Motyle - cuda natury

Paź Królowej / MrGajowy3

  

Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, a w Polsce jest ich ponad 3 tysiące z czego motyli dziennych jest 150 gatunków. W zależności od gatunku i rośliny żywicielskiej, motyle można spotkać na kwiatach, polnych roślinach, warzywach, owocach i drzewach. Motyle są bogato ubarwione, z cieniutkimi, zwiewnymi skrzydłami i niezwykłymi deseniami.

Kilka z pośród najpiękniejszych motyli Polski :

Paź Królowej. Jest najbardziej kolorowy, największy z polskich motyli. Występuje na terenie całego kraju. Rozpiętość skrzydeł: 7 - 10 cm. Motyle pojawiają się w maju i w sierpniu. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: dzikie gatunki warzyw: marchew zwyczajna, koper włoski, kminek.

Niepylak Apollo. Występuje w Pienińskim Paru Narodowym. Rozpiętość skrzydeł: 8 cm. Motyl swoją nazwę nosi od braku łusek. Motyle latają w lipcu i sierpniu. Żywi się nektarem kwiatów porastających górskie łąki.
Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: rozchodnik wielki, rozchodnik biały, rozchodnik karpacki

Paź żeglarz. Występuje w całym kraju na polanach i w sadach, głównie na Kurpiach. Rozpiętość skrzydeł: 6 – 7,5 cm. Motyle można zaobserwować od połowy maja do końca czerwca. Żywi się nektarem np. z lilaka pospolitego lub żmijowca zwyczajnego. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: śliwy, jabłonie, tarnina i głóg. 

Rusałka admirał. Motyl wędrowny, występuje w całym kraju.Rozpiętość skrzydeł: 6 cm. Motyle można zaobserwować od maja do października. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.

Rusałka żałobnik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 9 cm. Motyle żyją od lipca do początku czerwca następnego roku. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: wierzby, osiki, wiązy i brzozy.

Mieniak tęczowiec. Występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 6-7,5 cm. Motyle latają od czerwca do sierpnia. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy motyla: wierzba iwa, wierzba szara, wierzba uszata.

Rusałka pawik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 5 - 5,5 cm. Motyle latają od wczesnej wiosny przez całe lato. Jest motylem zimującym. Jeżeli obudzi się w trakcie zimy, należy go wnieść w ciemne i chłodne miejsce, np. do piwnicy. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.

Rusałka pokrzywnik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 4 - 5 cm. Motyle latają całe lato. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Brutalne zabójstwo w Olecku. Wiceminister sprawiedliwości: Dziś wieczorem będzie raport

wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

O śmierci dziewięciomiesięcznego dziecka w jednym z mieszkań w Olecku poinformowała w sobotę olecka policja. Decyzją prokuratora policja zatrzymała rodziców niemowlęcia. Prokuratura okręgowa w Suwałkach postawiła biologicznym rodzicom Annie W. i Grzegorzowi W. zarzuty znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem, wykorzystania seksualnego oraz zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. W poniedziałek decyzją sądu trafili do aresztu na 3 miesiące. Do zabójstwa dziewczynki doszło po trzech miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Wiceminister Wójcik pytany był przez Dorotę Kanię o sprawę z Olecka oraz o to, dlaczego sąd wydał dziecko rodzinie, której członkowie byli uzależnieni od narkotyków i dziecko może być narażone na niebezpieczeństwo.

Tu jest wiele znaków zapytania, które należy postawić i my również prowadzimy określone działania na poziomie Ministerstwa Sprawiedliwości. Trudno, żebyśmy nie zajęli się również tą sprawą.
- odpowiedział.

Przyznał, że w sprawie chodzi o kilka kwestii m.in. o prawidłowość działań kuratora czy sądu.

Tyle, że my oczywiście nie możemy wnikać w kwestię orzeczniczą, natomiast co się działo w tym postępowaniu już możemy sprawdzić. Spotkałem się od razu, kiedy tylko była taka możliwość, z osobami reprezentującymi kilka departamentów i chcę pani powiedzieć, że my badamy tę sprawę dokładnie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powinienem mieć raport już dzisiaj wieczorem - wszystkie szczegółowe informacje dotyczące tej sytuacji. Zgodnie z tym raportem podejmę dalsze ewentualne działania. Jesteśmy w ogóle zszokowani, jak daleko może się posunąć człowiek w bestialstwie wobec swojego dziecka.
- powiedział Wójcik.

Podkreślił, że w sprawie jest dużo znaków zapytania, które trzeba dokładnie zbadać.

Został popełniony błąd z całą pewnością w całym tym procesie - musimy sprawdzić, w którym miejscu ten błąd został popełniony, żeby zostały wyciągnięte określone konsekwencje.
- zaznaczył.

Jednocześnie wiceminister zapowiedział, że jeszcze dziś wieczorem będzie raport ws. brutalnego zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl