Konsul Rokicki uhonorowany przez Jad Waszem. "To uznanie gigantycznej operacji Państwa Polskiego"

zdjęcie ilustracyjne / By U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Tiffini M. Jones - This Image was released by the United States Navy with the ID 080624-N-8273J-109 (next).This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjmuje każdy akt upamiętnienia Grupy Ładosia i jej indywidualnych członków, w tym informację o uhonorowaniu medalem Jad Waszem konsula Konstantego Rokickiego - tak resort dyplomacji skomentował decyzję o przyznaniu Rokickiemu tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. "Jest to krok we właściwym kierunku, choć odbieramy go wyłącznie jako początek uhonorowania Grupy Ładosia i wszystkich jej członków" - zaznaczono.

Dyplomaci należący do Grupy Berneńskiej, działając w okresie wojny w polskim poselstwie w Bernie w Szwajcarii, ratowali Żydów poprzez wystawianie im fałszywych paszportów. Polscy dyplomaci oraz działacze organizacji żydowskich pozyskiwali paszporty państw Ameryki Łacińskiej, które następnie trafiały do Żydów w okupowanej Europie. Były to paszporty głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, które chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.

W połowie maja Instytut Jad Waszem podał, że Konstanty Rokicki był kluczową postacią wśród polskich dyplomatów w Bernie w Szwajcarii i jako jedyny z nich otrzyma tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Pozostali dyplomaci z Grupy Berneńskiej otrzymają podziękowania.

Resort pytany, jest stanowisko MSZ w sprawie uhonorowania przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tylko Konstantego Rokickiego spośród członków tzw. Grupy Berneńskiej podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje każdy akt upamiętnienia Grupy Ładosia i jej indywidualnych członków, w tym oczywiście również informację o uhonorowaniu medalem Jad Waszem konsula Rokickiego.

Odbieramy to również jako uznanie gigantycznej operacji ratunkowej prowadzonej przez Państwo Polskie i jego Poselstwo w Bernie, w czasie której w ekstremalnych warunkach i ryzykując życiem, polscy dyplomaci i ich żydowscy współpracownicy, sfabrykowali paszporty latynoamerykańskie dla co najmniej 8 tysięcy osób. Jest to krok we właściwym kierunku, choć odbieramy go wyłącznie jako początek uhonorowania Grupy Ładosia i wszystkich jej członków 

- czytamy w odpowiedzi biura rzecznika prasowego MSZ.

Podkreślamy bowiem, że konsul Rokicki nie działał sam i że był urzędnikiem Państwa Polskiego wypełniającym zadania wyznaczone mu przez jego przełożonych - ambasadora Aleksandra Ładosia i jego zastępcę Stefana Ryniewicza. Podkreślamy też, że wiedza o Grupie Ładosia jest wynikiem prowadzonych od dwóch lat działań Ambasady RP w Bernie, a także wielu ludzi dobrej woli, Polaków i Żydów, historyków, dziennikarzy i potomków ocalonych, którzy nie pozwolili na zapomnienie o polskich dyplomatach i którzy zgromadzili tysiące stron dokumentów 

- dodało MSZ.

Jak zaznaczono, zarówno resort, jak i podległe mu placówki promują działalność Grupy Ładosia poprzez szerokie propagowanie i publikowanie dokumentów na temat tej grupy i jej działań - jednej z największych w świecie zorganizowanych akcji ratowania ofiar Zagłady.

Służą temu filmy, ekspozycje i publiczne wystąpienia Ambasadora RP w Bernie na całym świecie. Jednocześnie MSZ przyjęło do wiadomości stanowisko Ocalonych przez Grupę Ładosia, którzy poinformowali nas, że zamierzają wznowić wnioski dotyczące ambasadora Aleksandra Ładosia i jego zastępcy Stefana Ryniewicza. Ministerstwo obserwuje też debatę, jaka przetoczyła się w tej sprawie przez izraelskie media i wyraża uznanie dla wszystkich osób, które walczą o pamięć o wszystkich polskich dyplomatach z Berna, w szczególności dla ocalonych i ich potomków 

- podkreśliło MSZ.

Jak zaznaczono, do MSZ nie wpłynęła żadna informacja na temat uroczystości uhonorowania przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Konstantego Rokickiego, lecz - jak dodał - kluczowa w sprawie uczestnictwa w uroczystości będzie decyzja rodziny konsula Rokickiego, która zostanie uszanowana przez MSZ. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katastrofa śmigłowca w Grecji

zdjęcie ilustracyjne / Klearchos Kapoutsis CC BY 2.0

  

Na akwenie otaczającym port Poros na greckiej wyspie o tej samej nazwie trwają poszukiwania śmigłowca, który wpadł tam we wtorek do morza wraz z greckim pilotem i dwoma rosyjskimi pasażerami. O losie tych osób nic na razie nie wiadomo - podały greckie media.

Port Poros leży około 60 kilometrów na południe od Aten. Powołując się na miejscowego burmistrza prywatny grecki nadawca Skai poinformował, że wyspa jest obecnie bez prądu, gdyż śmigłowiec zerwał linię wysokiego napięcia, łączącą ją z odległym o 200 metrów lądem stałym.

Według wstępnych przypuszczeń przyczyną wypadku była usterka techniczna, która wywołała pożar śmigłowca. Spadając maszyna zawadziła o przewody energetyczne.

Należący do służby lotniczej renomowanego hotelu śmigłowiec wystartował z lądu stałego niedaleko wyspy Poros i leciał do międzynarodowego portu lotniczego w Atenach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl