Motyle - cuda natury

Paź Królowej / MrGajowy3

  

Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, a w Polsce jest ich ponad 3 tysiące z czego motyli dziennych jest 150 gatunków. W zależności od gatunku i rośliny żywicielskiej, motyle można spotkać na kwiatach, polnych roślinach, warzywach, owocach i drzewach. Motyle są bogato ubarwione, z cieniutkimi, zwiewnymi skrzydłami i niezwykłymi deseniami.

Kilka z pośród najpiękniejszych motyli Polski :

Paź Królowej. Jest najbardziej kolorowy, największy z polskich motyli. Występuje na terenie całego kraju. Rozpiętość skrzydeł: 7 - 10 cm. Motyle pojawiają się w maju i w sierpniu. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: dzikie gatunki warzyw: marchew zwyczajna, koper włoski, kminek.

Niepylak Apollo. Występuje w Pienińskim Paru Narodowym. Rozpiętość skrzydeł: 8 cm. Motyl swoją nazwę nosi od braku łusek. Motyle latają w lipcu i sierpniu. Żywi się nektarem kwiatów porastających górskie łąki.
Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: rozchodnik wielki, rozchodnik biały, rozchodnik karpacki

Paź żeglarz. Występuje w całym kraju na polanach i w sadach, głównie na Kurpiach. Rozpiętość skrzydeł: 6 – 7,5 cm. Motyle można zaobserwować od połowy maja do końca czerwca. Żywi się nektarem np. z lilaka pospolitego lub żmijowca zwyczajnego. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: śliwy, jabłonie, tarnina i głóg. 

Rusałka admirał. Motyl wędrowny, występuje w całym kraju.Rozpiętość skrzydeł: 6 cm. Motyle można zaobserwować od maja do października. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.

Rusałka żałobnik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 9 cm. Motyle żyją od lipca do początku czerwca następnego roku. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: wierzby, osiki, wiązy i brzozy.

Mieniak tęczowiec. Występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 6-7,5 cm. Motyle latają od czerwca do sierpnia. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy motyla: wierzba iwa, wierzba szara, wierzba uszata.

Rusałka pawik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 5 - 5,5 cm. Motyle latają od wczesnej wiosny przez całe lato. Jest motylem zimującym. Jeżeli obudzi się w trakcie zimy, należy go wnieść w ciemne i chłodne miejsce, np. do piwnicy. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.

Rusałka pokrzywnik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 4 - 5 cm. Motyle latają całe lato. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Stan 4-latka z Torunia: „zagrażający życiu”

zdjęcie ilustracyjne / fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

  

Czteroletni chłopiec, który wypadł z okna mieszkania znajdującego się na 11. piętrze jednego z budynków w Toruniu, jest operowany, a lekarze mówią o stanie zagrożenia życia. Takie informacje przekazała kom. Marta Nawrocka z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Początkowo otrzymywaliśmy ze szpitala bardzo dobre wieści, ale później nastąpiło jakieś załamanie i pojawiły się diagnozy o dodatkowych urazach dziecka. Chłopiec jest operowany, a lekarze określają jego stan jako zagrażający życiu. Nie mam dokładnych informacji o tym jakich urazów dotyczy operacja.
- podkreśliła kom. Nawrocka.

Dodała, że ma nadzieję na przekazanie w piątek rano dobrych wieści.

Jak wcześniej informowała policja, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie w sprawie tragicznego wypadku po godzinie 17:00.

Otrzymaliśmy zgłoszenie, że z mieszkania na 11. piętrze przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Toruniu wypadł czteroletni chłopiec.
- powiedziała kom. Nawrocka.

Jak dodała, dziecko spadło na trawnik przed budynkiem.

Chłopiec w chwili wypadku był sam w mieszkaniu.

Ale tylko przez tę chwilę, ponieważ ogólnie przebywał pod opieką matki, która akurat w tym czasie, kiedy doszło do wypadku, wyszła wyrzucić śmieci.
- wyjaśniła policjantka.

Chłopiec w bardzo ciężkim stanie został odwieziony do szpitala dziecięcego w Toruniu. Dziecko zostało wprowadzone w stan śpiączki farmakologicznej, ale wstępne badania nie wskazywały na bardzo poważne urazy, które stwierdzono dopiero na późniejszym etapie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl