zdradził, kiedy możemy się spodziewać raportu końcowego z prac komisji. - Myślę, że tak realistycznie to gdzieś pod koniec sierpnia, około 20, 25 sierpnia to publicznie przedstawimy - powiedział.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". 

Przewodniczący komisji, poseł PiS Marcin Horała, był pytany w TVN24 kiedy możemy spodziewać się raportu końcowego z prac komisji.

To ciężkie pytanie, bo muszę go napisać. Myślę, że tak realistycznie to gdzieś pod koniec sierpnia, około 20, 25 sierpnia to publicznie przedstawimy. Wtedy będzie trochę czasu na zgłaszanie poprawek i myślę, że w pierwszym tygodniu września komisja zakończy prace, uchwali raport

- stwierdził.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl